Jak na fotky ze surových RAW dat

13. března 2022
TWEET SDÍLET
Obrazových formátů, které se používají v oblasti digitální fotografie není mnoho, v zásadě se můžeme setkat s nejběžnějším JPEGem, kterému sekunduje bezztrátový formát RAW. Pro jeho úpravu je však třeba speciální software.

Jestliže bychom měli být důslední, je třeba zmínit ještě formát TIFF, který používají někteří fotografové při přípravě fotografií pro velkoformátové tisky.

Dokonce se v minulosti tento formát souborů objevil i v možnostech nastavení některých digitálních zrcadlovek. V poslední době se pak také u některých modelů objevuje formát HEIF.

RAW nebo JPEG

Zásadním rozdílem mezi oběma formáty je z pohledu ukládání snímků celkový proces, kdy v případě JPEGu dostanete tzv. „hotovou“ fotografii, kterou si můžete stáhnout z paměťové karty, případně ji upravit a ihned ji například prezentovat na internetu nebo ji vytisknout.

U formátu RAW tomu tak ale není, v tomto formátu se totiž neukládají fotografie, ale pouze tzv. obrazová data, tedy informace o tom, co na zachyceném snímku je, avšak nejedná se o hotový snímek. Jestliže tedy chcete fotografie v RAWu zobrazit, poslat je někomu či vystavit v online galerii, je třeba obrazová data vyvolat. Je to vlastně podobné, jako vyvolávání fotografií v temné komoře, kde tyto vznikaly na základě osvitu negativního obrazu na filmovém pásu – ostatně odtud také pochází označení RAWu, jako digitálního negativu.

​Focení do RAWu z pohledu začátečníka

  • RAW lze do JPEGu převést zcela automatizovaně, aniž byste museli věnovat pozornost jakýmkoliv nastavením, která se vám mohou jevit zprvu jako složitá
     
  • RAW scénu zachytí dle nastavení fotoaparátu stejně, jako by ji tento uložil do JPEGu, ovšem na rozdíl od něj vám dává možnost ji později výrazně zdokonalit, jelikož má k dispozici více obrazových dat
     
  • RAW využijete zejména pro zvýšení dynamického rozsahu scény – jeho možnosti jsou velmi široké, ale právě v oblasti ztmavení přeexponovaných světel a projasnění stínů tento formát proti JPEGu exceluje
     
  • RAW je možné ukládat u většiny digitálů společně s JPEGem, takže pokud máte fotoaparát nastaven na vhodnou expozici, vyberete si pro úpravy v RAWu jen ty snímky, u kterých to bude potřeba a zbytek máte okamžitě k dispozici v JPEGu.

Dalším podstatným rozdílem je komprese u jednotlivých formátů. Nejběžnější JPEG používá ztrátovou kompresi, kdy se část obrazových informací zahazuje, aby měl soubor menší datovou velikost – při této operaci se využívá nedokonalosti lidského oka, které rozdíl většinou nepostřehne (není-li komprese příliš velká).

V případě souborů v RAWu se využívá komprese bezztrátová, takže se zachovávají veškeré obrazové informace, které snímač digitálu zachytil. Z toho důvodu jsou také snímky uložené do RAWu několikanásobně datově objemnější než v případě JPEGu. De facto tedy můžeme říct, že při fotografování do RAWu vymáčkneme z digitálu to nejlepší, co z něj můžeme dostat po stránce obrazové kvality.

Témata článku: Fotoškola, Adobe Photoshop, Adobe Lightroom, Zoner Photo Studio