Jak na panorama s 900Mpx rozlišením?

3. června 2007
TWEET SDÍLET
V době sofistikovaných programů a výkonných počítačů, již není problém spojit si doma panoramatickou fotku z několika snímků.

Ale co když chceme jít dál a vytvořit si panorama, které se bude skládat z desítek až několika stovek snímků? Na jaké problémy a omezení softwaru a hardwaru narazíme? A jak tato omezení obejít? Tak o tom je tento článek.

Postupem, který si popíšeme, jsem již spojil cca 10 panoramatických fotek, focených z různých rozhleden, které mají rozlišení od 200 Mpx do 900 Mpx. Největší dosud spojená fotka má rozlišení 72 396 × 12 805, tedy 927 Mpx a byla spojena z 348 fotek focených v šesti řadách.

Asi se zeptáte, proč vůbec tak velké panorama dělat? Důvodem může být jednak potřeba tisku výsledné panoramatické fotky na velké formáty, v řádu několika metrů na délku (pro účely výstav, pro městské úřady, apod.). Dalším uplatněním je použít velké výsledné rozlišení pro možnost v panoramatické fotce hodně přibližovat vzdálené objekty (vesnice, města) ve scéně. Lze pak dosáhnout fotky, která má na monitoru při plné velikosti výsledné přiblížení, jako byste se dívali dalekohledem třeba s 20× optickým přiblížením. A v těchto detailech je pak zaznamenáno např. 230° výhledu do krajiny.

Poskládat si takto velké panorama ve více řadách má smysl v podstatě jen z nějakého výše položeného místa, např. z výhledu do kraje nebo přímo z rozhledny, kdy fotíme panoramatickou fotku v několika řadách od horizontu směrem dolů.

Pokud bychom např. fotili na rovném poli, tak i s objektivem s velkou ohniskovou vzdáleností nám bude pro panorama stačit jedna, maximálně dvě řady. Nemá cenu detailně fotit hroudy hlíny, které jsou pár metrů od místa, kde fotografujeme. A právě na panoramatické fotce z rozhledny si ukážeme, jak takto veliké panoramatické fotky vytvářet.

Parametry vytvořené panoramatické fotky

Zde jsou shrnuty údaje o výsledné panoramatické fotce, která bude sloužit jako příklad pro tento návod.

 • Počet zdrojových fotek: 231 (foceno ve 3 řadách)
 • Rozlišení jedné fotky: 8 Mpx (3 264 × 2 448)
 • Fotografováno ohniskovou vzdáleností: 200 mm (5,7× zoom)
 • Výsledné rozlišení: 502 Mpx (77 102 × 6 512)
 • Zobrazovaný úhel v horizontálním směru: cca 230°

Pozn. Pojmem zdrojová fotka označuji jednu z nasnímaných fotografií. Pojmem ztransformované zdrojové fotky označuji výstup z programu Hugin (program nona), který se poté načte do programu Enblend GUI. Jednotlivé zdrojové fotky jsou prohnuty, otočeny… tak, aby na sebe co nejpřesněji seděly.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka ztransformované zdrojové fotografie

Tato fotka je výstupem z programu Hugin (v našem případě jedna z 231 ztransformovaných zdrojových fotek) a je vždy uložena ve formátu TIFF. Tyto ztransformované zdrojové fotky se poté načtou do programu Enblend GUI, kde se provede vyhlazení přechodů mezi jednotlivými, již ztransformovanými fotografiemi a provede se jejich kompletní spojení (s vyhlazením přechodů mezi nimi) do jedné fotografie.

Parametry použité techniky

Fotoaparát

 • Minolta A200 – ohnisko 200 mm (5,7× zoom), rozlišení 8 Mpx

Počítač

 • Athlon 3500+ (2,2 GHz) přetaktovaný na 2,53 GHz
 • 2 GB RAM DDR1 400 MHz (460 MHz po přetaktování)
 • 3× HDD – Western Digtial Raptor 150 GB 10 000 ot./min,
 • Hitachi Deskstar 250 GB 7200 ot/min
 • Western Digital 80 GB 7200 ot/min
 • OS – Windows XP

Software

Fotografování panoramatického snímku

Pokud je cílem vyfotit výhled z rozhledny tak, aby byl výsledek ve velmi vysokém rozlišení, stojí za to si počkat, až bude opravdu dobré počasí a dobrá viditelnost – minimálně 30–40 km. Za velmi dobré viditelnosti bývá dohled v krajině i kolem 100 km. Při ohnisku 200 mm budou bez problémů vidět vesnice i 20–30 km daleko. Nemá proto příliš cenu fotit panorama třeba z 200 fotek, když je viditelnost jen na pár kilometrů – je to škoda práce.

Příprava na fotografování

Pokud se rozhodnete vyfotografovat velké panorama, nezapomeňte na nabitou baterii (případně jednu záložní) a dostatek místa na paměťové kartě. Už se mi také stalo, že jsem na rozhledně fotografoval ještě několik menších panoramat a při konečném focení velké panoramatické fotky mi ve 2/3 fotky došla kapacita paměťové karty, pak je již pozdě na proklínání sama sebe.

Povinná výbava

 • fotoaparát s rozlišením alespoň 6 Mpx s objektivem s ohniskovou vzdáleností přibližně 150 mm a více
 • dobrý stativ
 • výkonný PC pro následné zpracování (bude dále detailně popsáno)

Při fotografování musí být tyto parametry všech snímků shodné

 • ohnisková vzdálenost
 • vyvážení bílé
 • expozice

Ohniskovou vzdálenost je vhodné použít co největší, abychom tak získali ze snímané scény co nejvíce detailů. Proto zde jsou ve velké výhodě majitelé zrcadlovek s kvalitními teleobjetivy (které i na nejdelším ohnisku zaručují kvalitní kresbu), oproti majitelům ultrazoomových přístrojů, kde kvalita kresby na nejdelším ohnisku zpravidla není rozhodně zcela ideální a velmi často trpí sníženou ostrostí kresby a zvláště neostrostí v rozích.

Vzhledem k tomu, že snímaná scéna bude mít třeba více než 180 stupňů, bude její dynamický rozsah poměrně velký. Ve scéně se budou nacházet objekty s velmi různou odrazivostí světla, jako např. lesy vůči budovám (které mají vysokou odrazivost světla – typicky to jsou bílé fasády domů). Proto je velmi důležité zvolit správnou expozici.

Expozici je vhodné proměřit v několika místech fotografované scény (min. tak v pěti místech) a nakonec zvolit nějaký kompromis mezi světlými a tmavšími oblastmi výsledného snímku. Expozici je vhodné zvolit spíše tak, aby v žádné větší části snímku nedocházelo k přeexpozici. Ideální je zvolit např. takový kompromis, kdy bílé fasády domů lehce přeexponujeme, ne však více než cca +0,3 EV, aby v krajině nebyla podexponovaná místa. Zvolenou hodnotu expozice pak nastavíme na fotoaparátu v manuálním režimu nastavení expozice.

Použití přechodového a polarizačního filtru

Pokud se fotografuje opravdu velká panoramatická fotka (cca 200 fotek), fotografuje se panorama ve více řadách. V tomto případě je téměř nemožné použít pro ztmavení oblohy přechodový filtr (u jednořadé panoramatické fotky použití přechodového filtru mohu jen doporučit), z důvodu že druhá řada fotek bude ještě obsahovat malou část oblohy. Přechod pro druhou řadu, kde fotka tmavne, by se musel posunout přesně na místo, kde byl přechod u první řady fotek, jinak fotky z 1. a 2. řady budou v místech překryvu jinak světlé a výsledek nebude použitelný.

U polarizačního filtru zase nastává problém jeho velmi různého účinku pokud je fotka fotografovaná zády ke slunci (téměř žádný účinek) a v úhlu 90° vůči slunci (nejsilnější účinek). Při jeho použití by vznikl velice expozičně nevyvážený snímek (viz ukázka).

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka panoramatické fotky focené s polarizačním filtrem

Překryv jednotlivých snímků volíme mezi 30–50 %. Panoramatickou fotku fotíme zásadně s fotoaparátem umístěným na stativu na výšku. Tím získáme větší zorný úhel ve vertikálním směru. Pro zachycení určitého zorného úhlu (ve vertikálním směru) u výsledné panoramatické fotky, nám pak stačí fotografovat méně řad, než v případě kdy bychom panorama fotografovali s fotoaparátem v horizontální poloze. Zorný úhel v horizontálním směru (např. 180 stupňů) pak samozřejmě určujeme počtem vyfotografovaných snímků v jednotlivých řadách.

Zde jsou opět trochu ve výhodě majitelé zrcadlovek, které mají tradičně (kromě zrcadlovek od firem Olympus a Panasonic) poměr stran snímače 3:2. Desetimegová zrcadlovka s tímto poměrem stran má na delší straně necelých 3 900 pixelů, zatímco při stejném rozlišení (10 Mpx) při poměru stran 4:3, je to na delší straně cca 3 650 pixelů. Takže se snímačem s poměrem stran 3:2 (při shodném ohnisku a rozlišení snímače) získáme ve výsledné fotce ve vertikálním směru vždy o něco větší rozlišení.

Aby snímač s poměrem stran 4:3 měl na delší straně rozlišení cca 3 900 pixelů, muselo by se tedy jednat o zhruba 12 Mpx snímač, zatímco u zrcadlovky s poměrem stran 3:2 nám pro toto rozlišení na delší straně stačí snímač s rozlišením 10 Mpx.

Panoramatickou fotku je vhodné vhledem k přehlednosti při následném spojování fotek v PC fotit zleva doprava a takto postupovat u každé další řady.

Klepněte pro větší obrázek
Příklad postupu focení panoramatické fotky (čísla označují pořadí fotky)

Kompozici snímků v první řadě nastavíme tak, aby obloha vyplňovala 2/3 snímku, jinak by na výsledné panoramatické fotce vznikl jen nevzhledný úzký proužek oblohy.

Takto velikou panoramatickou fotku je samozřejmě nutné fotit ze stativu, který je třeba nastavit co nejpřesněji do roviny, abychom nemuseli po následném spojení panoramatickou fotku příliš ořezávat, jelikož byla fotografovaná tzv. „z kopce“.

Jdeme nafotit zdrojové snímky

Před vlastním fotografováním velké panoramatické fotky ještě doporučuji udělat jedno menší panorama (z cca 10–30 snímků), které bude fotografované jen v jedné řadě a bude zabírat zhruba stejný úhel záběru jako pak následně fotografované velké (víceřadé) panorama.

Toto panorama se pak, před vlastním spojováním velké panoramatické fotky, relativně rychle spojí v počítači a získáme tak jasnou představu, jak bude vypadat velké panorama. Hlavně se hodí zkušenost, kam při transformaci umístit horizont v programu Hugin, protože každá operace nastavení pak s velkým panoramatem bude trvat dlouhou dobu. Proto je vhodné tato nastavení vědět alespoň orientačně již před vlastním skládáním velké panoramatické fotky.

Další možností je také si fotky z velkého panoramata někam zkopírovat, zmenšit je na malé rozlišení (1 024 ×768) a s těmito fotkami provést nastavení panoramatické fotky a opět znalost, kde má být umístěn horizont, poté použít při nastavení velké panoramatické fotky.

Shrnutí postupu

 • počasí s velmi dobrou viditelností
 • ověřit nabité baterie a dostatek volného místa na paměťové kartě
 • fotoaparát na stativu umístit na výšku
 • stativ nastavit co nejpřesněji do roviny
 • správně zvolit expozici
 • nastavit fotoaparát na manuální nastavení expozice a zvolit shodné vyvážení bílé
 • vyfotografovat menší panorama v jedné řadě
 • plocha první fotografované řady velké panoramatické fotky bude obsahovat 2/3 oblohy
 • vyfotografovat velké panorama

Témata článku: Kultura, Fotoškola


Tecno vylepšilo nejvyšší řadu Phantom. Přidává výkonnější procesor, na zádech překvapí výsuvný portrétní objektiv

Tecno vylepšilo nejvyšší řadu Phantom. Přidává výkonnější procesor, na zádech překvapí výsuvný portrétní objektiv

** Značka Tecno uvedla na trh vylepšenou řadu Phantom ** Novinky mají AMOLED displeje, větší výkon a nové foťáky ** Hlavním lákadlem je výsuvný portrétní objektiv se světelností F1.5

Martin Chroust
Trojitý fotoaparátOLED
Je dobré vypít 50 litrů mléka? Zeptali jsme se nového chatbota od OpenAI, který teď hýbe internetem

Je dobré vypít 50 litrů mléka? Zeptali jsme se nového chatbota od OpenAI, který teď hýbe internetem

** OpenAI vypustilo do světa další umělou inteligenci ** Tentokrát je to upovídaný robot ChatGPT ** Podle některých je to ukázka budoucnosti vyhledávačů

Jakub Čížek
OpenAIUmělá inteligence
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

** Odolný telefon dnes nemusí stát mnoho ** Robustní novinka od BlackView nestojí ani tři tisíce **Nenáročným uživatelům zřejmě nic podstatného chybět nebude

Martin Chroust
BlackViewZvýšená odolnostSmartphony
Ruské střely s plochou dráhou letu začíná likvidovat nový protivník. Během sekundy z nich udělá ementál

Ruské střely s plochou dráhou letu začíná likvidovat nový protivník. Během sekundy z nich udělá ementál

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda