Každá fotografie se nepovede na první pokus, někdy je jednodušší zmáčknout spoušť znovu, jindy zase upravit ji v počítači.
Fotoeditory jsou na zmírnění či úplné odstranění vad lehkou retuší fotografie ideálním nástrojem. Pod pojmem retuš se rozumí úpravy fotografie, kterých by nebylo možné dosáhnout přirozenou cestou. Většinou se jedná o odstranění vad, kompozičních chyb, či rušivých elementů, které kazí výsledný dojem z fotografie.
Je ovšem potřeba si uvědomit, že takovýto hrubý zásah do snímku, jakým je nahrazení větší části, bude mít vliv na výslednou kvalitu a pokud nebude upravená část působit přirozeně, dojde ke znehodnocení celé fotografie. Proto je důležité retušovat pokud možno malé části snímku, u kterých změna nebude tak výrazná.
Retušování v praxi
Snímek otevřete přes File|Open (Ctrl + O), nebo jej přetáhněte na plochu již spuštěného programu Adobe Photoshop. Základní úprava, která je nedestruktivní a přitom často dokáže velmi silně změnit dojem ze snímku je ořez pomocí nástroje Crop Tool (C).
Nástroj ořez v praxi – po potvrzení budou oříznuty tmavé části snímku
Část snímku, na kterou chcete výřez aplikovat, označte a stiskněte Enter. Snažte se přitom respektovat pravidla třetin – hlavní motiv by měl být umístěn v jednom z horizontálních, či vertikálních řezů. Pomocí ořezu se zbavíte různých rušivých elementů u kraje fotografie, například nehomogenního pozadí.
Dále lze využít nástroj Clone Stamp Tool (S),který umožňuje nanášet libovolnou část obrazu přes jinou. Velikost nástroje upravte pomocí stiskem pravého tlačítka myši a zadáním číselné hodnoty nebo posuvníkem u velikosti Size.Tvrdost Hardnessupravte stejným způsobem – dojde ke změkčení okrajů nástroje, což se hodí k navození přirozeného dojmu retuše.
Dialog nastavení velikosti a tvrdosti nástroje
Stiskem klávesy Alt se změní kurzor na symbol křížku, kterým vyberete oblast, kterou chcete aplikovat na jiné místo, tedy tu, kterou chcete zakrýt vady. Daná oblast se zkopíruje na místo prostým kliknutím myši. Dávejte si ale pozor, aby zkopírovaná oblast netvořila vzor – viditelně se opakující a nesourodou část (u vzorové fotografie jsme odstranili grafiti na lavičce a náramek na ruce).
Pro odstranění skvrn, nebo malých artefaktů, nejčastěji vad pleti se využívá nástroj Spot Healing Brush (J). Využití je jednoduché. Nastavte velikost a tvrdost stejně jako v předchozím kroku a vybere jedno z nastavení nástroje:
- Proximity Match zhodnotí okolí nástroje a dle toho doplní oblast výběru nástroje. Create Texturevybere pixely v dané oblasti a vytvoří z nich jednotnou texturu, kterou aplikuje na celý výběr.
- Create Texture vybere pixely v dané oblasti a vytvoří z nich jednotnou texturu, kterou aplikuje na celý výběr.
- Content-Aware je nejuniverzálnější z nabídky.
Volba režimu Content-Aware, v české verzi označená Podle obsahu
Vzhledem ke zbytku snímku pomocí algoritmu vypočítá vzhled výběru a následně zdánlivě bez přechodu vyplní výběr co nejrealističtějším způsobem. Většinou to funguje bez problémů, ale může se stát, že algoritmus vyhodnotí okolí chybně a nahrazená část snímku bude nevhodná. V takových případech se vraťte o krok zpět v historii (History) nebo stiskem Ctrl + Z následně vyberte jinou část artefaktu pro jiný efekt. Nástroj totiž funguje někdy poměrně náhodně a je zde přímá závislost na velikosti a tvaru výběru.
Paletka historie
Výsledek vašich úprav pak může vypadat například následovně.
Vlevo původní snímek, vpravo snímek po úpravách
Článek původně vyšel v časopise Computer.