Jak udělat fotoateliér v obýváku?

20. října 2006
TWEET SDÍLET
Toužíte se stát portrétním fotografem, ale nemáte vlastní ateliér? Alternativou může být malé domácí studio třeba v obývacím pokoji.

Když se chcete stát obstojným fotografem krajiny, stačí vám fotoaparát, pevný stativ a zdravé nohy. Ti, kdo chtějí svůj um rozvíjet na poli portrétní a modelingové fotografie, či snad dokonce pomýšlejí na akty, mají situaci značně složitější. Ne že by snad také nemohli využít náruč přírody, ta má však pro potřeby modelek a fotografů po většinu roku pramálo pochopení. Kdo chce své fotografie opravdu tvořit, musí mít situaci plně pod kontrolou. Největší možnosti v tomto směru nabízí ateliér vybavený zábleskovými světly.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
I v bytě o malých rozměrech můžete vybudovat domácí ateliér, stačí jen najít vhodné místo 

Možná si říkáte, že mluvím z cesty, když spojuji amatérský domácí ateliér se zábleskovou technikou. Zapomeňte ovšem na chvíli na domácí „bastlení“ a zamyslete se, co je vaším cílem. Pokud vám jde jen o ryze amatérské snímky vaši drahé polovičky, pak si možná vystačíte i s denním světlem nebo zahradními halogeny. Pro začínající fotografy a fotografky, kteří mají vyšší ambice, mám ovšem smutnou zprávu – bez studiových blesků to půjde stěží. Neklesejte ale na mysli, techniku za statisíce do začátku nepotřebujete. Ukážeme si, jak vybavit domácí ateliér v ceně digitální zrcadlovky.

Výhody pro začátečníky

Výrobci studiových blesků jsou si dobře vědomi, že i ti nejznámější fotografové, kteří jsou dnes jejich nejlepšími zákazníky, nějak začínali. V jejich nabídce tak můžete často narazit na tzv. „studentské kity“. Tyto sestavy zpravidla obsahují dva blesky se základním příslušenstvím. My jsme pro tento článek měli k dispozici set zahrnující dvě záblesková světla o síle 250 Ws, dva stativy, skládací odrazný deštník, softbox a další drobné příslušenství. Celá sestava se dá zabalit do tašky, která je v ceně. Podobných setů naleznete v nabídce různých firem nepřeberné množství, ceny se obvykle pohybují v rozmezí 30–40 tisíc korun. Vždy však myslete na to, že je lepší koupit raději dražší set, než dokupovat potřebné příslušenství později.

Klepněte pro větší obrázek
Portrét byl nasvětlen dvěma předními horními světly s rozdílem intenzity 1 EV. Světelné zdroje jsou jasně viditelné v očích modelky. Olympus E-1, 76 mm 35 EQ, F8, 1/160 s

Záblesková světla spolu se stativy a příslušenstvím pro rozptyl světla (deštníky a softboxy) tvoří nutný základ. Vše ostatní se dá vyrobit svépomocí, případně dokoupit později. Na blescích ovšem nešetřete. Mezi další praktické příslušenství patří akcentový reflektor (komínek), závěsný systém na pozadí, odrazné desky, případně třetí světlo. Raději nekombinujte světla od různých výrobců, barva světla se může mírně lišit a rozdíly v teplotě nasvícení jsou pak prakticky neřešitelné. Flashmetr není v případě digitální fotografie nezbytný, ale vřele jej doporučuji, jedině s ním se totiž nejlépe naučíte, jak správně s blesky pracovat.

Přestavba není nutná

Pokud jste již rozhodnuti pro koupi vybavení, jistě řešíte druhou nejdůležitější otázku. Kam v již tak malém bytě ateliér umístit? Než začnete lobovat u své partnerky či partnera za stavební povolení pro své první fotografické studio, pokuste se raději nalézt takové místo, které se dá na ateliér snadno a rychle vytvořit. Nejvhodnější je roh nebo kratší stěna místnosti, proti pozadí totiž budete potřebovat maximum místa, abyste mohli používat co možná nejdelší ohniska. Na široké objektivy zapomeňte, nelichotivě deformují obličej a s výjimkou speciálních záměrů jsou pro portréty nevhodné.

Klepněte pro větší obrázek
Portrét nemusí nutně znamenat, že bude fotografie komponovaná na výšku. Více prostoru je však vždy vhodnější nechat spíše ve směru pohledu nebo natočení hlavy portrétovaného. Olympus E-1, 106 mm 35 EQ, F8, 1/125 s

Potřebný manévrovací prostor není ovšem jediným kritériem výběru. Musíte počítat s tím, že vše v okolí vašeho fotografického koutku funguje jako odrazná plocha. Vyvarovat byste se měli čehokoli barevného. Nezapomeňte přitom ani na podlahu a strop. Vhodnými barvami jsou pouze černá, šedá nebo bílá. Každá z nich sice odráží jiné množství světla, ale nemění jeho barvu. Je dobré tedy počítat i s tím, že budete muset vše ostatní zakrýt látkou nebo papírem. Jen pro zajímavost, veškeré fotografie v tomto článku vznikly v bytě o velikosti 1+1.

Kvalitní pozadí je nutnost

Nábytek můžete zakrýt starými prostěradly, s pozadím pro fotografování to již tak snadné není. Každý záhyb látky je po nasvícení z úhlu vidět a může působit rušivě. Vhodná jsou pozadí z PVC, tvrdého papíru apod. V profesionálních ateliérech se nejčastěji používají papírové role o šířce 2,7 m. Šířka pozadí je hodně důležitá, jestliže však nebudete fotografovat celou postavu, vystačíte u portrétů i s šířkou mnohem menší. Můžete například zkusit požádat obsluhu velkoformátových kopírek o zbytek z papírové role, největší mají šířku necelý metr. V případě látkového pozadí doporučuji plátno raději záměrně hodně a rovnoměrně pomačkat nebo si připlatit za matný samet, dyftýn, případně flanel nebo flauš.

Klepněte pro větší obrázek
V menším domácím ateliéru by vám neměly činit problém ani polocelky. K fotografování celé postavy je však zapotřebí mnoho místa a v domácích podmínkách je tak často nemožné. Olympus E-1, 92 mm 35 EQ, F8, 1/125 s

Při fotografování portrétů budete dále potřebovat minimálně jednu odraznou desku. Pro použití v interiéru postačí bílá polystyrénová deska z prodejen pro kutily. Tamtéž můžete zakoupit dřevěnou tyč na závěsy k uchycení pozadí. Osobně se mi však mnohem lépe osvědčil skládací samonosný závěsný systém pro pozadí, který je mnohem skladnější a nevyžaduje zásahy do zdí pokoje.

V začátcích nejste sami

Prvními pokusy se zábleskovými světly můžete trápit své nejbližší okolí, časem však budete muset skočit do vody a plavat. Můžete zkoušet štěstí s amatérskými modelkami z řad kamarádek či přítelkyň kamarádů, musíte ovšem počítat s tím, že si práci značně zkomplikujete. Občas se dostanete do situace, kdy nebudete vědět, co přesně dělat, a troufám si s naprostou jistotou tvrdit, že to nebude vědět ani vaše modelka. Možná vás překvapí, jak těžké je někoho nepřivyklého objektivu přimět i k tomu nejbanálnějšímu přirozenému úsměvu.

Klepněte pro větší obrázek
Při portrétu není bezpodmínečně nutné, aby se osoba dívala do objektivu. Někdy dokonce nemusí být na snímku oči vůbec, pokud se jedná o váš záměr s jasným významem. Olympus E-1, 86 mm 35 EQ, F8, 1/125 s

Když už se pustíte do práce s amatérským modelem, nezapomeňte ji předem instruovat, jak má být oblečená a nalíčená. Bezpodmínečně nutné je, aby si modelka nejlépe několik hodin před focením sundala všechny šperky. Otlaky po nich totiž zůstávají dlouho znatelné. Nikdy byste neměli nechat rozhodovat o volbě oblečení pouze modelku. Nefotografujte dívku s řetízkem jen proto, že ho měla na krku. O použití šperků rozhodujte sami a s uvážením, jakého efektu chcete dosáhnout.

Nejčastější chyby

 • Modelka není vhodně nebo dostatečně nalíčená
 • Na těle ruší otlaky od právě sundaných šperků nebo těsného oblečení
 • Nevhodné pozadí
 • Příliš rušivých detailů, například nevhodné šperky, oblečení s jemnými vzory nebo flitry apod
 • Světlo tvoří tvrdé stíny v obličeji portrétovaného, pro jejich zmírnění je třeba použít odraznou desku nebo další světlo
 • Prsty portrétovaného se kryjí a na výsledné fotografii pak působí, jako by nebyly všechny
 • Zpoza zad vylézá část ruky, která tak působí jako cizí
 • Obličej je zdeformovaný použitím širokého objektivu

 

Podobně platí, že pokud budete chtít, aby se modelka převlékla do šatů s odhalenými rameny, měla by přijít ve volném oblečení bez podprsenky. Vyhnete se tak zdlouhavému retušování proužků otlačených od prádlových ramínek.

 Klepněte pro větší obrázek
Dynamický portrét může vzniknout nakloněním fotoaparátu nebo modelky. Ve druhém případě však dobře hlídejte, jak model či modelka hlavu nastavují, někde může být lepší nekombinovat více náklonů. Na našem ukázkovém snímku je hlava nakloněná poměrně dost, ovšem pohled zůstal čelní. Olympus E-1, 120 mm 35 EQ, F8, 1/125 s

Talentovaný amatér si ovšem může bez problémů opatřit i začínající profesionální modelku. Modelingové agentury vám rády poskytnou svou modelku, protože vědí, že dobré fotografie v booku jí pomohou získat velké zakázky. Jedinou podmínkou zpravidla bývá provize v případě, kdy byste fotografii chtěli komerčně využít. Pro účely propagace vlastní práce máte modelku zdarma, respektive za poskytnutí fotografií k její propagaci.

Učte se od mistrů

Pokud jste se úspěšně vypořádali se všemi technickými problémy a trápí vás jen pocit, že nevíte, jak začít, pak začněte kopírováním. I malíři se učí tak, že nejprve reprodukují cizí díla. Pro začátečníka je mnohem snazší zkoumat cizí fotografie a pokoušet je napodobit, než vymýšlet vlastní záběry. Neradím vám, abyste kradli nápady a vydávali je za své, ale abyste se učili fotograficky přemýšlet. Základní dva pilíře představují osvětlení a úhel pohledu. Zkoumejte tedy fotografie, které vás zaujaly, a přemýšlejte, jak jich autor docílil.

Klepněte pro větší obrázek
Snažte se učit ze svých chyb, na tomto snímku je jich i přes jeho atraktivitu poměrně mnoho. Vždy se snažte eliminovat v obraze i sebemenší rušivé detaily. Tady jimi jsou prst vyčnívající zpoza šátku, ramínka od šatů, řetízek na krku a nevhodná gumička do vlasů. Olympus E-1, 120 mm 35 EQ, F8, 1/125 s

Časem se začnete na fotografie dívat jinýma očima a při pohledu na krásku na reklamním billboardu vám proběhne hlavou, jak chytře bylo využito podhledu pro zdůraznění dlouhých nohou a rovnoměrného osvětlení pro dojem hebké pleti. U detailních portrétů často napoví i oči, ve kterých se zrcadlí světelné zdroje – deštníky a softboxy. Někdy ovšem vyretušuje oči zručný grafik tak, aby v nich zůstal jen jediný odlesk.

Až se naučíte modelovat světlem a úhlem pohledu, začněte kreativně tvořit a hledat vlastní cestu. Se své nejlepší práce nám můžete poslat, ty opravdu podvedené rádi otiskneme. I tak může začínat dráha budoucího profesionála.

První kroky v ateliéru

 • Vyznačte si místo, kde bude fotografovaný model. Pokud bude sedět, postavte vždy židli jako první
 • Nastavte světla vzhledem k místu, kde bude stát portrétovaný
 • Usaďte model a zapněte pilotní světla
 • Opravte úhly světel podle stínů v obličeji, umístěte případnou odraznou desku
 • Změřte světlo flashmetrem a upravte výkon blesků
 • Nastavte odpovídající clonu na fotoaparátu
 • Nastavte nejkratší možný čas, při kterém je ještě možné fotografovat s blesky (tzv. X-synchro)
 • Připojte fotoaparát k blesku synchronizačním kabelem
 • Ostatní světla nastavte do závislého režimu (Slave)
 • Zaostřete na oči, překomponujte a foťte

 

Celý článek najdete v časopise DIGIfoto 2/2006

Témata článku: Fotoškola


Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

**Pro Mastodon existuje řada klientů třetích stran. **Část z nich napodobuje TweetDeck, jeden zase Slack. **Mastodon 3.11 For Workgroups míří na uživatele Windows 95.

Petr Urban
MastodonSociální sítěSoftware
Vznikne nová konkurence pro Android a iOS? Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu

Vznikne nová konkurence pro Android a iOS? Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu

** Amazonu a Facebooku vývoj vlastních telefonů nic nepřinesl ** Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu ** Pokud zmizí Twitter z mobilních obchodů, nebude mít jinou možnost

Martin Chroust
Elon MuskTwitterSmartphony
Recenze hry Mario + Rabbids: Sparks of Hope. Na pohled jednoduchá tahovka, která nabízí spoustu možností

Recenze hry Mario + Rabbids: Sparks of Hope. Na pohled jednoduchá tahovka, která nabízí spoustu možností

Ubisoft podruhé dostal do rukou licenci na Maria, kterou opět zkombinoval s šílenými králíky. Jak se vydařilo pokračování jejich tahové strategie? 

Martin Nahodil
Mario + Rabbids: Sparks of HopeNintendo SwitchRecenze
Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

** Sony opět zvládlo dát maximum funkcí do kompaktního těla ** Povedly se foťáky s přirozeným zobrazením scény ** Cena může být až příliš sebevědomá

Jan Pánek
Vlajková loďRecenze
Radioteleskopy vystopovaly zárodky plynných obrů v protoplanetárním disku

Radioteleskopy vystopovaly zárodky plynných obrů v protoplanetárním disku

** Astronomové studovali protoplanetární disk označovaný jako L1527 IRS ** Ukázalo se, že je nestabilní a že se v oblasti asi 20 AU od protohvězdy hroutí ** V této oblasti se nacházejí shluky hmoty, které podle vědců představují zárodky plynných obrů

Stanislav Mihulka
Astronomie
Vystřízlivění z předplatného. Mimo her s reklamami je to největší zlo, které mohlo mobily potkat

Vystřízlivění z předplatného. Mimo her s reklamami je to největší zlo, které mohlo mobily potkat

** Předplatné bylo před lety doménou streamovacích služeb ** Dnes na něj najíždí i vývojáři her a aplikací ** Peníze z vás dostávají po troškách, ale mnohem častěji

Martin Chroust
předplatnéMobilní aplikaceSmartphony
Ray tracing měl znamenat herní revoluci. Mobily na „konzolovou grafiku“ ale jen tak nedosáhnou

Ray tracing měl znamenat herní revoluci. Mobily na „konzolovou grafiku“ ale jen tak nedosáhnou

** Top čipsety letos začaly podporovat hardwarový ray tracing ** Mobilní grafika má být realističtější než kdy jindy ** Ale až za pár let, a to jen možná...

Martin Chroust
Ray tracingMobilní čipsetyMobilní hry
Mobilní grafiky mají bezpečnostní díru. ARM vydalo opravu, výrobci ji však do telefonů zatím neposlali

Mobilní grafiky mají bezpečnostní díru. ARM vydalo opravu, výrobci ji však do telefonů zatím neposlali

** ARM mělo chybu v mobilních grafikách Mali ** Byla rychle záplatována, do mobilů se však oprava nedostala! ** Ohroženy jsou telefony s čipsety Exynos, Tensor, Mediatek a Unisoc

Martin Chroust
ZranitelnostARM
Vyzkoušeli jsme zbrusu novou skládačku od Honoru. Je štíhlá a lehká, něco ale musela obětovat

Vyzkoušeli jsme zbrusu novou skládačku od Honoru. Je štíhlá a lehká, něco ale musela obětovat

** Honor vylepšil svoji loňskou skládačku, je lehčí a tenčí ** Má pokročilejší sestavu fotoaparátů a výkonnější procesor ** Na voděodolnost a bezdrátové dobíjení se ale znovu nedostalo

Jan Láska
Skládací konstrukceVideo