8
Fotogalerie

Jak na mobilní Instagram v počítači

Instagram je vyvinut speciálně pro operační systémy přenosných chytrých zařízení. Existují však způsoby, jak limity operačního systému obejít a s aplikací plnohodnotně pracovat i v počítači.

Instagram je aplikace určená pro operační systémy Android, Windows Phone a Apple iOS, tedy převážně pro mobily, popř. tablety. Filozofie vývojářů je jasná: Instagram má sloužit primárně ke sdílení fotek pořízených mobilním zařízením. 

Každý snímek projde při importu ořezem na formát 1:1, zmenšením a volitelně úpravou pomocí jednoho z předdefinovaných filtrů. Ale co když se chcete svými výtvory pochlubit, a smartphone ani tablet nemáte, nebo dokonce tímto způsobem fotografování pohrdáte? Instagram s vámi nepočítá a nejspíš by vás odeslal do patřičných míst. Existují však metody, jak tyto restrikce obejít a využít možností Instagramu také v osobním počítači nebo notebooku.

Webová zeď instagram.com

Oficiálním produktem vývojářů Instagramu určeným pro internetové prohlížeče je funkčně okleštěná „webová zeď“ – jakýsi náhled, jehož prostřednictvím si můžete zobrazit aktuální dění na vašem profilu a na účtu lidí, které sledujete. A to je asi tak vše… marně byste pátrali po možnostech vyhledávání (podle uživatelů a hashtagů), natož po funkci nahrávání fotek z adresářové struktury počítače.  

Image 3.jpg

Výsledek: Vyslyšení volání mnoha uživatelů po webové verzi Instagramu, ovšem s minimální funkční nabídkou. Webová zeď je pouhý prohlížeč obrázků vašich a lidí, které sledujete.

Plugin Instagram for Chrome

Do prohlížeče Google Chrome si můžete nainstalovat plugin s názvem Instagram for Chrome. Instalační balíček najdete v Internetovém obchodu Chrome. Po přidání do prohlížeče se na horní liště vedle pole pro vyhledávání objeví ikonka Instagramu.

Rozbalovací panel lze přepnout také do samostatného okna (Popout View) a přizpůsobit jej velikosti obrazovky. S pomocí tohoto pluginu lze nejen zobrazovat vlastní účet, upravovat štítky, přídávat komentáře a hashtagy, ale také v Instagramu bez jakýchkoli omezení vyhledávat. 

 Image 2.jpg

Společnost 64 Pixels se o svůj produkt pečlivě stará a postupně přidává další funkce. Možná se časem dočkáme té nejzásadnější – nahrávání a obrazové úpravy fotografií.   

Nespleťte si plugin Instagram Chrome s aplikací s podobným názvem – Instagram. Funkčnost druhé zmíněné aplikace je stejně omezená jako nabídka webové zdi; v podstatě se jedná o pouhý odkaz na ni.

Výsledek: Vysoce funkční nástroj pro prohledávání Instagramu, komentování fotek a správu vlastního profilu, ovšem bez možnosti uploadování a úpravy snímků. Pro někoho mohou být nepříjemné také integrované reklamy výrobce.

Emulátor BlueStacks

Tato metoda by mohla být komplexním řešením pro práci s Instagramem v PC, kdyby… stoprocentně fungovala. Na internetu najdte hned několik více či méně spolehlivých emulátorů Androidu. Nejvyšší kompatibilitu s androidími aplikacemi (až 96 %), včetně Instagramu slibuje BlueStacks. Je určen pro operační systémy Windows XP, 7, 8 a Mac OS X a vyšší. Uživatelské prostředí do velké míry kopíruje to, které znáte z tabletu nebo telefonu.

Image 0.jpg

Jednotlivé aplikace, včetně Instagramu, se stejně jako v mobilu či tabletu stahují z Google Play. U většiny z nich není problém s instalací, ke spuštění náročnějších programů však potřebujete dostatečně výkonný počítač.

To bohužel platí i v případě Instagramu, u něhož řada uživatelů hlásí komplikace už při samotné instalaci, v lepším případě problémy s nahráváním fotografií. Funkčnost Instagramu jsme vyzkoušeli na dvou verzích Windows: na Windows 8 (64bit) nebylo možné aplikaci nainstalovat, na Windows 7 (32bit) proběhlo stažení hladce. 

V případě, že se na Instagramu ještě nemáte založen účet, je emulátor prozatím jediným způsobem jak se z prostředí PC v Instagramu registrovat!   

Pokud se vám podaří Instagram naistalovat, získáte okamžitě možnost vyhledávání a správy snímků, jejich komentování, přidávání štítků atp. Problematické, pokud ne přímo nefunkční, je však nahrávání fotografií. BlueStacks podporuje přenášení snímků přímo z počítače – jejich výběr, přenesení do editoru a první fáze úpravy (ořiznutí) jsou bezproblémové, kritický moment však nastává ve fázi obrazových úprav (aplikace filtru). Aplikace fotografii načítá, načítá, ale nenačte…

Image 10.jpgImage 1 (2).jpg

Shrnutí: Pokud v emulátoru nedokážete zprovoznit funkci nahrávání snímků, ztratí instalace této nenasytné virtuální mechaniky smysl, jelikož totéž – brouzdání po Instagramu a plnou správu účtu – vám nabídne plugin Instagram for Chrome. A navíc, ač je BlueStacks distribuován jako freeware, pokud jej chcete používat delší dobu, musíte buď zaplatit předplatné 24 USD/rok, nebo pravidelně stahovat sponzorované aplikace.

Miniaplikace Gramblr

Jedinou spolehlivou cestou k nahrávání fotografií z osobního pořítače na Instagram je miniaplikace na plochu Gramblr. Je takzvaně user friendly, takže její obsluhu zvládne i opravdový počítačový začátečník. Je kompatibilní s operačními systémy Windows XP, Vista, 7, 8, Mac OS X 10.6 a novějšími.

Image 1.jpg

Instalace Grambrlu je naprosto jednoduchá: Po jejím stažení z webu se na ploše vytvoří zástupce, na nějž stačí kliknout a poté už jen následovat jednoduché instrukce – zadat uživatelské jméno a heslo, vybrat fotografii ze složky v počítači, doplnit titulek, štítky (např. #winter, #people aj.). Po nahrání na Instagram aplikace vygeneruje přímý odkaz na fotografii, webový link, HTML kód a BBC kód. Bonusem navíc je možnost sdílet snímek na Facebooku nebo Twitteru.

Image 7.jpgImage 9.jpg

Ovšem i zde máme několik zádrhelů: Grambrl dokáže nahrát pouze předem upravený snímek ve formátu 1:1, s přesnými rozměry 650×650 px a max. velikostí 500 kb. Součátí Gambrlu nejsou žádné obrazové filtry nebo editační nástroje, fotografii si tedy musíte připravit předem ve fotoeditoru – dostatečné množství předdefinovaných rychlých filtrů nabízí např. Zoner Photo Studio nebo Adobe Lightroom. Ano, je to práce navíc, ale na druhé straně se vám rozšíří možnosti postprodukčních úprav fotografií, samozřejmě v závislosti na použitém fotoeditačním softwaru.

A co nám z toho plyne?

I na osobním počítači lze plně spravovat svůj „instagramový“ profil. Spolehlivě funguje kombinace pluginu Instagram for Chrome, který vám umožní prohledávat Instagram podle uživatelů a hashtagů, upravovat vlastní profil, přidávat komentáře a lajky, a uploaderu Gramblr, jehož prostřednictvím můžete nahrát libovolný (i když předem upravený) snímek z vašeho fotoarchivu. 

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud