Jak fotit dnešní úplné zatmění Měsíce?

Jak fotit dnešní úplné zatmění Měsíce?

V pátek 27. července nastane úplné zatmění Měsíce. Delší v tomto století už nenajdeme, tak proč si takovou událost nevyfotit? Fotografování není nijak obtížné, je však vhodné dodržet několik osvědčených postupů pro kýžený výsledek. Specifikem úplného zatmění je mimo jiné načervenalý nádech Měsíce.

Zatmění Měsíce je jev, kdy se planeta Země dostane do takové pozice mezi náš přirozený satelit a Slunce, že jej sama sebou zastíní. Oproti častějšímu zatmění Slunce má tu výhodu, že jeho pozorování nemůže poškodit váš zrak ani fotoaparát.

V České republice bude toto zatmění pozorovatelné přibližně od 20.25 našeho času. Úplné zatmění pak začne ve 21.30 a o necelou hodinu později nastane maximální fáze. Obloha by neměla být výrazněji zatažená, nic tedy snad nebrání vašim smělým fotografickým pokusům.

mesic-zatmeni-1.jpg 
Zatmění Měsíce v celé jeho kráse

Co budu na focení potřebovat?

Důležité jsou jen dvě věci – jakýkoliv fotoaparát a místo, kam jej můžete postavit během focení, v lepším případě pak samozřejmě stativ. Pokud se nechcete spokojit s širokoúhlým snímkem, na němž se bude titěrný Měsíček krčit v nekonečné ploše oblohy, budete muset využít buď ultrazoomový kompakt s alespoň desetinásobným přiblížením, anebo zrcadlovku vybavenou objektivem s dostatečně dlouhým ohniskem. Jen s takovou výbavou máte šanci pořídit snímky, na nichž bude možné rozlišit i detaily měsíčního povrchu.

Pro vaši bližší představu – plochu políčka 35mm filmu, respektive plochu full-frame senzoru, Měsíc zaplní teprve při ohnisku delším než 2000 mm. Na druhou stranu, díky vysokému rozlišení dnešních digitálních fotoaparátů vám mohou dostačovat běžné zoomové objektivy s delším koncem na 135 nebo 270 mm. Dobře zaostřený a ve stabilní poloze vyfocený Měsíc bude možné z takového snímku vyříznout a ještě trochu vyzvětšovat softwarově s následným doostřením.

mesic-zatmeni-2.jpg 
Úplné zatmění Měsíce v jeho dílčích fázích

Co mám nastavit na fotoaparátu?

Při použití jednodušších kompaktů deaktivujte blesk – váš fotoaparát by se v té tmě snažil na Měsíc doblýsknout skutečně zcela marně.

Pro majitele fotoaparátů s teleobjektivem, kteří se těší na skutečně zajímavý výsledek, zde máme postup rovnající se takřka sázce na jistotu:

  • Postavte fotoaparát na stabilní stativ.
  • Použijte objektiv s minimální ohniskovou vzdáleností 270 mm, přepněte jej do manuálního režimu a ručně zaostřete na Měsíc.
  • ISO nastavte na nejnižší možnou hodnotu (např. 100), aby ve snímcích nebyl výrazný šum.
  • Zapněte poměrové měření, které zajistí, aby byl Měsíc v černé ploše oblohy správně exponován (pozor: použití poměrového měření má při focení Měsíce smysl právě a jen při jeho zatmění; v případě focení svítícího úplňku by byl povrch Měsíce při tomto postupu zcela přeexponován a vhodnější by bylo měření bodové).
  • Nastavte clonu na hodnotu 8 až 11, aby objektiv scénu vykreslil co nejlépe.
  • Poté vás čeká chvíle experimentování s hledáním správné doby expozice v závislosti na okolních podmínkách i na použitém ohnisku. Vyfoťte proto několik snímků, abyste zjistili, jaký čas nejlépe odpovídá vašemu nastavení clony a hodnoty ISO. Pravděpodobně to bude v rozmezí 1/100 až 1/500.
  • Foťte na samospoušť – stačí dvouvteřinová – z toho důvodu, že při stisknutí spouště způsobíte nepatrný pohyb fotoaparátu, v jehož důsledku by byl váš snímek při použitém dlouhém ohnisku rozostřen. Použití samospouště zajistí, že ve chvíli exponování záběru bude fotoaparát zcela v klidu.
  • O tom, že byste měli fotit nejlépe do RAWu, se zde snad rozepisovat nemusíme – kdo tento souborový formát umí používat, už beztak nijak jinak nefotí.

Tento článek poprvé vyšel v roce 2011, nyní jsme ho upravili pro aktuální zatmění Měsíce.

Určitě si přečtěte

Články odjinud