Jak na telefonech iPhone exponovat dlouhým časem?

30. ledna 2018
TWEET SDÍLET
Pro dlouhou expozici fotomobilem už nepotřebujete žádnou aplikaci, spokojíte se s nativním Fotoaparátem. Podmínkou pro pohodlné snímání je však vlastnictví iPhone 6s a vyššího s operačním systémem iOS 11 a vyšší.

iPhone je nepopulárnějším fotografickým nástrojem po celém světě. To alespoň říká statistika sociální sítě Flickr. Apple se proto snaží jeho fotografické schopnosti neustále vylepšovat. To se stalo i s operačním systémem iOS 11.

Nalézt ale obsažené novinky bez přítomné nápovědy je někdy trochu složitější. Je to i případ dlouhé expozice.

Vše se točí okolo Live Photos. Tyto živé snímky uměly jako první pořizovat iPhony 6s a 6s Plus s iOS 9 a to i díky jejich 3D Touch displeji. Proto je tento model tím nejnižším z řady, který dlouhou expozici zvládá. V rozhraní, potažmo nastavení, aplikace Fotoaparát byste však tuto volbu hledali marně. Vše se totiž upravuje až postprodukčně.

Live Photos

Live Photos v prostředí aplikace Fotoaparát symbolizuje kruhová ikona. Když je ta aktivní, snímání funguje tak, že zachytí moment 1,5 sekundy před a 1,5 sekundy po stisku spouště. Při silném zatlačení prstu do displeje na takové fotografii v galerii obrázků se přehraje celý třívteřinový záznam, a to i když je jako náhled použit jen ten snímek, který byl pořízen v době stisku spouště (s iOS 11 už lze také náhledový snímek vybrat ručně).

Klepněte pro větší obrázek
Live Photos zapínáte a vypínáte kruhovou ikonou přímo v prostředí aplikace Fotoaparát.

Pro vytvoření dlouhé expozice tedy musíte mít možnost pořizovat Live Photos zapnutou. K vyfotografování dlouhé expozice je samozřejmě ideální mít na scéně statické a pohybující se objekty, které na ní budou rozmazané. Když takový snímek s aktivním Live Photos pořídíte, stačí se přesměrovat do galerie fotografií kliknutím na náhled snímku, anebo si aplikaci Fotky přímo otevřít a pořízenou fotografii v ní dohledat. Přes zobrazenou fotografii pak stačí vyjet gestem zezdola nahoru (opačně její náhled zavřete).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Efekty poskytují možnosti jako Live, Smyčka, Odrážení a Dlouhá expozice.

Zde se vám zobrazí nabídka Efekty. První je klasická živá fotografie, druhá je smyčka, kdy se taková fotografie přehrává neustále dokola, třetí pak snímek přehrává od začátku do konce a zase zpět. Konečně čtvrtá volba značí dlouhou expozici. Po jejím výběru se snímek přepočítá a veškerý pohyb se na ní rozmaže.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Fotografie vlevo je zdrojová, na tu vpravo pak byl aplikovaný efekt Dlouhá expozice. Padající sníh jakoby nebyl.

Jakmile jste se tedy při pořizování základního snímku pohnuli, na snímku to bude znát. Algoritmus je ale docela chytrý, takže chyby nejsou zas tak do očí bijící. Například padající sníh vyhodnotil jako nežádoucí a kompletně jej ze snímku odstranil. Při správném použití se tedy dokážete vyvarovat i drobným nedostatkům. Přítomen je i drobný ořez fotografie, který se snaží váš případný pohyb vykompenzovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zde stejná situace, vlevo je zdrojový snímek, vpravo ten s dlouhou expozicí. Místo psa zůstal jen nepatrný flek.

Využití stativu je však na místě. V takovém případě můžete pro stisk spouště použít tlačítka hlasitosti na připojených sluchátcích, čímž si telefon nerozechvějete dotykem softwarové spouště na displeji. V opačném případě se hodí využít jejího časovače, který jde nastavit v rozmezí od tří do deseti sekund.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výsledky postprodukčního vytvoření dlouhé expozice z Live Photos bez jakékoli další editace.

Samozřejmě ale poté pozor na to, aby vám pohybující se objekt ze scény neutekl. Také mějte na paměti, že příliš rychlý pohyb na snímku vypadá jen jako nevzhledná světlá šmouha.

Klepněte pro větší obrázek
Aplikace Fotky vás dle toho, jaký efekt Live Photos vyberete, informuje patřičným popisem.

Toto řešení Applu má svou výhodu. Můžete fotit, aniž byste přemýšleli o tom, zda chcete z výsledné fotografie dlouhou expozici, či nikoli. Kdykoli si ji výše uvedeným způsobem můžete vytvořit. Je zde ale i jeden neduh. Live Photos mají pouze tři sekundy, chcete-li delší čas, musíte využít titulů, které si můžete do svého iPhonu nainstalovat z aplikačního obchodu App Store.

ProCam

Jedním z nejlepších je jistě titul ProCam. Jedná se o mocný nástroj jak na pořizování fotografií, tak na jejich editaci. Poskytuje nejen profesionální rozhraní fotoaparátu, ale pořízené snímky vám umožní i upravit množstvím funkcí, mezi které se řadí například editace hloubky ostrosti.

Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá rozhraní aplikace ProCam s nastaveným režimem dlouhé expozice.

Díky tomu, že titul nabízí množství možností, je také značně nepřehledný. Je to ale jediná vada na jeho kráse, protože jinak se jedná o komplexního pomocníka, kterého si je jen třeba trochu ochočit. Co se dlouhé expozice týče, nabízí pro ni speciální fotografický režim Slow Shutter.

Ten poskytuje nastavení času závěrky od čtyř po třicet sekund s tím, že nabízí i vámi vlastní určení doby snímání. K tomu přihazuje ještě možnost nastavit si, aby aplikace přihlédla k horším světelným podmínkám atd.

Slow Shutter

Pravým opakem oproti titulu ProCam je aplikace Slow Shutter. Ne tedy, že by nestála za nic, ale jestliže ProCam nabízí maximum možností, režimů a nastavení, Slow Shutter poskytuje 3 jediné varianty ovlivnění výsledku snímku – dlouhé expozice. K tomu je aplikace stvořena a nic jiného vám nenabídne, což ani není jejím účelem.

Klepněte pro větší obrázek
Uživatelské rozhraní aplikace Slow Shutter toho příliš nenabízí.

Před pořízením snímku tak můžete aplikaci říci, jak dlouho jej má snímat. Možnosti jsou 1, 3, 10 sekund nebo to můžete nechat na automatice. U citlivosti najdete nabídky jako nízká, střední, velká nebo také automatická. Posledním nastavením už je jen informace o tom, jestli je scéna světlá, normální, nebo tmavá.

Titulů zvládajících dlouhou expozici je samozřejmě více, a pokud vám ani jeden z těchto dvou nevyhovuje, stačí v App Storu hledat klíčová slova jako „long expo“ nebo „shutter“.

Témata článku: Technika, Fotoaparáty, Fotomobily, Fotoaplikace, iOS, iPhone, Expoziční čas, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Nejlepší aplikace pro tento týden: Myšlenkové mapy, skákání přes švihadlo a tvorba prezentací

Nejlepší aplikace pro tento týden: Myšlenkové mapy, skákání přes švihadlo a tvorba prezentací

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Mimořádné aktualizace pro Windows opravují od ledna nefunkční VPN a jiné problémy

Mimořádné aktualizace pro Windows opravují od ledna nefunkční VPN a jiné problémy

Petr Urban
Windows 11Windows UpdateWindows 10Operační systémy
Olympiáda vzbuzuje strach ze sledování. Sportovci mají do dějiště her raději přijet s tlačítkovými telefony

Olympiáda vzbuzuje strach ze sledování. Sportovci mají do dějiště her raději přijet s tlačítkovými telefony

** Letošní olympiáda může být pro samotné sportovce velkou hrozbou ** Mimo pandemie se musí obávat i o sledování na každém kroku ** Čína monitoruje internetový i mobilní provoz

Martin Chroust
ŠpionážSoukromíČína
Co se naučíte, když si pustíte video přednášky dvojnásobnou rychlostí? Víc než si nejspíš myslíte

Co se naučíte, když si pustíte video přednášky dvojnásobnou rychlostí? Víc než si nejspíš myslíte

** Co se studenti naučí z videa přednášky přehrávaného dvojnásobnou rychlostí? ** Skoro tolik, co z videa pouštěného normální rychlostí **Mohou tak výrazně ušetřit čas a zefektivnit studium

Jaroslav Petr
VzděláváníStudium
V uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

V uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

** Oppo Find X3 Pro se může opřít o unikátní mikroskopický objektiv ** Nabízí až 60× hybridní přiblížení těch nejmenších detailů ** Je to jediný telefon, který umí nafotit sochy v uchu jehly...

Martin Chroust
MikroskopMakro objektiv
Jak poslat dopis nebo balík, a nechodit kvůli tomu na poštu

Jak poslat dopis nebo balík, a nechodit kvůli tomu na poštu

Karel Kilián
SlužbyČeská poštaČesko
Canon EOS R5 C: bezzrcadlovka pro videografy s 8K

Canon EOS R5 C: bezzrcadlovka pro videografy s 8K

Malý a kompaktní přístroj, který umí nahrávat video do 8K rozlišení bez časového omezení, má full frame senzor a RF bajonet, to je ve zkratce Canon EOS R5 C.

Jan Pánek
Videokamera
Mobilní unikát. Špičkový čipset Samsung Exynos 2200 dostal RDNA2 grafiku s podporou Ray Tracingu

Mobilní unikát. Špičkový čipset Samsung Exynos 2200 dostal RDNA2 grafiku s podporou Ray Tracingu

** Samsung oznámil čipset, na němž v Evropě poběží řada Galaxy S22 ** Grafický adaptér Mali nahradil RDNA2 čip od AMD ** Čipset má do mobilů dostat konzolovou grafiku včetně Ray Tracingu!

Martin Chroust
Exynos 2200AMD