Jak se krotí RAW v počítači

7. února 2007
TWEET SDÍLET
Formát RAW je zaklínadlo, jež si vyžaduje mnoho prostoru nejen na paměťových kartách, ale i ve fotografických tématech. V tomto článku se budeme věnovat možnostem zpracování RAWu.

Připravili jsme pro vás minitest šesti RAWových konvertorů. Z takzvaných firemních konvertorů, jež podporují pouze formát RAWu vlastní značky, jsme zařadili jen zástupce dvou nejvýznamnějších „zrcadlovkových“ značek, Canonu a Nikonu. Ve třídě nezávislých konvertorů, které umějí pracovat s více typy RAWů, vám představujeme dvojnásobek produktů, od dobrého softwaru, který je k dispozici zdarma, až po profesionální nástroj v hodnotě levné amatérské digitální zrcadlovky.

Canon Digital Photo Professional 2.1

Aplikace, kterou Canon dodává v rámci standardního balení svých digitálních zrcadlovek, sice patří k nadprůměrným firemním RAWovým konvertorům, přesto však má co dohánět. Nastavení jednotlivých hodnot v základním rozhraní podobně jako u většiny standardních konvertorů kopíruje ovládání samotného fotoaparátu, což je příjemné pro začátečníky.

Klepněte pro větší obrázek

Z pokročilejších funkcí je ale k dispozici v podstatě pouze možnost práce s křivkami a u programu tohoto typu poněkud netypické retušovací razítko. Digital Photo Professional nedokáže zobrazit přepaly ani podexpozici, je možné pouze aktivovat dělené okno, zobrazující stav před a po úpravách.

Základní parametry 
uložení vlastního nastavení do RAWu i do souboru
dávkové zpracování ano
náhled přepalů a podexpozice ne
speciální funkce zachovává nastavení Picture Style na D-SLR
zdroj www.canon.cz
cena součást balení D-SLR canon

Nikon Capture 4.4.0

Naprosto bezkonkurenční firemní konvertor, který si nezadá ani s nejvyspělejšími produkty typu Capture One Pro. Dokáže na 100 % využít potenciálu snímací soustavy Nikonů a nabízí k tomu vynikající nástroje. Z méně obvyklých zde najdete např. D-Lighting – tzv. digitální blesk – nebo inteligentní odstranění chromatické vady.

Klepněte pro větší obrázek

Program má velmi dobře navržené doostřování, méně kvalitní je redukce šumu. Jedinou podstatnou vadou na kráse je obrovská náročnost na systémové prostředky počítače. U 6Mpx zrcadlovky je 1 GB RAM plus rychlý procesor povinným základem, k Nikonu D200 a vyšším modelům si pořiďte raději dvojnásobnou „ramku“.

Základní parametry 
uložení vlastního nastavení do RAWu 
dávkové zpracování ano
náhled přepalů a podexpozice ano
speciální funkce redukce chromatické vasy, moaré, D-Lighting, retuš nečistot na snímači
zdroj www.nikon.cz
cena cca 5 000 Kč vč. DPH

Adobe Camera Raw 3.4

Pracujete-li s fotografiemi v Adobe Photoshopu CS2, nic vám nebrání používat také integrovaný modul Camera Raw. V nejnovější verzi již podporuje dávkové zpracování, práci s křivkami nebo náhledy přepalů a podexpozice. Camera Raw je nekorunovaným králem „vytahování“ kresby z přepálených míst záběru, kterému konkuruje snad jen Bibble se svou funkcí Highlight Recovery.

Klepněte pro větší obrázek

Naopak neuspokojivě pracuje s doostřováním, které je lépe nepřehánět a přenechat samotnému Photoshopu. Jako samozřejmost můžete brát podporu výrobce, který tento plug-in – tak, jak přicházejí na trh nové digitály – s železnou pravidelností aktualizuje.

Základní parametry
uložení vlastního nastavení  do souboru nebo databáze
dávkové zpracování  ano
náhled přepalů a podexpozice  ano
speciální funkce  redukce chromatické vady a vinětace
zdroj  www.adobe.com
cena  součást Adobe Photoshop CS

Bibble Lite 4.7

Program, který – snad vzhledem k tomu, že není zdarma – stojí trochu ve stínu RawShooteru, ovšem naprosto neprávem. Jde o vynikající konvertor, který je obdařen několika výjimečnými funkcemi pro optimalizaci snímků. Např. Highlight Recovery je skvělým nástrojem pro zvýšení kresebnosti ve světlech.

Klepněte pro větší obrázek

Jde také o neuvěřitelně rychlou aplikaci. Vygenerování 16bitového TIFFu z 8Mpx zrcadlovky je záležitostí několika sekund. Za příplatek 60 USD si můžete pořídit verzi Professional, která je ovšem až na drobnosti téměř shodná s Lite. Jednu z výhod představuje např. podpora dvoujádrových procesorů nebo modul pro přímé fotografování na disk počítače.

Základní parametry 
uložení vlastního nastavení  do souboru
dávkové zpracování  ano
náhled přepalů a podexpozice  ano
speciální funkce  Perfectly Clear, Highlight Recovery, Fill Light
zdroj  www.bibblelabs.com
cena  cca 70 USD

Capture One PRO 3.7.4

Nepsaný etalon mezi RAWovými konvertory – Capture One – si toto označení právem zaslouží. Program plně využívá každého pixelu v obraze a poskytuje vpravdě profesionální výsledky. Na druhou stranu ale neoplývá automatickými funkcemi, takže vyžaduje zkušeného uživatele, který nepracuje metodou pokus/omyl.

Klepněte pro větší obrázek

Absolutně nejdražší RAW konvertor lze pořídit také za nesrovnatelně nižší cenu 2 990 Kč ve verzi LE, která ovšem nijak zásadně „očesaná“ není. Nejste-li majitelem digitální stěny PhaseOne, jejichž RAWy podporuje jen verze PRO, asi vám ostatní omezení vadit nebudou. Detaily najdete na www.phaseone.com.

Základní parametry 
uložení vlastního nastavení  do RAWu
dávkové zpracování  ano
náhled přepalů a podexpozice  ano
speciální funkce  simulace filmů, soft look metoda ostření, redukce pruhování
zdroj  www.olympus.cz
cena  cca 14 000 Kč vč. DPH

RawShooter essential 2006

RawShooter patří mezi poměrně oblíbené konvertory, a důvodem jsou samozřejmě i nulové pořizovací náklady. Jde o vcelku jednoduchý program, který neumožňuje ani práci s úrovněmi nebo křivkami. Pokud se bez nich neobejdete, musíte si za cenu 60 USD pořídit verzi Premium.

Klepněte pro větší obrázek

„Zadarmovce“ naopak nechybí náhledy přepalů a podexpozice, RGB histogram nebo dávkové zpracování. Navíc je RawShooter velmi rychlý a nenáročný na výkon počítače. Také kvalita konverze je výborná, pouze aktualizace neprobíhá tak rychle jako u konkurence a další vývoj byl bohužel zastaven.

Základní parametry 
uložení vlastního nastavení  do souboru
dávkové zpracování  ano
náhled přepalů a podexpozice  ano
speciální funkce  Fill Light (vyjasnění stínů) redukce tzv. hot pixelů
zdroj  www.pixmantec.com
cena  freeware

Celý článek najdete v časopise DIGIfoto.

Témata článku: Fotoškola