Všechny tyto funkce vyvoláte z menu Nástroje | Nástroje barev, a to buď výběrem z horní lišty okna s otevřeným snímkem, nebo po stisknutí pravého tlačítka myši kdekoliv v ploše snímku.
Menu s výběrem funkcí pro úpravu jasu, kontrastu a barevnosti snímku
Nejjednodušším z těchto nástrojů je Jas-Kontrast. Jeho dialogové okno obsahuje pouze dva posuvníky. Horním měníte světlost snímku, spodním pak jeho kontrast. Směrem vlevo hodnotu vždy ubíráte, doprava naopak přidáváte. Do oken vpravo můžete také zadat číselnou hodnotu. Stisknutím tlačítka Obnovit vrátíte nastavení na původní hodnoty. Nejen u této funkce vždy zatrhněte volbu Náhled, abyste změny mohli pozorovat přímo v obraze. Výhodou tohoto nástroje je především jeho jednoduchost.
Dialogové okno funkce Jas-Kontrast
Mnohem širší možnosti úpravy jasu a kontrastu snímku nabízí nástroj Úrovně, jehož obdobu nabízí většina grafických editorů. Hlavní část dialogového okna obsahuje graf histogramu. Ten udává, kolik jednotlivých jasových úrovní je ve snímku obsaženo. Vlevo jsou tmavé odstíny, vpravo světlé. Pokud je tedy křivka grafu výrazně vyšší v levé části, snímek je příliš tmavý, pokud vpravo, tak naopak světlý. V takových případech uchopte prostřední šipku pod grafem a posuňte ji blíže té straně, kde graf dominuje. Tím provedete zesvětlení nebo ztmavení snímku.
Zesvětlení snímku pomocí Úrovní
U většiny snímků stáhnutých z digitálu je výška grafu v některé krajní části nulová. To znamená, že snímek tuto jasovou úroveň vůbec neobsahuje. Na vině je omezený dynamický rozsah snímačů fotoaparátů. V takových případech uchopte příslušnou krajní šipku a posuňte ji do místa, kde se křivka grafu začíná zvedat. Můžete také použít Kapátka pod těmito šipkami. Nastavení pak provedete klepnutím na místo ve snímku, jež má být ve skutečnosti černé (levým kapátkem), resp. bílé (pravým kapátkem).
Úprava šedivého snímku, jenž neobsahuje žádné zcela světlé a tmavé tóny
Kontrast snímku naopak snížíte pomocí spodní stupnice. Posunutím krajních bodů změníte zcela černé resp. bílé části snímku na šedé. Můžete tak např. mírně potlačit přepálená místa na snímku.
Potlačení zcela bílých („vypálených“) míst na snímku
V některých případech se můžete spolehnout na počítač a pouze stisknout tlačítko Automaticky. Pokud budete upravovat několik podobných snímků, nastavení si můžete uložit a na další snímky jej aplikovat pomocí tlačítka Otevřít. Stisknutím Obnovit navrátíte nastavení do původní podoby.
Po výběru některé z barev v paletce Kanál měníte nastavení úrovní jen pro tuto barvu, čímž ovlivňujete barevnost celého snímku.
Další nastavení dialogového okna Úrovní
Pokračování 2 / 2
Úprava barevnosti
Mnohem více se však na úpravu barevnosti snímku hodí funkce Vyvážení barev. Obsahuje tři posuvníky, jimiž nastavujete vzájemný poměr doplňkových barev – přidáváním jedné druhou ubíráte. Pro většinu případů ponechte zaškrtnutou možnost Zachovat světlost, aby se změnou barevnosti neovlivňoval i jas snímku. V horní části okna také můžete zvolit, zda se úprava má uskutečnit převážně v tmavých, středních nebo světlých částech snímku. Pro běžné případy zde ponechte zaškrtnutou možnost Střední tóny.
Dialogové okno funkce Vyvážení barev
Další možností jak upravit barevnost snímku je funkce Odstín-sytost. Horním posuvníkem zde měníte zabarvení snímku, prostředním pak jeho světlost. Stáhnutím jezdce Sytost zcela vlevo získáte černobílý snímek. Hlavní předností tohoto nástroje je však jeho horní část - přepnutím na některou z barev měníte nastavení jen pro ni. V barevných obdélníčcích se pak zobrazuje vzhled barvy po provedení úpravy. Velmi jednoduše tak na snímku například můžete ztmavit modrou oblohu, aniž by tím byly příliš ovlivněny ostatní části snímku (pokud na něm není např. osoba v modrém tričku). Stejně tak touto funkcí také snadno nastavíte správný vzhled pleťovky.
Dialogové okno funkce Odstín-sytost
Specifickým nástrojem je funkce Obarvit, jež celý snímek převede do dvoubarevného provedení. Jednoduše tak docílíte například vzhledu staré zažloutlé fotografie. Funkce tří posuvníků je zřejmá z jejich názvů. Po provedení úpravy většinou ještě musíte zvýšit kontrast snímku například pomocí Úrovní.
Dialogové okno funkce Obarvit
Pokročilým uživatelům je určen nástroj Křivky, jenž si pro své možnosti zaslouží samostatný článek v některém z dalších dílů Fotoškoly.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně