Jak se připravují na Olympiádu fotografické agentury?

Jak se připravují na Olympiádu fotografické agentury?

Letní olympijské hry v Londýně začínají za dva týdny, krom svátku sportovců to bude také svátek sportovních fotografů.

Zpravodajství z olympiády bude v režii několika největších zpravodajských agentur. Dvě z nich nechali nahlédnout zájemce o fotografii do zákulisí svých příprav.

Reuters má robofotografy

Vítězství a prohry sportovců na olympijských hrách jsou vždy plné emocí a mají neopakovatelnou atmosféru, kterou se snaží zachytit většina zpravodajských a reportážních fotografů. Aby měli originální snímky, které nezapadnou mezi tisícovkou ostatních, snaží se fotografové nacházet zajímavé úhly záběru a kompozici.

V mnoha případech se pro zmrazení okamžiku vítězství anebo pro zachycení atmosféry využívá dálkově ovládaných fotoaparátů. Fotograf v takovém případě sedí na vyhrazeném stanovišti a na dálku ovládá i několik desítek fotoaparátů. Podobně jako sportovci na olympiádě, i fotografové dělají neskutečné skutečným.

Od roku 2009 vyvíjí a vylepšují v Reuters dva fotografové – Fabrizio Bensch a Pawel Kopczynski – speciální technologii pro pořizování fotografií z netradičních úhlů pohledu. Technologie robotických fotoaparátů byla testována na několika světových atletických šampionátech a nyní ji Reuters přiváží do Londýna. Tam budou poprvé použity držáky, vyrobené speciálně pro použití pod vysokými střechami sportovišť, kam by se ani fotografové nedostali.

reuters_camera_1.jpg   reuters_camera_2.jpg
Montáži držáků se účastní sami fotografové – zde Fabrizio Bensch, zdroj: Reuters

Zařízení je již nyní instalováno, mnohdy za pomoci horolezců a fotografové tráví dvanáct hodin denně zkoušením a testováním všech funkcí robotického držáku. Exponovat může fotograf buďto bezdrátově anebo dálkově ovládanou drátěnou spouští, přičemž snímky se přenášejí rovnou do redakčního systému agentury. Každý držák je vybaven několika motory pro pohyb fotoaparátu ve všech osách – ovládání joystickem je v rukou fotografa.

reuters_camera.jpg
Robotický držák na fotoaparát made in Reuters, zdroj: Reuters

Další fotografie a popis technologie najdete na blogu fotografů Reuters.

Getty Images a létající zrcadlovky

V Getty Images šli při uvažování nad lepšími fotografiemi ještě do větších extrémů a rozhodli se, že překonají všechna omezení a navíc budou pracovat s nejnovějšími trendy. Výsledkem je několik technologií, jimiž budou fotografové na Letních olympijských hrách vyzbrojeni. Většina z nich je již otestována praxí a hlavním smyslem těchto zlepšováků je zprostředkovat divákům sportovní akce tak, jako nikdy před tím a vtáhnout je přímo do děje.

Velmi populární se v posledních letech stalo 3D zobrazení a s ním i 3D fotografie. V Getty si toho jsou vědomi a proto jsou fotografové vybaveni speciální sadou pro záznam 3D snímků – dva fotoaparáty připevněné vedle sebe na destičce, kterou je možné namontovat na stativ – vcelku standardní řešení.

Méně běžné u fotografických agentur jsou však hrátky s 360° záběry, Getty s nimi má zkušenosti a mimo to i rozsáhlé plány, neboť takovýto záběr je sám o sobě velmi atraktivní, nemluvě o tom, že je možné si jednotlivé části obrazu přibližovat a různě otáčet.

Neméně zajímavou technikou je fotografování a videozáznam ze vzduchu, kdy je fotoaparát uchycen ve speciální kleci s několika vrtulemi. Klec je ovládána dálkově podobně jako model vrtulníku a umožňuje zachytit sportovní či jinou akci nejen z netradičního úhlu, ale navíc přinést i vynikající výsledky při natáčení videa.

Více najdete ve videu níže (létající zrcadlovky pak v čase 3:10)

 

Další články na olympijská témata najdete na webu Londýn 2012.

Určitě si přečtěte

Články odjinud