30
Fotogalerie

Jak se fotí dalekohledem Sony DEV-5

Digitální fotoaparáty již dnes najdeme i v takových přístrojích, kde bychom je dříve nečekali. Jedním z takových hybridů je i fotodalekohled, dá se ale použít pro fotografování?

Sony DEV-5 je binokulární dalekohled, který má okulár s elektronickým hledáčkem, dokáže fotografovat, natáčet video ve full HD a navíc má i GPS modul, takže velmi snadno zjistíte, kde jste snímek či video pořídili.

Hned z kraje nutno říci, že tento dalekohled je poměrně ojedinělý svým konceptem avšak nejedná se o nějaký jednorázový výstřelek výrobce. Na trh již  vypustilo Sony podobných dalekohledů několik. Model DEV-5 je jedním z těch lepších.

DSC06063.jpg DSC06065.jpg

Vemi příjemně mne překvapilo dílenské zpracování, které si v ničem nezadá se zpracováním poloprofi zrcadlovek – všechno těsní jak má, nikde není žádná vůle. Povrchové materiály byly zvoleny vhodně vzhledem k předpkládanému použití, snad jen přední krytky objektivu, která je gumová by mohla mít lepší povrchovu úpravu, takto se naní zachytává všechen prach.

O kvalitě konstrukce něco málo napoví i rozměry a hmotnost – velikost dalekohledu je 219×155×88 mm a hmotnost pak 1,2 kg. Uvnitř jsou dva snímače s rozlišením 4,2 Mpx, objektivy mají desetinásobné přiblížení, v režimu digitálního zoomu je to pak přiblížení dvacetinásobné. Kompeltní specifikace najdete na webu Sony.

DSC06053.jpg DSC06054.jpg  DSC06055.jpg DSC06056.jpg

Překvapením je automatické ostření, možnost přepínání hledáčku do režimu 3D zobrazení či natáčení 3D videa a také stabilizace obrazu známá z fotoaparátů Sony. Dalekohled má HDMI výstup a data se ukládají na paměťovou kartu MemoryStick DUO anebo SD. Přístroj je napájen jednou baterií, nicméně prostor pro baterii je přizpůsoben pro použití dvou různých akumulátorů.

DSC06059.jpg DSC06060.jpg
Vlevo dobíjecí konektor, vpravo prostor pro akumulátory

V rámci příslušenství pak dostanete gumové očnice, gumovou rktyku objektivu, popruh s měkkým gelovým polstrováním a pouzdro. Samozřejmostí je pak nabíječka a A/V kabel a USB kabel pro připojení k počítači.

Ovládání skoro na jedničku

Práce s dalekohledem je poměrně snadná a intuitivní – ze začátku si budete chívli zvykat na to, že vše nastavujete s pohledem upřeným do okulárů, což je oproti nastavování parametrů na displeji přeci jen trochu rozdíl.

Velmi dobře je vyřešena ergonomie a především pak rozmístění jednotlivých tlačítek – například to, které je určeno pro nahrávání najdete pod ukazovákem levé ruky, přepínat do fotorežimu a fotit pak můžete ukazovákem pravé ruky, který ovládá i páčku zoomu.

DSC06066.jpg DSC06067.jpg

Menu není nijak rozsáhlé, ale jeho prohlídka nějakou chvíli zabere, protože není úplně logicky poskládané. Bohužel menším nedostatkem je to, že některé funkce (přepínání 2D/3D záznamu), které se nastavují častěji, nemají svoje přímé tlačítko. Kvůli tomu je místy práce zdlouhavá, neboť je nutné vstupovat do menu a rolovat jím. Alternativou by samozřejmě mohlo být vytvoření vlastního menu s nejčastěji používanými položkami.

Výrobce se alespoň snažil procházení menu urychlit a krom čtyřsměrového ovladače na horní straně, je při vstupu do menu aktivní také kolečko používané pro manuální ostření umístěné vespod pod palcem – jeho otáčením a stisknutím můžete vybírat v menu několik parametrů.

DSC06057.jpg DSC06068.jpg

Autofokus je poměrně spolehlivý, takže při prvním pohledu do elektronických hledáčků v okulárech budete překvapeni tím, že ostří poměrně rychle a přesně. Nutno říci, že fotografování je bezproblémové – stabilizace většinou zvládne dorovnat případný výkyv dalekohledu při expozici fotografií. Při natáčení videa je vhodné využít stativ, pro který je připraven závit na spodní straně těla.

DSC06069.jpg 

Pozorování a fotografování

Použití dalekohledu pro jeho primární účel je naprosto bezproblémové, krásně uvidíte vše co chcete a dokonce ani použití digitálního zoomu nijak zásadně nezhorší kvalitu obrazu  v hledáčku, což je více než příjemné.

Elektronický hledáček je velmi kvalitní ale nese s sebou samozřejmě i jistá negativa ve srovnání s optickým – jednak je to mírné zpoždění obrazu ve zhoršených světelných podmínkách a jednak je to vyšší míra jasu, takže při pohledu do okuláru na vás pořád svítí.

Stran fotografování bohužel nastalo velké zklamání – výsledné fotografie jsou spíše dokumentační kvality. Objektiv velmi špatně zvládá chromatickou aberaci, kvalita záznamu je poznamenána velmi silnou kompresí anebo velmi špatným nastavením obrazového procesoru. Vše je vidět již při minimálním zoomu ovšem s rostoucím ohniskem jsou tyto nedostatky mnohem markantnější o digitálním zoomu nemluvě.

DSC00046.JPG DSC00047.JPG DSC00048.JPG
Vlevo nejširší ohnisko, uprostřed nejdelší ohnisko, vpravo maximální digitální zoom
 

Výsledný verdikt? Raději počkejte na něco lepšího. Dalekhled je velmi zajímavým přístrojem a pravděpodobně by si našel i své zákazníky mezi těmi, kdo by si rádi připlatili za možnost fotografovat anebo natáčet video. Bohužel kvalita záznamu není příliš dobrá a za ten rozdíl v ceně mezi normálním dalekohledem a hybridem DEV-5 již pořídíte slušný kompakt.

Demosnímky

DSC00034.JPG DSC00064.JPG
DSC00065.JPG DSC00069.JPG
DSC00072.JPG DSC00075.JPG
DSC00076.JPG DSC00107.JPG
DSC00125.JPG DSC00131.JPG
DSC00142.JPG DSC00147.JPG
DSC00148.JPG DSC00188.JPG
 

Určitě si přečtěte

Články odjinud