Když přemýšlíte nad retuší fotografií, automaticky se vám vybaví celebrity a veřejně známé osoby, které po ní vypadají vyšší, štíhlejší, bez jediné vady na pokožce a s příkladně upravenými vlasy. Photoshop je sice fenoménem poslední doby, ovšem retušování obrazu je téměř stejně staré, jako fotografie sama.
Complete self-instructing library of practical photography, neboli Kompletní knihovna praktické fotografie pro samouky je obsáhlá sbírka vydaná Americkou školou umění a fotografie v roce 1908. Jejími autory jsou James Boniface Schriever a Thomas Harrison Cummings.
Dle názvu je zjevné, že je určena všem, kteří se chtějí ve fotografii vzdělávat sami. Zahrnuje oblasti, jako je vyvolání negativu, tisk fotografií, pořizování portrétů v domácích podmínkách ale i to nejzajímavější, tedy retuš a lept.
Sbírka obsahuje spoustu základních postupů ale také rad, které jsou ostatně platné i v dnešní době, což poukazuje na její nadčasovost. Uvádí např.: „Při odevzdání hotové práce zákazníkovi, nepředáváte fotografické negativy, ale jen výtisky z těchto negativů.“ Aktuálně se to dá samozřejmě vztáhnout na zdrojové snímky a ty pořizované do formátu RAW.
Kniha dále vysvětluje, že v počátcích fotografie, kdy se používal takzvaný „wet plate proces“, byly tisky vytvářeny přímo z negativu bez jakékoli změny. Vzhledem k nevalným výsledkům byla široká veřejnost se svou podobou vlastně spokojena.
S příchodem suché desky se však defekty v lidské tváři už začaly projevovat o poznání více a s tím samozřejmě také vyvstala poptávka po větším změkčení linií tváří a odstranění různých nedokonalostí.
Retuš fotografie byla časově náročná a nepraktická, pokud chtěl zákazník více snímků. Také proto se začala aplikovat přímo na negativ, to i proto, aby byl každý tisk identický. Existovaly dvě hlavní metody retuše.
První bylo použití olověné tužky po nanesení roztoku retušovacího laku. Druhá metoda byla leptání a zahrnovala škrábání pomocí leptacího nože, který měl velmi ostrou ocelovou čepel.
Chcete-li si tuto historickou metodu retuše vyzkoušet i dnes, klidně můžete. Kniha uvádí i potřebné vybavení. Jestli jej ale v dnešní době seženete, je už otázkou. Seznam totiž čítá na 16 položek. U digitální fotografie vám vlastně stačí dvě – zařízení, na kterém retuš provádíte a aplikace, ve které ji provádíte.
Kniha nicméně ukazuje i ideální posed, abyste se zbytečně nehrbili. A to u tabletu určitě budete. Protože je kniha digitalizována a dostupná zdarma můžete si ji na webu Archive.org podrobně prostudovat.