Jak (se naučit) spořit? Důležitá je pravidelnost i výhodný spořicí účet

Jak (se naučit) spořit? Důležitá je pravidelnost i výhodný spořicí účet

Zhruba tři čtvrtiny Čechů si spoří na horší časy. Jen 15 % lidí by ale našetřené peníze vydržely na 6 měsíců. Takovou finanční rezervu přitom doporučuje mnoho odborníků. Patříte mezi ty, kdo by rádi spořili, ale veškeré peníze se vám vždycky rozutečou? Poradíme vám, jak se spořením začít, kolik si odkládat každý měsíc a kam peníze ukládat.

Podle průzkumu České bankovní asociace z roku 2018 tři čtvrtiny Čechů spoří. Zároveň ale třetina z nich netuší, jak dlouho by z naspořených peněz dokázali žít. Na 1 až 3 měsíce by úspory vydržely 28 % Čechů. A jen 15 % lidí má úspory na odborníky doporučovaných 6 měsíců. Peníze nejčastěji odkládáme kvůli nečekaným událostem. Spoříme také na dovolenou, pro děti a vnoučata.

Kolik každý měsíc spořit? Doporučuje se 5 až 20 %

Doporučení, kolik měsíčně spořit, se různí. Setkat se můžete s několika doporučeními. Jedno z nejčastěji zmiňovaných hovoří o 5 až 10 % výplaty, které byste každý měsíc měli odložit stranou. Ideálně na spořicí účet, ze kterého je v případě nouze můžete jednoduše a téměř ihned použít. Narazit můžete i na pravidlo 10-70-20. To říká, že 10 % příjmů můžete utratit za svoje radosti, 70 % použít na pravidelné výdaje a 20 % uspořit.

Pečlivě si sepište příjmy a výdaje

Určit, jakou částku každý měsíc ukládat na horší časy nebo na splnění snů, bude snazší, pokud si pečlivě sepíšete všechny měsíční příjmy a výdaje. Tato „inventura“ také odhalí, zda někde zbytečně neutrácíte. I taková „nevinná“ drobnost, jako je každodenní káva do kelímku v oblíbené kavárně, dokáže měsíčně z účtu odčerpat několik set korun.

Pravidelné měsíční poplatky a paušály

Právě výši těchto výdajů lidé velmi často neřeší, a zbytečně tak každý měsíc přicházejí o nemalé částky. Zrevidujte výdaje za energie, zvažte, zda na trhu nejsou k mání výhodnější telefonní tarify, připojení k internetu nebo zda opravdu naplno využíváte drahou měsíční permanentku do fitness centra. Stokoruny ročně ušetříte i díky běžnému účtu bez poplatků.

Na začátku nicméně není rozhodující, kolik spoříte, ale že začnete peníze ukládat pravidelně. To je základní finanční návyk. Myslíte-li to se spořením opravdu vážně, není prostor pro výmluvy a omlouvání toho, proč jste zase tento měsíc neuspořili nic.

1518-obr1.jpg
Nejčastěji lidé spoří kvůli případným nečekaným výdajům nebo pro děti a vnoučata.

Osvědčený způsob spoření je hned v den, kdy dorazí výplata, odeslat konkrétní částku na spořicí účet - nejlépe prostřednictvím trvalého příkazu. Variantou pro ty se silnou vůlí je posílat na spořicí účet den před výplatou všechno, co na něm z té předchozí zbývá. Tato metoda vás ale neuchrání před spontánními nákupy v průběhu měsíce.

Korunka ke korunce…

Mnoho Čechů spoří i po menších částkách a hravou formou. K sumě, za kterou pořídíte například wellness víkend, vám pomůže i odkládání drobných mincí. Můžete je každý večer naházet do kasičky nebo v peněžence (a následně v kasičce) schraňovat mince konkrétní hodnoty.

Za tyto úspory nicméně pořídíte „jen“ drobné radosti, neposlouží jako železná rezerva na horší časy nebo na důchod. Na to nezapomínejte.

Spořit na konkrétní cíl umožňují i spořicí účty

Účinná je i takzvaná „obálková metoda“. Pokud šetříte na něco konkrétního, ukládejte peníze do obálek, na kterých je uvedený váš cíl. Můžete si vést i pečlivou evidenci „vkladů“. Výhodnější alternativou je potom spořicí účet. Část z nich už také umožňuje vytvořit si „přihrádky“, ve kterých spoříte na konkrétní cíl a sledujete, jak se k němu postupně blížíte.

A výběr spořicího účtu je samozřejmě také důležitý. Po hubených letech, kdy byly úroky na spořicích účtech velmi nízké nebo dokonce nulové, opět rostou. Jeden z nejvýhodnějších spořicích účtů nabízí například Hello bank! Pro částku do 300 000 Kč na tomto účtu dostanete úrok 1,5 % ročně. Zřízení účtu je rychlé, zvládnete ho i online a uložené peníze máte kdykoli k dispozici.

Úrok 1,5 % navíc získáte bez splnění dalších podmínek. U Hello bank! si kvůli tomu dokonce nemusíte zřizovat ani běžný účet. Což by ale byla škoda, protože i na něm dostanete pro částky do 100 000 Kč úrok 0,6 %.

Určitě si přečtěte

Články odjinud