Jak se fotí 3D panorámata ve 360°?

Jak se fotí 3D panorámata ve 360°?

Ke zautomatizování práce při tvorbě panorámat a prostorových fotografií nejrůznějších objektů, jež si můžete prohlédnout ze 360 stupňů, slouží speciální zařízení.

Takzvaný 3D Master je konstruován primárně k fotografování panorámat, zřejmě jej však mnozí uživatelé budou chtít použít především pro fotografování produktů – například pohledy z různých stran by mohly sloužit pro leckterý e-shop. Důvodem je i to, že výdrž v exteriéru není nevyčerpatelná, musíte jej neustále živit elektrickou energií, v terénu tedy čtyřmi AA akumulátory.

Dvě trojnožky

V základním balení najdete samotný přístroj a rameno, které slouží k připojení fotoaparátu pro focení na výšku. Proč zrovna na výšku? Protože panorámata se v ideálním případě fotografují v užším formátu, díky čemuž zachytíte vertikálně více informací, a navíc se částecne eliminuje i sférické zkreslení. Samozřejmě, můžete připojit fotoaparát i klasicky, tedy bez vertikálního ramene.

Další různé varianty, ve kterých lze 3D Master pořídit, pak obsahují příslušenství sloužící ke konkrétním činnostem (například podložky nebo odlišné propojovací kabely).

3dmaster-02.jpg 

Ač by se mohlo zdát uvedení takového zařízení s fotoaparátem do chodu složité, je otázkou pouhých několika minut. Pro focení panorámat se k propojení s fotoaparátem používá kroucený kabel zapojený do zdířky pro kabelovou spoušť. Koncové konektory kabelu se pak liší v závislosti na značce a typu fotoaparátu. Zastoupeni jsou všichni hlavní výrobci digitálních zrcadlovek vyjma Olympusu a Panasoniku.

Kroucený kabel můžete nahradit třímetrovým kabelem (prodávaným k základnímu balení zvlášť) určeným pro focení 3D pohledu na produkty. V druhém případě totiž není fotoaparát připojený na kloubovém rameni, ale na stativu a otáčí se samotný objekt.

Ano, většinou budete potřebovat dva různé stativy – jeden pro fotoaparát, druhý pro 3D Master. Při focení lehčích předmětů sice můžete postavit 3D Master na pevnou podložku, k zachování dostatečné stability je však nutný druhý stativ.

Snadné ovládání, ale…

U panorámat je nutné dodržet všechny zásady pro focení, tedy fotografovat v manuálním režimu s ručním ostřením a pevně nastaveným vyvážením bílé. Šíři – nebo úhel, chcete-li – celkového záběru určujete v menu 3D Masteru. Zde pomocí čtyř tlačítek přímo na přístroji nastavujete úhel rotace a počet opakování. Můžete tak určit, nakolik se budou vedlejší snímky překrývat a z kolika částí se bude výsledné panoráma skládat. Nešvar, na který narazíte, je bohužel spjat právě s přenastavováním hodnot.

Veškeré fotografování už pak obstará samotný přístroj. Rovněž může některým ateliérním fotografům vadit absence přímého propojení 3D Masteru s počítačem a vhodným softwarem, na kterém byste mohli jednotlivé parametry pohodlně nastavit. Vše jste tak nuceni nastavovat přímo na 3D Masteru samotném.

3dmaster-01.jpg
K připevnění panoramatického ramene (1) s kloubem slouží destička, kterou přitáhnete napevno dalším šroubem ze strany kolébky. (2) Na druhý konec ramene pak patří umístit fotoaparát, který s 3D Masterem propojíte dodávaným kabelem. (3) Ten volíte v závislosti na typu fotoaparátu, který používáte. Typy synchronizačních kabelů se liší napříč značkami, ale i mezi produktovými řadami.

Jedna plus jedna rovná se dvě

Práce s 3D Masterem by nebyla zajímavá, kdybyste si přesně nemohli rozmyslet, v kolika krocích a v jak velkém úhlu budete chtít fotografovat – a to jak panorámata, tak i produktové snímky. Rozsah, kterého můžete dosáhnout, se pohybuje v rozmezí 0 až 540 stupňů a stejně takový je i počet jednotlivých snímků.

Jestliže například zvolíte nastavení pro tři fotografie, které se budou vždy lišit o 60°, pak fotoaparát zaznamená, že přístroj pořídí snímek v úhlech nula, šedesát a sto dvacet stupňů. Čas prodlevy před a po exponování pak můžete korigovat v rozsahu 0,0 až 99 sekund, což se hodí především při dlouhých časech expozice.

Dále můžete nastavit například rychlost nebo směr rotace. Nic však není zadarmo – pro změnu hodnot budete muset vždy stisknout příslušné tlačítko. Neexistuje zde bohužel možnost měnit hodnoty i během stisku. Takže pro změnu z 30 snímků na 300 vás čeká pár stovek stisknutí. Což není úplně šťastné řešení.

K 3D Masteru je v první sérii dodáváno zdarma (jak to bude dál, zatím není jisté) dálkové ovládání, které supluje ovládací prvky na přístroji. Díky němu nemusíte na přístroj vůbec sahat a případně i způsobit jeho nechtěné posunutí, byť v řádech milimetru. Pomocí červené spouště S (Shutter) zahájíte sekvenci snímání, nebo potvrzujete svou volbu v menu. Tlačítko M slouží pro přístup do menu, plus a minus pak zajistí pohyb v menu a případné změny hodnot.

Pro focení 3D pohledů na konkrétní produkty slouží umělohmotná kruhová podložka o průměru 20 cm. Šroubuje se k menší kruhové destičce připojené přímo k 3D Masteru. Podložku můžete sehnat ve čtyřech barevných variantách – černé, bílé, šedé a zelené. Jeden kus se prodává za necelých pět set korun.

3dmaster-03.jpg 
Rozhraní programu 3D Maker

Skládání dohromady

S přístrojem jsou dodávané dvě aplikace. Cool Stitch na slepování panorámat a 3D Maker pro vytvoření animovaných 3D pohledů. Zatímco panoráma můžete skládat v podstatě v libovolném editoru, který jejich složení umožňuje, 3D pohledy už tolik standardní nejsou.

V tu chvíli by leckoho mohlo zamrzet, že 3D Maker svému uživateli mnoho možností nenabídne. Jste totiž odkázáni čistě na nastavení, která aplikovali vývojáři. Jediné vaše volby jsou při vkládání série fotografií a velikosti výsledné animace. Program sám pak vytvoří složku, do které nahraje náhledy na jednotlivá políčka (v podobě filmového pásu v jednom obrazovém souboru), JAR a HTML dokument. Z webu výrobce však máte možnost stáhnout si skript, který již dovolí nastavit další parametry, a vložit jej do konkrétního webového rozhraní. Skript naleznete na adrese www.photoneurope.cz/3d-skript.

Kompletní článek najdete v časopisu DIGIfoto 3/11.

Určitě si přečtěte

Články odjinud