Jak fotí voděodolný Pentax Optio WPi (první foto)

29. listopadu 2005
TWEET SDÍLET
Jak fotí voděodolný Pentax Optio WPi (první foto)
Pentax Optio WPi s šestimegapixelovou snímací soustavou je v mnoha ohledech zajímavý digitál. Pořídíte s ním solidní fotografie na suchu, a nemusíte se bát ani vody. Je totiž jediným ve své třídě, který je uzpůsoben krátkodobému podvodnímu snímání v hloubce až 1,5 metru. S tímto voděodolným tělem jej nemusíte ukrývat ani před sněhovou vánicí.

Přední část objektivu chrání tvrzené sklo, při bližším průzkumu objevíte také skrýš pro všechny konektory, kartu i Li-Ion akumulátor, které jsou ukryty pod jedinou krytkou. Ta je ze spodní strany opatřena gumovou výztuží, přesto toto těsnění nepovažujte za absolutní a na věky dostačující – samotný výrobce jej doporučuje jednou za rok vyměnit. Jakkoli si fotoaparát zašpiníte (upadne-li vám například na pláži do písku), můžete jej omýt pod tekoucí vodou, což by jiný přístroj asi jen ztěží rozchodil.


Míry a váha: 102 × 51 × 22 mm, 135 g
Max. velikost Max. velikost


Podle našich testů se voda pod krytku skutečně nedostala
Max. velikost

První záběry s tímto fotoaparátem naznačují, že optiku není třeba zatracovat. Pravda je, že zapouzdřený objektiv s rozsahem ohniskových vzdáleností 38–114 mm by mohl na širokém konci pracovat s o něco lepší světelností, na druhou stranu jeho schopnost a rychlost zaostření je dobrá. Bohužel má v porovnání se srovnatelnou konkurencí (kompaktní digitály stejného rozlišení) poněkud výraznější sférické zkreslení.Max. velikost Max. velikost
Max. velikost Max. velikost

Jistě jste si již z předchozích snímků všimli, že firemní objektiv se perfektně vyvaruje chromatické vady.

 
Max. velikost Max. velikost

To však platí pouze pro případy, kdy nejdete do opravdu krajních situací, tedy do přímého protisvětla s výrazně kontrastními hranami. I tak ale můžete pořídit snímky se zajímavými efekty.

 
Max. velikost Max. velikost Max. velikost

Součástí našeho testování je vždy zkouška vyvažování teploty bílé barvy. Jak automatika, tak přednastavené režimy si vedou obstojně. Záleží jen na vás, zda preferujete spíše teplejší odstíny nebo snímky v „chladivějším“ hávu.


Zleva: Snímek pořízený na automatické vyvážení bílé přiklánějící se k teplejším barvám, reálnému podání však odpovídá druhý záběr ručně nakalibrovaný na sníh.
Max. velikost Max. velikost


Zleva: Fotografie na automatickou teplotu bílé barvy je v horní části až s nádechem dofialova. Při manuálním nastavení vyvážení bílé je zachycena věrnější podoba
Max. velikost Max. velikost

Obrazový procesor fotoaparátu funguje v podstatě spolehlivě, pleťové odstíny jsou však zaznamenány v trochu „mdlém“ tónu.

 
Zleva: Snímek pořízený v exteriéru bez blesku, v exteriéru s bleskem a v interiéru s bleskem
Max. velikost Max. velikost Max. velikost

Optio WPi potěší každého, kdo rád zaznamenává skutečnost z velké blízkosti. Zatímco standardně fotoaparát ostří od 40 cm, v makrorežimu již od 1 cm.


Reálné makro, ve druhém případě makro podvodní 
Max. velikost Max. velikost

Pentax Optio WPi disponuje kromě plně automatického režimu a dvacítky scénických programů také tzv. Zeleným režimem (o něm více v následující recenzi). Potěší kromě obstojné obrazové kvality také velkým spektrem editačních možností. Vedle tradičního zmenšování, otáčení a pořizování výřezů lze na fotografie v režimu prohlížení přidávat barevné digitální filtry i filtry ovlivňující změnu jasu, přiřazovat můžete také několik druhů dekorativních rámečků. 10 vteřin před a 10 sekund po exponování snímků můžete přidávat k vašim snímkům hlasové poznámky, netradiční je také možnost rozdělení videosekvence na 2 díly, nebo spojení dvou kratších šotů v jeden. Příjemným zpestřením je možnost používat tento fotoaparát jako hodiny a budík. Prominete-li mu trochu delší dobu ukládání a poměrně malé rozlišení dvoupalcového displeje (pouze 115 tisíc obrazových bodů), není důvod říkat ne.

Základní technické parametry fotoaparátu:

  • snímací prvek: CCD 1/2,5“, 6 Mpx
  • max. výst. rozlišení: 2 816 × 2 112 bodů
  • paměťové médium: SD/MMC
  • interní paměť: 10,5 MB
  • objektiv: 38–114 mm, F3,3–4,0
  • LCD displej: úhlopříčka 51 mm, 115 000 obrazových bodů
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový zdroj

V nejbližší době vám přineseme podrobnou recenzi.

Témata článku: Technika, Pentax, První foto


Mobilní pokračování PUBG s podtitulem New State vyjde příští měsíc

Mobilní pokračování PUBG s podtitulem New State vyjde příští měsíc

Battle royale je i po letech velmi populární žánr a PUBG se ho pokusí ještě více rozjet na mobilních platformách.

Martin Nahodil
Datum vydáníPUBG
Robotický tank TRX veze 50 sebevražedných dronů Switchblade. Tohle je zbraň nové doby

Robotický tank TRX veze 50 sebevražedných dronů Switchblade. Tohle je zbraň nové doby

** . Společnost General Dynamics Land Systems předvedla maketu svého nového robotického vozidla TRX ** To představuje unikátní mobilní systém pro 50 sebevražedných dronů Switchblade ** Vozidlo TRX je v této verzi rovněž vybaveno kvadrikoptérou

Stanislav Mihulka
VojenstvíDronyRoboti