Jak udělat fotoateliér v obýváku?

20. října 2006
TWEET SDÍLET
Toužíte se stát portrétním fotografem, ale nemáte vlastní ateliér? Alternativou může být malé domácí studio třeba v obývacím pokoji.

Když se chcete stát obstojným fotografem krajiny, stačí vám fotoaparát, pevný stativ a zdravé nohy. Ti, kdo chtějí svůj um rozvíjet na poli portrétní a modelingové fotografie, či snad dokonce pomýšlejí na akty, mají situaci značně složitější. Ne že by snad také nemohli využít náruč přírody, ta má však pro potřeby modelek a fotografů po většinu roku pramálo pochopení. Kdo chce své fotografie opravdu tvořit, musí mít situaci plně pod kontrolou. Největší možnosti v tomto směru nabízí ateliér vybavený zábleskovými světly.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
I v bytě o malých rozměrech můžete vybudovat domácí ateliér, stačí jen najít vhodné místo 

Možná si říkáte, že mluvím z cesty, když spojuji amatérský domácí ateliér se zábleskovou technikou. Zapomeňte ovšem na chvíli na domácí „bastlení“ a zamyslete se, co je vaším cílem. Pokud vám jde jen o ryze amatérské snímky vaši drahé polovičky, pak si možná vystačíte i s denním světlem nebo zahradními halogeny. Pro začínající fotografy a fotografky, kteří mají vyšší ambice, mám ovšem smutnou zprávu – bez studiových blesků to půjde stěží. Neklesejte ale na mysli, techniku za statisíce do začátku nepotřebujete. Ukážeme si, jak vybavit domácí ateliér v ceně digitální zrcadlovky.

Výhody pro začátečníky

Výrobci studiových blesků jsou si dobře vědomi, že i ti nejznámější fotografové, kteří jsou dnes jejich nejlepšími zákazníky, nějak začínali. V jejich nabídce tak můžete často narazit na tzv. „studentské kity“. Tyto sestavy zpravidla obsahují dva blesky se základním příslušenstvím. My jsme pro tento článek měli k dispozici set zahrnující dvě záblesková světla o síle 250 Ws, dva stativy, skládací odrazný deštník, softbox a další drobné příslušenství. Celá sestava se dá zabalit do tašky, která je v ceně. Podobných setů naleznete v nabídce různých firem nepřeberné množství, ceny se obvykle pohybují v rozmezí 30–40 tisíc korun. Vždy však myslete na to, že je lepší koupit raději dražší set, než dokupovat potřebné příslušenství později.

Klepněte pro větší obrázek
Portrét byl nasvětlen dvěma předními horními světly s rozdílem intenzity 1 EV. Světelné zdroje jsou jasně viditelné v očích modelky. Olympus E-1, 76 mm 35 EQ, F8, 1/160 s

Záblesková světla spolu se stativy a příslušenstvím pro rozptyl světla (deštníky a softboxy) tvoří nutný základ. Vše ostatní se dá vyrobit svépomocí, případně dokoupit později. Na blescích ovšem nešetřete. Mezi další praktické příslušenství patří akcentový reflektor (komínek), závěsný systém na pozadí, odrazné desky, případně třetí světlo. Raději nekombinujte světla od různých výrobců, barva světla se může mírně lišit a rozdíly v teplotě nasvícení jsou pak prakticky neřešitelné. Flashmetr není v případě digitální fotografie nezbytný, ale vřele jej doporučuji, jedině s ním se totiž nejlépe naučíte, jak správně s blesky pracovat.

Přestavba není nutná

Pokud jste již rozhodnuti pro koupi vybavení, jistě řešíte druhou nejdůležitější otázku. Kam v již tak malém bytě ateliér umístit? Než začnete lobovat u své partnerky či partnera za stavební povolení pro své první fotografické studio, pokuste se raději nalézt takové místo, které se dá na ateliér snadno a rychle vytvořit. Nejvhodnější je roh nebo kratší stěna místnosti, proti pozadí totiž budete potřebovat maximum místa, abyste mohli používat co možná nejdelší ohniska. Na široké objektivy zapomeňte, nelichotivě deformují obličej a s výjimkou speciálních záměrů jsou pro portréty nevhodné.

Klepněte pro větší obrázek
Portrét nemusí nutně znamenat, že bude fotografie komponovaná na výšku. Více prostoru je však vždy vhodnější nechat spíše ve směru pohledu nebo natočení hlavy portrétovaného. Olympus E-1, 106 mm 35 EQ, F8, 1/125 s

Potřebný manévrovací prostor není ovšem jediným kritériem výběru. Musíte počítat s tím, že vše v okolí vašeho fotografického koutku funguje jako odrazná plocha. Vyvarovat byste se měli čehokoli barevného. Nezapomeňte přitom ani na podlahu a strop. Vhodnými barvami jsou pouze černá, šedá nebo bílá. Každá z nich sice odráží jiné množství světla, ale nemění jeho barvu. Je dobré tedy počítat i s tím, že budete muset vše ostatní zakrýt látkou nebo papírem. Jen pro zajímavost, veškeré fotografie v tomto článku vznikly v bytě o velikosti 1+1.

Kvalitní pozadí je nutnost

Nábytek můžete zakrýt starými prostěradly, s pozadím pro fotografování to již tak snadné není. Každý záhyb látky je po nasvícení z úhlu vidět a může působit rušivě. Vhodná jsou pozadí z PVC, tvrdého papíru apod. V profesionálních ateliérech se nejčastěji používají papírové role o šířce 2,7 m. Šířka pozadí je hodně důležitá, jestliže však nebudete fotografovat celou postavu, vystačíte u portrétů i s šířkou mnohem menší. Můžete například zkusit požádat obsluhu velkoformátových kopírek o zbytek z papírové role, největší mají šířku necelý metr. V případě látkového pozadí doporučuji plátno raději záměrně hodně a rovnoměrně pomačkat nebo si připlatit za matný samet, dyftýn, případně flanel nebo flauš.

Klepněte pro větší obrázek
V menším domácím ateliéru by vám neměly činit problém ani polocelky. K fotografování celé postavy je však zapotřebí mnoho místa a v domácích podmínkách je tak často nemožné. Olympus E-1, 92 mm 35 EQ, F8, 1/125 s

Při fotografování portrétů budete dále potřebovat minimálně jednu odraznou desku. Pro použití v interiéru postačí bílá polystyrénová deska z prodejen pro kutily. Tamtéž můžete zakoupit dřevěnou tyč na závěsy k uchycení pozadí. Osobně se mi však mnohem lépe osvědčil skládací samonosný závěsný systém pro pozadí, který je mnohem skladnější a nevyžaduje zásahy do zdí pokoje.

V začátcích nejste sami

Prvními pokusy se zábleskovými světly můžete trápit své nejbližší okolí, časem však budete muset skočit do vody a plavat. Můžete zkoušet štěstí s amatérskými modelkami z řad kamarádek či přítelkyň kamarádů, musíte ovšem počítat s tím, že si práci značně zkomplikujete. Občas se dostanete do situace, kdy nebudete vědět, co přesně dělat, a troufám si s naprostou jistotou tvrdit, že to nebude vědět ani vaše modelka. Možná vás překvapí, jak těžké je někoho nepřivyklého objektivu přimět i k tomu nejbanálnějšímu přirozenému úsměvu.

Klepněte pro větší obrázek
Při portrétu není bezpodmínečně nutné, aby se osoba dívala do objektivu. Někdy dokonce nemusí být na snímku oči vůbec, pokud se jedná o váš záměr s jasným významem. Olympus E-1, 86 mm 35 EQ, F8, 1/125 s

Když už se pustíte do práce s amatérským modelem, nezapomeňte ji předem instruovat, jak má být oblečená a nalíčená. Bezpodmínečně nutné je, aby si modelka nejlépe několik hodin před focením sundala všechny šperky. Otlaky po nich totiž zůstávají dlouho znatelné. Nikdy byste neměli nechat rozhodovat o volbě oblečení pouze modelku. Nefotografujte dívku s řetízkem jen proto, že ho měla na krku. O použití šperků rozhodujte sami a s uvážením, jakého efektu chcete dosáhnout.

Nejčastější chyby

 • Modelka není vhodně nebo dostatečně nalíčená
 • Na těle ruší otlaky od právě sundaných šperků nebo těsného oblečení
 • Nevhodné pozadí
 • Příliš rušivých detailů, například nevhodné šperky, oblečení s jemnými vzory nebo flitry apod
 • Světlo tvoří tvrdé stíny v obličeji portrétovaného, pro jejich zmírnění je třeba použít odraznou desku nebo další světlo
 • Prsty portrétovaného se kryjí a na výsledné fotografii pak působí, jako by nebyly všechny
 • Zpoza zad vylézá část ruky, která tak působí jako cizí
 • Obličej je zdeformovaný použitím širokého objektivu

 

Podobně platí, že pokud budete chtít, aby se modelka převlékla do šatů s odhalenými rameny, měla by přijít ve volném oblečení bez podprsenky. Vyhnete se tak zdlouhavému retušování proužků otlačených od prádlových ramínek.

 Klepněte pro větší obrázek
Dynamický portrét může vzniknout nakloněním fotoaparátu nebo modelky. Ve druhém případě však dobře hlídejte, jak model či modelka hlavu nastavují, někde může být lepší nekombinovat více náklonů. Na našem ukázkovém snímku je hlava nakloněná poměrně dost, ovšem pohled zůstal čelní. Olympus E-1, 120 mm 35 EQ, F8, 1/125 s

Talentovaný amatér si ovšem může bez problémů opatřit i začínající profesionální modelku. Modelingové agentury vám rády poskytnou svou modelku, protože vědí, že dobré fotografie v booku jí pomohou získat velké zakázky. Jedinou podmínkou zpravidla bývá provize v případě, kdy byste fotografii chtěli komerčně využít. Pro účely propagace vlastní práce máte modelku zdarma, respektive za poskytnutí fotografií k její propagaci.

Učte se od mistrů

Pokud jste se úspěšně vypořádali se všemi technickými problémy a trápí vás jen pocit, že nevíte, jak začít, pak začněte kopírováním. I malíři se učí tak, že nejprve reprodukují cizí díla. Pro začátečníka je mnohem snazší zkoumat cizí fotografie a pokoušet je napodobit, než vymýšlet vlastní záběry. Neradím vám, abyste kradli nápady a vydávali je za své, ale abyste se učili fotograficky přemýšlet. Základní dva pilíře představují osvětlení a úhel pohledu. Zkoumejte tedy fotografie, které vás zaujaly, a přemýšlejte, jak jich autor docílil.

Klepněte pro větší obrázek
Snažte se učit ze svých chyb, na tomto snímku je jich i přes jeho atraktivitu poměrně mnoho. Vždy se snažte eliminovat v obraze i sebemenší rušivé detaily. Tady jimi jsou prst vyčnívající zpoza šátku, ramínka od šatů, řetízek na krku a nevhodná gumička do vlasů. Olympus E-1, 120 mm 35 EQ, F8, 1/125 s

Časem se začnete na fotografie dívat jinýma očima a při pohledu na krásku na reklamním billboardu vám proběhne hlavou, jak chytře bylo využito podhledu pro zdůraznění dlouhých nohou a rovnoměrného osvětlení pro dojem hebké pleti. U detailních portrétů často napoví i oči, ve kterých se zrcadlí světelné zdroje – deštníky a softboxy. Někdy ovšem vyretušuje oči zručný grafik tak, aby v nich zůstal jen jediný odlesk.

Až se naučíte modelovat světlem a úhlem pohledu, začněte kreativně tvořit a hledat vlastní cestu. Se své nejlepší práce nám můžete poslat, ty opravdu podvedené rádi otiskneme. I tak může začínat dráha budoucího profesionála.

První kroky v ateliéru

 • Vyznačte si místo, kde bude fotografovaný model. Pokud bude sedět, postavte vždy židli jako první
 • Nastavte světla vzhledem k místu, kde bude stát portrétovaný
 • Usaďte model a zapněte pilotní světla
 • Opravte úhly světel podle stínů v obličeji, umístěte případnou odraznou desku
 • Změřte světlo flashmetrem a upravte výkon blesků
 • Nastavte odpovídající clonu na fotoaparátu
 • Nastavte nejkratší možný čas, při kterém je ještě možné fotografovat s blesky (tzv. X-synchro)
 • Připojte fotoaparát k blesku synchronizačním kabelem
 • Ostatní světla nastavte do závislého režimu (Slave)
 • Zaostřete na oči, překomponujte a foťte

 

Celý článek najdete v časopise DIGIfoto 2/2006

Témata článku: Fotoškola


Francie chce zablokovat Wish ve vyhledávačích, protože prodává padělané a nekvalitní zboží

Francie chce zablokovat Wish ve vyhledávačích, protože prodává padělané a nekvalitní zboží

** Francie vytáhla do boje proti nákupní platformě Wish ** Regulačním orgánům vadí například prodej padělků ** Trnem v oku je také nekvalitní a nebezpečné zboží

Karel Kilián
E-shopyFrancieVyhledávače
Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily pod stromeček. Některé zvládnou i WhatsApp

Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily pod stromeček. Některé zvládnou i WhatsApp

** Klasické tlačítkové mobily se staly okrajovou záležitostí ** Někomu ale k používání stále bohatě postačují ** Z nabídky dostupných modelů vybíráme 15 nejlepších

Jan Láska
Nákup a ceny
Už žádné tanečky. Raketa od Astra, která se loni proslavila kuriózním startem, dosáhla oběžné dráhy

Už žádné tanečky. Raketa od Astra, která se loni proslavila kuriózním startem, dosáhla oběžné dráhy

** Raketa od firmy Astra poprvé dosáhla oběžné dráhy ** Firma chce vynášet malé družice na oběžnou dráhu ** Starty probíhají z Aljašky

Petr Kubala
RaketaVesmír
Fortnite se chystá na zakončení druhé kapitoly. Epic si připravil jedinečnou událost

Fortnite se chystá na zakončení druhé kapitoly. Epic si připravil jedinečnou událost

S aktuální sezónou v oblíbeném battle royale Fortnite dojde i na zakončení celé druhé kapitoly. Příští týden hráče čeká velká událost The End.

Martin Nahodil
OznámeníFortnite
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu

Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu

Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje