Při focení nestačí mít jen nastavený ten správný čas, clonu a ISO citlivost. Vyplatí se pracovat i s nastavením vyvážení bílé.
Při focení nestačí mít jen nastavený ten správný čas, clonu a ISO citlivost. Vyplatí se pracovat i s nastavením vyvážení bílé. Podobně jako během měření expozice může i při určení barevné teploty mít automatika problémy. Když se fotoaparát splete, pak je to třeba napravit.
Stejně jako jiné parametry obrazu můžete i vyvážení bílé, označované jako WB (White Balance), ponechat na automatice, nebo nastavit ručně. Změnou vyvážení bílé barvy v podstatě říkáte fotoaparátu, za jakého osvětlení fotografujete. Různé zdroje světla totiž mají různou barevnou teplotu a výsledné podání barev se značně liší. Proto i kompaktní přístroje mají možnost WB ovlivnit.
Existuje několik možností
S digitálem naštěstí není problém scénu znovu vyfotit, když zjistíte, že si automatika sama neporadila. Pokud se tedy nejednalo o situaci, která se již nebude opakovat. V opačném případě si budete muset pomoci úpravou na počítači. Když jste fotografovali do RAWu, nebude s úpravou žádný problém, protože vyvážení bílé se nastavuje až při konverzi. Fotíte-li do JPEGu, také není nic ztraceno a snímek lze barevně vyladit. Různé programy nabízejí různé přístupy k upravení barev a my jsme zvolili Adobe Photoshop Elements 8.
Mám něco navíc
U Photoshopu Elements se v žádném případě nedá mluvit o „osekaném“ Photoshopu, protože obsahuje i správce fotografií. Ten Adobe Photoshop nemá, ale disponuje i v Editoru nějakou tou funkcí navíc. Jednou z nich je i barevné vyvážení. To se v Adobe Photoshopu realizuje například nástrojem Vyvážení barev (viz protější stranu), křivkami v jednotlivých barevných kanálech nebo jiným způsobem, který byl primárně určen k odlišným úpravám. Naproti tomu v Photoshopu Elements 8 naleznete dva různé nástroje pro vyvážení bílé. Prvním z nich je možnost opravit barevnou teplotu určením barevně neutrálního bodu poklepáním myší na konkrétní oblast ve fotografii a druhým pak posun barev k chladným či teplým odstínům.
Průvodce
Pracovní prostředí Editoru se liší v závislosti na režimu, ve kterém pracujete. Zatímco v režimu rychlých a plných úprav se budete k nástroji pro odstranění barevného nádechu dostávat skrze hlavní menu, v režimu úprav s průvodcem se tato funkce nachází na panelu u pravé strany okna programu.

Photoshop CS4
V „plném“ Photoshopu máte sice více možností, jak upravit barevnost fotografií, ale samostatný nástroj k opravě barevné teploty nenajdete. Běžně používané je Vyvážení barev, které naleznete v menu Obraz | Přizpůsobení.

Vyvážení pomocí posuvníků
V případě, kdy použití automatického nástroje pro opravení barevného nádechu nelze použít, přepněte do režimu rychlých úprav. Zde se v pravé části obrazovky Editoru nachází panel Rychlé opravy a na něm najdete funkci Vyvážení. Pomocí dvou posuvníků Teplota a Odstín můžete fotografii barevně posouvat buďto k chladným, nebo teplým odstínům dle potřeby.

Vyvážení kapátkem
Ve všech třech možných režimech úprav fotografií v Editoru můžete vyvážit bílou, resp. odstranit barevný nádech volbou stejnojmenného nástroje. Nachází se v menu Vylepšit | Přizpůsobit barvy | Odstranit barevný nádech. Zcela automatická funkce funguje na principu kapátka, kterým zvolíte ve fotografii místo, jež by mělo být barevně neutrální (šedé nebo bílé), a program následně barvy snímku upraví. Tento způsob je velice jednoduchý a rychlý, neřeší ovšem situaci, při které ve fotografii není žádný neutrální předmět, na který byste mohli kapátkem poklepat.
