Jak nejlépe tisknout fotografie?

2. prosince 2006
TWEET SDÍLET
Prohlížení fotografií na monitoru počítače vás časem omrzí a budete si chtít nějaký snímek i vystavit. Jaké jsou dnes cesty ke zhotovení fotografií?

Velké množství čerstvých majitelů digitálních fotoaparátů se pro začátek upne na prohlížení fotografií nejčastěji na televizní obrazovce nebo v počítači. Pokud jsou ještě ke všemu méně technicky zdatní, pak je tisk digitálních fotografií tabu do doby než zjistí jak na to. Dřív to pro ně samozřejmě bylo jednodušší, stačilo vytáhnout z fotoaparátu kazetu s filmem, zanést ji do nejbližšího fotolabu a za několik dní si vyzvednout vyvolaný negativ i s fotografiemi. Ačkoliv se tomu někdo brání, v době digitální fotografie je proces tvorby fotografií naprosto stejný, pouze místo kazety s filmem odnášíte krabičku s paměťovou kartou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ba co víc, v současné době je cest k barevné fotografii mnohem více, no řekněte, kdo z vás si vyvolával barevné fotografie sám doma? Fotografie na papíře má navíc jednu obrovskou výhodu, a to skladnost a možnost prohlížet si je kdekoliv a za jakýchkoliv podmínek. Jistě namítnete, že to můžete i u obrázků v počítači. Není to však pravda, vždy budete k prohlížení obrázků potřebovat nějaké médium, ať už to bude notebook, digitální fotoaparát nebo televize. Každé z těchto zařízení navíc potřebuje nějakou energii, aby vám pohled mohlo zprostředkovat. Tu u papírových fotografií nepotřebujete, můžete si je prohlížet třeba při světle svíčky.

Kterou z cest se vydat?

Nejsnadnějším způsobem, jak získat výslednou fotografii je zadat zpracování v minilabu. Dnes tuto službu najdete takřka všude, pokud se zpracování neprovádí přímo v místě zadání zakázky, slouží obchod jako sběrné místo. Výsledné fotografie jsou pak stejné, jako když je necháte vyvolat z klasického filmu. Na výběr máte typ papíru (lesk, mat, polomat) a fotky by měly vydržet i nějaké to menší škrábnutí a malou kapku vody.

Klepněte pro větší obrázek

Druhým způsobem tisku v malých fotoobchodech jsou profesionální tiskárny, na kterých jsou fotografie vytištěny. V tomto případě se však jedná o inkoustový tisk, a tak je potřeba dát velký pozor, aby fotografie nepřišla do styku s vodou. Na první pohled však nepoznáte rozdíl oproti fotografii zhotovené klasickou cestou.

Pomalu, ale jistě se dostávají ke slovu samoobslužné kiosky, což je v podstatě minilab nebo profesionální tiskárna zabalená v krabici společně s čtečkou karet, DVD mechanikou, monitorem a počítačem. Po vložení konkrétního média (CD, DVD, paměťová karta) se otevře nabídka pro úpravy a tisk fotografií. Množství možných úprav je omezeno, většinou však najdete ty základní jako je ořez, odstranění červených očí nebo přidání rámečku.

Klepněte pro větší obrázek

Tisk probíhá v podstatě stejně jako při zadání zakázky ve fotolabu, máte však větší kontrolu nad výslednou fotografií a jejími rozměry, pokud nejsou údaje jednotné. V některých případech jsou kiosky vybaveny i přímým tiskem, takže si fotografie ihned odnesete. Podobných zařízení je však v české kotlině jako šafránu.

Fotky na dálku

Pokud se vám nechce chodit do fotolabu a nepatříte mezi technické antitalenty, tak je rychlejší cestou k fotografiím online objednávka. Většina zpracovatelů fotografií umožňuje poslat zakázku i prostřednictvím internetu, což s sebou nese výhody. Pro zadání objednávky si ve většině případů budete muset nainstalovat program, který je ke stažení na stránkách zpracovatele. S jeho pomocí pak snímky upravíte podle svých představ, zvolíte si výsledný formát a počet kopií a teprve poté objednávku odešlete.

Klepněte pro větší obrázek

Výhody jsou zřejmé, pro úpravu fotografií nepotřebujete žádný speciální software, základní úpravy provedete v programu pro zadání objednávky. Většinou se také hned dozvíte cenu za celou zakázku. Hotové fotografie je možné vyzvednout buď na zvolené pobočce nebo si je necháte poslat dobírkou – je pouze na vás jakou cestu zvolíte.

Prakticky všechny programy pro tento způsob objednávání fotografií umožňují připravit si fotografie, zkontrolovat vybrané formáty a počty a pak jedním kliknutím zahájit odesílání, na které již není třeba dohlížet. Menší nevýhodou online zadávání zakázek je nutnost kvalitního připojení k internetu. Rychlost už by dnes neměla být problémem, pohlídejte si ale jaký objem dat můžete měsíčně odeslat, abyste zbytečně neplatili za překročení datového limitu.

Doma je doma

Pokud toužíte po fotografiích hned jak je vyfotíte, pak nezbývá než si pořídit tiskárnu. V současné době již není problém pořídit tiskárnu, která bude podávat kvalitní výsledky, za částku kolem pěti tisíc korun. Výsledky budou srovnatelné jako v případě zhotovení fotografií ve fotolabu. Domácí tisk však má jednu nevýhodu, a to cenu za fotografii. Ve většině případů vás vyjdou doma tištěné fotografi až o polovinu dráž, než ve fotolabu. Výrobci tiskáren se však snaží a poslední modely již umí optimalizovat náklady na tisk, realitou se tedy stává, že za doma vytištěnou fotografii rozměrů 10 × 15 cm zaplatíte se vším všudy méně jak osm korun. Zde bohužel platí pravidlo – čím nižší pořizovací cena tiskárny, tím vyšší provozní náklady.

Klepněte pro větší obrázek

Klasikou jsou inkoustové tiskárny, které jsou cenově dostupné a kvalita výtisků se neustále zlepšuje. Významný vliv na výslednou fotografii má kombinace použitého inkoustu a fotoapapíru. Ideální je používat originální inkoust výrobce a jím doporučené fotopapíry, v opačném případě můžete být velice nepříjemně překvapeni výslednou fotografií. Na trhu se objevily i tiskárny s oddělenými inkoustovými náplněmi, pokud spotřebujete například červený inkoust, koupíte pouze náhradní zásobník a nemusíte vyměňovat celou sadu.

Maximální velikost výtisku je ve většině případů formát A4. Některé typy tiskáren dokonce nepotřebují ani připojení k počítači, tisknout můžete přímo z paměťové karty a na malém displeji svedete i základní úpravy fotografie jako je ořez nebo změna barevnosti.

Na trhu se také prosazují speciální tiskárny určené pouze pro tisk fotografií, tyto tiskárny využívají termosublimační technologii a jsou velice skladné, někdy i přenosné. Pro tvorbu výsledné fotografie potřebují samozřejmě papír a barvy, tisk ovšem probíhá jiným způsobem. Papír projede tiskárnou celkem čtyřikrát, během prvních tří průjezdů se nanesou barvy, v posledním se pak fotografie zalaminuje ochranou vrstvou a je hotovo.

Klepněte pro větší obrázek

Prakticky všechny termosublimační tiskárny podporují přímý tisk, takže nepotřebujete ani počítač, ani čtečku karet, stačí pouze připojit fotoaparát, označit a případně upravit snímky vybrané k tisku a stiskem tlačítka je odeslat do tiskárny. Nevýhodou tohoto typu tiskáren je omezená velikost fotografií nejčastěji na rozměry 10 × 15 cm a také to, že na nich nic jiného než fotografie nevytisknete.


Jak na přímý tisk?

Tisk z fotoaparátu je velice jednoduchý, jediné co potřebujete je tiskárna s podporou přímého tisku a propojovací kabel. Celý proces tisku je řízen prostřednictvím fotoaparátu, takže všechny pokyny zadáváte právě na něm.

  • ještě před připojením fotoaparátu k tiskárně si vyberte snímky, které chcete vytisknout a proveďte požadované úpravy, nejlepší je pokud si snímky označíte proti smazání, snáze je pak identifikujete
  • připojte fotoaparát k tiskárně, zapněte ho a zvolte režim tisku
  • vyberte a označte fotografie, které chcete vytisknout, postupujte stejně, jako při prohlížení obrázků
  • odešlete snímky do tiskárny
  • některé fotoaparáty vám nabídnou i volbu rozložení snímku na stránku, pokud chcete na list umístit více fotek, vyberte některou z nabízených možností
  • užívejte si vytištěné fotografie :-)

Kterou vybrat

Pokud uvažujete o tisku fotografií v domácích podmínkách, rozmyslete si dobře jaký typ tiskárny vybrat, každá má totiž svá pro a proti. Pokud chcete tisknout pouze fotografie a je pro vás důležité mít fotografie ihned k dispozici, tak je jasnou volbou termosublimační tiskárna. Nezapomeňte však, že s její pomocí nic jiného kromě fotografií nevytisknete a budete limitování i výslednou velikostí.

Chete-li tisknout větší snímky a občas i nějaký text, pak sáhněte po inkoustové tiskárně. S její pomocí vytisknete snadno fotografie velikosti A4 a zřejmě vás vyjdou i levněji. Pokud zvolíte tiskárnu s možností přímého tisku, nebudete ke zhotovení fotografií potřebovat ani počítač.

V textu jsem se schválně nezmínil o laserové tiskárně, ta je totiž pro tisk fotografií naprosto nevhodná. Fotografie vytištěné na laserové tiskárně mohou sloužit pouze jako příloha v nějaké dokumentaci či prezentaci, jejich kvalita je totiž velice nízká, což je způsobeno technologií tisku. Hlavní využití najde laserová tiskárna tam, kde se tiskne text.

Alternativou k tiskárně může být multifunkční zařízení – tiskárna, skener, kopírka, fax – kvalita výtisků je dnes již srovnatelná s inkoustovou tiskárnou. Navíc však získáte i skener plochých předloh, některé multifunkce umí skenovat i diapozitivy.

Témata článku: Fotoškola


Z Google Play už si stáhnete první hru přímo do Windows, využívá cross play emulátor Purple

Z Google Play už si stáhnete první hru přímo do Windows, využívá cross play emulátor Purple

** Z Google Play si už stáhnete první hru pro Windows ** Zatím se však jedná o vlastní řešení jednoho z vývojářů her ** Tento předvoj ukazuje, že cross-platform hraní je žádanou záležitostí

Martin Chroust
Mobilní hryWindowsAndroid
Minimálně další tři díly Call of Duty vyjdou na PlayStation i po akvizici Microsoftu

Minimálně další tři díly Call of Duty vyjdou na PlayStation i po akvizici Microsoftu

S posledních nákupem Microsoftu se rozjelo plno spekulací, které se týkaly i Call of Duty. Ohledně této značky už ale začíná být jasno.

Martin Nahodil
Call of DutySpekulace
Řada Redmi Note 11 přináší 108Mpx foťák  i rychlé nabíjení do střední třídy

Řada Redmi Note 11 přináší 108Mpx foťák i rychlé nabíjení do střední třídy

Martin Miksa
Čtyřnásobný fotoaparátRychlé dobíjeníSmartphony
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Další ze sérií Xboxu by měla vyjít v kolekci ve stylu Halo: Master Chief Collection

Další ze sérií Xboxu by měla vyjít v kolekci ve stylu Halo: Master Chief Collection

Remaky a remastery starších her jsou i po letech žhavé téma. Na minulé generaci Microsoft zabodoval s kolekcí Halo a vypadá to, že něco podobného chystá pro další značku.

Martin Nahodil
XboxSpekulace
Nedají si pokoj. Laciné kopie Samsungu Galaxy S22 znovu předběhly originál. Jejich nákupem se zaručeně spálíte

Nedají si pokoj. Laciné kopie Samsungu Galaxy S22 znovu předběhly originál. Jejich nákupem se zaručeně spálíte

** Ještě před premiérou můžete v ruce držet S22 Ultra... **...jenže to není Galaxy a Samsung ani náhodou ** Jak nenaletět na bombastické specifikace telefonů „za hubičku“?

Martin Chroust
AliExpressČínaKopie
Dying Light 2 čeká po vydání dalších 5 let podpory. Techland odhalil první přídavky do hry

Dying Light 2 čeká po vydání dalších 5 let podpory. Techland odhalil první přídavky do hry

Vydávání dodatečného obsahu pro velké hry není v dnešní době nic neobvyklého. Techland pro svoji novinku slíbil minimálně pětiletou podporu.

Martin Nahodil
OznámeníDying Light 2
Další sezóna pro Call of Duty Warzone se opozdí kvůli opravám chyb

Další sezóna pro Call of Duty Warzone se opozdí kvůli opravám chyb

Druhá sezóna pro CoD: Vanguard a Warzone Pacific měla začít 1. února. Nakonec se její spuštění o dva týdny posouvá.

Martin Nahodil
OdkladCall of Duty: Warzone
Crysis 4 je oficiálně oznámeno. Vývoj střílečky nové generace je teprve v začátcích

Crysis 4 je oficiálně oznámeno. Vývoj střílečky nové generace je teprve v začátcích

Kdo by to byl čekal, že začátek roku bude tak bohatý na oznamování nových projektů. Tentokrát na řadu přichází Crytek.

Martin Nahodil
OznámeníCrytekFPS
Jak na Androidu jednoduše vytvoříte GIF animaci? Bez pohybové fotografie to nepůjde

Jak na Androidu jednoduše vytvoříte GIF animaci? Bez pohybové fotografie to nepůjde

** Naučte se, jak v praxi využít pohybovou fotografii ** Ze třívteřinového záznamu můžete vytvořit zajímavou animaci... ** ...a poté ji snadno nasdílet

Martin Chroust
FotografieGIFFocení mobilem