Kvalita snímků pořízených digitálními fotoaparáty s každým novým modelem vzrůstá. Přesto není snímek pokaždé přesně takový, jak bychom si představovali. Často výrazně pomůže rychlé narovnání histogramu.
Digitály jsou známé poměrně malým dynamickým rozsahem snímací soustavy. Důsledkem toho jsou v praxi časté výsledky podobné ilustrační fotografii.
Na první pohled jde o málo kontrastní snímek, který navíc trpí celkovým závojem. Protože je ale barevné podání korektní, bude náprava velmi snadná.
Uvedený postup platí pro Adobe Photoshop, stejně dobře jej ale můžete použít v jakémkoli bitmapovém editoru, umožňujícím práci s Úrovněmi (v anglických verzích Levels).
Práce na úrovni
Dialogové okno Úrovně zobrazíte klepnutím na příkazy Přizpůsobení – Úrovně v nabídce Obraz nebo rychleji pomocí klávesové zkratky Ctrl+L.
Jak je vidět na obrázku, histogram je z levé i z pravé strany oříznutý – ve snímku chybí jak nejvyšší světla, tak i nejhlubší jasy. Právě to je ukázka omezeného dynamického rozsahu digitálů. Není ovšem nic jednoduššího, než histogram roztáhnout.
K tomu slouží trojúhelníkové šipky na okrajích histogramu. Levá strana představuje stíny, pravá jasy. Sami to ostatně uvidíte, jakmile budete s šipkami pomocí myši pohybovat. Jste-li zastánci exaktní práce s číselnými údaji, můžete místo posunování šipek zadávat hodnoty v políčkách Vstupní úrovně.
Trojúhelníkové šipky posuňte vždy k patě histogramu, jak je naznačeno červenými šipkami. Výsledek na sebe nenechá dlouho čekat – vidíte jej na následující fotografii.
Zmizel celkový závoj, snímek se projasnil, to vše při zachování správného kontrastu a barevnosti.
Pokud byste chtěli ještě doladit střední tóny obrazu, použijte k tomu prostřední trojúhelníkovou šipku pod histogramem.
Malé upozornění na závěr: jestliže ze snímku děláte výřez, provádějte srovnání histogramu až na konec. Zabráníte tím ovlivnění funkce částmi obrazu, které ve výsledné fotografii stejně nebudou.