Jak rychle umístit snímky na internet

26. července 2004
TWEET SDÍLET
Pokud se chcete o své snímky podělit s přáteli, nejjednodušším způsobem je umístit je na internet. Přednostmi jsou rychlost a nulové náklady, nemusíte ani chodit do minilabu. Kouzlo prohlížení skutečných fotografií na papíře je sice nenahraditelné, někdy je však lepší ukázat snímky alespoň v počítači než vůbec.

Grafický editor Adobe Photoshop obsahuje funkci, pomocí které vytvoříte jakoukoliv webovou galerii doslova během minuty. Nenabízí sice mnoho možností grafické úpravy stránek, pokud vám však jde především o vystavení fotografií, svůj účel splní výtečně. Galerie je založena na klasickém principu zobrazení malých náhledových obrázků, které se po kliknutí otevřou ve větší velikosti.

1. Všechny fotografie, které chcete umístit do galerie, zkopírujte do jednoho adresáře. Spusťte program Photoshop. Zadejte příkaz Soubor | Automaticky | Fotogalerie pro Web. Otevře se okno s několika volbami.

Klepněte pro větší obrázek

2. V nabídce Styly vyberte požadovanou podobu vaší prezentace. Její náhled se zobrazuje v pravé části okna. Do položky E-mail můžete uvést svoji mailovou adresu (pokud ji chcete v galerii zveřejnit), ve volbě Přípona ponechte .htm (výjimečně změňte na .html – podle požadavků vašeho serveru).

3. Stiskněte tlačítko Procházet a najděte adresář s vašimi fotografiemi. Po stisknutí tlačítka Cíl vytvořte složku, kam se uloží hotová webová galerie (tuto složku nakonec umístíte na web).

4. Po výběru některé z nabídek v roletce Volby můžete nyní nastavit různé parametry galerie. V nabídce Proužek zadáte název galerie, jméno fotografa, kontaktní údaje a datum focení, dále typ a velikost písma, kterým bude toto uvedeno.

Ve volbách Velké obrazy určíte, zda velké snímky v galerii zůstanou v původní velikosti, nebo po zaškrtnutí Měnit velikost obrazů budou zmenšeny na vámi zde zadaný rozměr a míru komprese. Dále můžete zvolit šířku rámečku a jaké údaje (a jakým písmem) budou u snímku uvedeny.

Klepněte pro větší obrázek

Podobná nastavení jsou i ve volbách Miniatury, jen s tím rozdílem, že zde určujete velikost náhledových snímků a v kolika řádcích a sloupcích budou na stránce umístěny.

Klepněte pro větší obrázek

Volbami Vlastní barvy můžete změnit barevnou podobu vaší galerie.

Klepněte pro větší obrázek

Poslední položkou ve volbách je Zabezpečení. V nabídce Obsah zde můžete nastavit, jaký nápis se bude zobrazovat přes vaše fotografie, stejně tak i podobu těchto nápisů. Zamezíte tím tomu, aby vaše snímky někdo z internetu stahoval a dále bez vašeho vědomí využíval.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek


5. Nakonec stiskněte OK. Před vámi se na obrazovce automaticky začnou otevírat, upravovat a opět zavírat fotografie z galerie. Nakonec se vám zobrazí hotová webová stránka. Pokud jste s její podobou spokojeni, celý adresář umístěte na internet.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek


Některé české verze aplikace Adobe Photoshop ukládají velké snímky chybně do adresáře „stránky“ (tedy s českým písmenem „á“  v názvu). Galerie je pak po umístění na internet nefunkční. Této chybě se vyhnete, pokud před vytvořením galerie program Photoshop přepnete do anglického jazyka. Stiskněte Ctrl + K a vpravo dole ve volbě Jazyk aplikace nastavte English. Photoshop restartujte. Po vytvoření galerie nastavte stejným způsobem jazyk zpět na Češtinu.

 

 

 

 


 

Témata článku: Fotografický software, Fotoškola