Jak se zbavit vinětace?

28. června 2004
TWEET SDÍLET
Vinětace znamená tmavnutí obrazu směrem k rohům snímku a způsobit ji může více věcí. Nejčastěji je původcem této chyby stavba objektivu. Zvláště megazoomy digitálních přístrojů trpí touto vadou často.

Na našem snímku zase vinětaci způsobil blesk, který nedokázal rovnoměrně osvětlit celý záběr. Dnes si ukážeme, jak se takovéto vady dá zbavit pomocí úprav v Adobe Photoshopu 7.0.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Snímek před úpravou                             Snímek po úpravě - Photoshop

1. Nejdříve otevřete snímek, který chcete upravovat (například dvojitým poklepáním na šedé pozadí Photoshopu) a proveďte základní úpravu histogramu pomocí Obraz | Přizpůsobení | Úrovně automaticky (SHIFT + CTRL + L).

2. Zduplikujte vrstvu Pozadí například pomocí příkazu z nabídky Vrstva | Duplikovat vrstvu. Zapněte si pomocná pravítka v nabídce Zobrazení | Pravítka (CTRL + R). Nyní klepněte na pravítko a táhněte směrem do obrazu novou vodící linku. Takto si vytvořte vodorovnou a svislou vodící linku přibližně uprostřed světelného zdroje (blesku) v obraze.

3. Nové vrstvě vytvořte masku pomocí klepnutí na tlačítko Klepněte pro větší obrázek ve spodní tlačítkové liště paletky Vrstvy.

Klepněte pro větší obrázek

Nyní se ocitnete v režimu úpravy masky, který signalizuje ikonka zobrazená vedle názvu vrstvy, přičemž černá barva způsobuje průhlednost a bílá jí naopak brání.

Klepněte pro větší obrázek

4. Vyberte nástroj Klepněte pro větší obrázek (G) z palety standardních nástrojů (může být ukryt i pod nástrojem Plechovka). V horní části okna se zobrazí volby nástroje. Zvolte typ přechodu Klepněte pro větší obrázek. Nastavte paletu barev do výchozí podoby Klepněte pro větší obrázek tak, aby bílá byla nahoře a černá vespod (D).

5. Nyní umístěte kurzor do předem vyznačeného středu (vodicími linkami v kroku 2) a táhněte směrem ke kraji snímku. Je důležité vytvořit masku tak, aby odpovídala zčernalým rohům v originálním snímku. Tento krok můžete opakovat několikrát, dokud nebudete s maskou spokojeni.

6. Protože maska vytvořená pomocí přechodu je příliš měkká a nám jde převážně o zesvětlení pouze okrajových částí
snímku, je nutné ji ještě trochu upravit. Pro lepší kontrolu je dobré si napřed vypnout zobrazení spodní vrstvy.

Klepněte pro větší obrázek

Zvolte příkaz z nabídky Obraz | Přizpůsobení | Jas a kontrast a zvyšujte hodnoty tak, aby průhlednost zasáhla pouze rohy snímku, které chceme zesvětlit. V našem případě se jednalo o hodnoty 60 a 70.

7. Přepněte se do spodní vrstvy pozadí (tím se zároveň zapne její viditelnost). Dalším krokem úpravy je zesvětlit spodní vrstvu natolik, aby se jas snímku v rozích vyrovnal zbytku plochy. Spusťte příkaz Obraz | Přizpůsobení | Úrovně a posunujte prostředním posuvníkem směrem vlevo tak daleko, až se jasy v obraze vyrovnají.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte na Klepněte pro větší obrázek.

8. Na závěr slučte vrstvy pomocí příkazu Vrstva | Do jedné vrstvy. Snímek můžete ještě „doladit“ pomocí dalších úprav (jas, kontrast, sytost a podobně). Výsledek uložte příkazem Soubor | Uložit jako (SHIFT + CTRL + S).

Témata článku: Fotografický software, Fotoškola