Jak na HDR ve Photoshopu – krok za krokem

5. dubna 2011
TWEET SDÍLET
Tvorba snímků s vysokým dynamickým rozsahem láká stále více fotografických nadšenců. Mnozí přitom nevědí, jak začít. Především pro ně je připraven tento návod.

Nebudeme se zde detailně zabývat tím, co HDR fotografie je, ani jak pořídit data pro její sestavení – se vším podstatným se můžete seznámit v článcích z archivu DIGIareny, například tady nebo tady.

Předpokládejme, že jste pořídili sérii různě exponovaných snímků, nejlépe ze stativu, z nichž chcete složit obraz s vysokým dynamickým rozsahem. Ideální je mít alespoň tři odlišné expozice – jednu průměrnou, jednu přeexponovanou (pro vykreslení detailů ve stínech) a jednu podexponovanou (pro vykreslení detailů ve světlech a eliminaci přepalů).

Klepněte pro větší obrázek
Rozdíl mezi běžným snímkem z fotoaparátu (nahoře) a upraveným HDR obrazem (dole) je zjevný. Cílem je dospět sloučením několika expozic k výsledku odpovídajícímu vnímání lidského oka.

Tip: Pohlídejte si, aby zpracovávané fotografie měly stejnou hloubku ostrosti, byly shodně zaostřené a nelišila se jejich barevná teplota. Při focení volte co nejnižší hodnotu ISO výměnou za delší časy expozice – zajistíte si tak minimum případného šumu v zastíněných částech obrazu. Co do možností „vyvolávání“ je zcela nejlepší volbou souborový formát RAW.

Zvládnete to na pár kliknutí

Adobe Photoshop (pro článek byla použita verze CS4 Extended) má pro tento účel velmi dobře fungující nástroj „Sloučit do HDR“. Dostanete se k němu z nabídky Soubor > Automaticky > Sloučit do HDR.

Klepněte pro větší obrázek
Dialogové okno nástroje „Sloučit do HDR“ v programu Adobe Photoshop CS4.

Potřebné fotografie vyberete z okna programu v Průzkumníku, do něhož se dostanete stisknutím tlačítka „Procházet“. Vybrat můžete všechny soubory najednou – jednoduše je označíte myší se současným držením klávesy Ctrl.

Alternativní cesta, jak zprocesovat ve Photoshopu soubory nástrojem „Sloučit do HDR“, vede přes program Adobe Bridge, v němž opět se stisknutou klávesou Ctrl vyberete potřebné soubory a k funkci „Sloučit do HDR“ se dostanete přímo z nabídky Bridge Nástroje > Photoshop > Sloučit do HDR.

Klepněte pro větší obrázek
Přístup ke sloučení více obrazů do jednoho HDRI přes Photoshop z programu Adobe Bridge.

Po zarovnání a sloučení všech snímků Photoshop zobrazí náhled výsledku, se kterým s největší pravděpodobností nebudete spokojení. Navzdory tomu, že se vám sloučený obraz nelíbí, nemusíte v tomto okně provádět žádné úpravy, stačí výsledek potvrdit tlačítkem OK.

Klepněte pro větší obrázek
Náhled obrazu s vysokým rozlišením v 32bitové hloubce vás nijak mile nepřekvapí, můžete jej ovšem zcela ignorovat, to podstatné vás teprve čeká.

Počítač vygeneruje finální HDR „sendvič“, obsahující veškerá obrazová data dostupná napříč sloučeným histogramem, což zabere nějakou chvíli v závislosti na výkonu vašeho hardwaru. Nenechte se zaskočit výsledkem, který je možná stejně jako v předcházejícím náhledu značně nedokonalý. Na vině je fakt, že sloužený obraz je 32bitový a váš monitor jednoduše nezvládá zobrazit světla a stíny v celém jeho rozsahu.

Tak se dostáváme ke klíčovému kroku tvorby vizuálně atraktivního a realistického HDR obrazu. Sloučený výsledek musíte převést do 16bitové barevné hloubky, což provedete přes nabídku Obraz > Režim > 16 bitů/kanál.

Klepněte pro větší obrázek
Aby váš monitor dokázal zobrazit všechny barvy, musíte obraz převést do 16bitového režimu.

Při převodu vás program vyzve k výběru metody, s jakou má HDR data přepočítat – z roletového menu vyberte volbu „Lokální přizpůsobení“, která pro tuto potřebu podává nejlepší výsledky.

Rozbalovací šipkou v okně „Převod HDR“ zobrazte křivku tónování a histogram. Zde vás čeká největší díl ruční práce, jelikož právě a jen pečlivou modifikací křivky můžete vyladit obraz do vytoužené podoby. Hodnoty posuvníků „Poloměr“ a „Práh“ nastavte experimentováním s citem a podle potřeby. Nelze zde přesně určit konkrétní parametry, jelikož jejich nastavení se liší obraz od obrazu.

Klepněte pro větší obrázek
Při převodu obrazu do 16bitového režimu zvolte metodu „Lokální přizpůsobení“ a výsledek dolaďte editací křivky ve sloučeném histogramu.
 

Jakmile jste s výsledkem spokojeni, potvrďte zpracování tlačítkem OK, načež se vám zobrazí již poměrně věrný výsledek vaší touhy po vysokém dynamickém rozsahu. Pro větší univerzálnost použití můžete přes volbu Obraz > Režim > 8 bitů/kanál fotografii převést do běžného osmibitového režimu.

Poznámka: Práce s křivkami je pro laika tak trochu alchymie, nicméně věnovat se jí zde nebudeme – jestliže vás tato problematika zajímá, napište nám do komentářů pod článkem.

Pár tipů na doplnění

Byla by škoda nechat fotku tak, jak ji pro vás připravila automatika, byť s ruční editací histogramu. Nastavení křivky při „vyvolávání“ není vždy dokonalé a může negativně ovlivnit reprodukci některých barevných tónů. Je proto dobré i ke sloučenému HDR obrazu přistupovat stále jako k polotovaru a doladit jej prostřednictvím dalších dostupných nástrojů.

Škála možností je zde široká stejně jako možnosti Photoshopu. Drobné nedostatky můžete napravit dodatečnou editací křivek, úrovní nebo kontrastu. Možná bude vhodné obraz taky doostřit. Narazíte-li na vyloženě chybnou reprodukci některých míst, neváhejte si tyto plochy vykopírovat přímo ze zdrojových fotografií (tedy z těch, jež jste použili pro sloučení) a s využitím masky je jednoduše do HDR snímku „doklíčujte“.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka jednoduché opravy: Navzdory pečlivé práci s křivkami se při převodu do 16 bitů z obrazu ztratily některé odstíny béžové (viz horní obrázek, hlína vypadá příliš učesaně). Tento nedostatek byl napraven překrytím HDR obrazu částí jedné ze zdrojových fotografií, která měla v daném místě vhodnou expozici a byla jako překrývající vrstva nastavena na režim „Světlost“.

Na závěr ještě poznámka k barevné věrnosti obrazů s vysokým dynamickým rozsahem. Velkou devízou této technologie je možnost obejít neschopnost fotografických čipů pokrýt takový dynamický rozsah, jaký má lidské oko a připravit digitální fotografii v takové podobě, jakou vnímá ve skutečné situaci pozorovatel.

Paradoxně se stává spíše pravidlem než výjimkou, že HDR fotografie vypadají naopak velmi nerealisticky a barevně přesyceně. Pokud si při pohledu na fotku okamžitě řeknete „ano, toto je to HDR!“, pravděpodobně je to právě ono nerealistické HDR. Záleží samozřejmě na vkusu tvůrce a jeho záměru, který chce svým snímkům vetknout. Potřebujete-li však pořídit fotografie interiérů či exteriérů pro běžné použití, je dobré takzvaně se držet při zemi a snímek zpracovat tak, aby divák neměl důvod přemýšlet o tom, že s ním bylo jakkoliv manipulováno.

Témata článku: Fotoškola, Fotografický software, Adobe Photoshop


Nejlepší aplikace pro tento týden: Myšlenkové mapy, skákání přes švihadlo a tvorba prezentací

Nejlepší aplikace pro tento týden: Myšlenkové mapy, skákání přes švihadlo a tvorba prezentací

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
PC verze God of War už je v rukou moderů. Co říkáte na Krata bez vousů?

PC verze God of War už je v rukou moderů. Co říkáte na Krata bez vousů?

Pokud něčím PC komunita vyniká, tak je to schopnost improvizovat.

Michal Maliarov
God of WarModifikace
Astronomové spočítali, jak družice Starlink ovlivňují jejich pozorování. Stopy jsou na 18 % snímků a bude hůř

Astronomové spočítali, jak družice Starlink ovlivňují jejich pozorování. Stopy jsou na 18 % snímků a bude hůř

** Studie analyzovala vliv družic Starlink na pozorování projektu ZTF ** Přehlídka oblohy se nachází na jihu Kalifornie a jednou za dva dny prohledá celou oblohu ** Počet stop družic Starlink na snímcích neustále roste, vědecká pozorování však příliš ovlivněna nejsou

Petr Kubala
StarlinkAstronomieSpaceX
Google spěchá se zprovozněním Android her ve Windows. Jaké budou minimální hardwarové požadavky?

Google spěchá se zprovozněním Android her ve Windows. Jaké budou minimální hardwarové požadavky?

** Google spustil betatestování služby Play Games ve Windows ** Konkurenci pro Amazon Appstore bude stačit Windows 10 ** Budete potřebovat 8jádrový procesor a alespoň 8GB RAM

Martin Chroust
Google PlayWindows
Pozor při volání na barevné linky. Hovor se může prodražit, i když máte neomezený tarif

Pozor při volání na barevné linky. Hovor se může prodražit, i když máte neomezený tarif

** Při volání na některé typy telefonních čísel bychom měli zpozornět ** Nejdráž nás mohou vyjít hovory na číslo začínající devítkou ** I zde jsou ale výjimky, tento článek udělá v barvách jasněji

Jan Láska
Barevné linkyÚčtováníČTÚ
Nové záběry ze závodů Gran Turismo 7 vás vezmou na klasický okruh Daytona

Nové záběry ze závodů Gran Turismo 7 vás vezmou na klasický okruh Daytona

Nové závody od Polyphony Digital ukazují další z okruhů, po kterých si zajezdíte.

Michal Maliarov
Gran Turismo 7Video
V uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

V uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

** Oppo Find X3 Pro se může opřít o unikátní mikroskopický objektiv ** Nabízí až 60× hybridní přiblížení těch nejmenších detailů ** Je to jediný telefon, který umí nafotit sochy v uchu jehly...

Martin Chroust
MikroskopMakro objektiv
Už vás nebaví hledání potvrzení v telefonu? Caviar vyryje QR kód rovnou na záda iPhonu 13 Pro

Už vás nebaví hledání potvrzení v telefonu? Caviar vyryje QR kód rovnou na záda iPhonu 13 Pro

** Caviar ukázal další speciální edici iPhonu 13 Pro ** Záda podepíše vyrytým QR kódem, který může vést kamkoliv ** Nejdražší varianta telefonu stojí čtvrt milionu!

Martin Chroust
CaviarLimitovaná edice
Hogwarts Legacy se možná posune až na příští rok. Dle spekulací je vývoj v problémech

Hogwarts Legacy se možná posune až na příští rok. Dle spekulací je vývoj v problémech

Velké RPG ze světa Harryho Pottera mělo podle původních plánů vyjít už loni. Dle nových spekulací by ale nemuselo stihnout ani letošní rok.

Martin Nahodil
Hogwarts LegacySpekulace
Strategie Total War: Medieval II se na jaře podívá i na iOS a Android

Strategie Total War: Medieval II se na jaře podívá i na iOS a Android

Série Total War je stále jednou z nejoblíbenějších v žánru strategií. Kromě nového dílu Warhammeru se chystá i další port pro mobily.

Martin Nahodil
OznámeníMedieval 2: Total War
Olympiáda vzbuzuje strach ze sledování. Sportovci mají do dějiště her raději přijet s tlačítkovými telefony

Olympiáda vzbuzuje strach ze sledování. Sportovci mají do dějiště her raději přijet s tlačítkovými telefony

** Letošní olympiáda může být pro samotné sportovce velkou hrozbou ** Mimo pandemie se musí obávat i o sledování na každém kroku ** Čína monitoruje internetový i mobilní provoz

Martin Chroust
ŠpionážSoukromíČína