Jak fotí placka aneb Recenze Sony Cyber-shot DSC-T7

Jak fotí placka aneb Recenze Sony Cyber-shot DSC-T7

Štíhlá těla fotoaparátů jsou dnes v módě. Přístrojů, které jsou v nejužším místě tenké jen necelý centimetr, však mnoho není. Stylový ultrakompaktní digitál Sony Cyber-shot DSC-T7 s pětimegapixelovým čipem však nabízí mnohem víc než jen přitažlivé rozměry.

Elegantní fotoaparát se zapouzdřenou optikou Carl Zeiss Vario-Tessar je ve skutečnosti tenký 14,7 mm, v nejužším bodě však čítá pouhých 9 mm. Za tuto exkluzivitu však musíte zaplatit daň, a tak se smiřte s tím, že ultratenké tělo není příliš pohodlné na uchopení.


Rozměry fotoaparátu jsou 91,7 × 60,2 × 14,7 mm a váha 114 g (s kartou a akumulátorem 134 gramů)
Max. velikost

Při manipulaci s přístrojem si musíte dávat pozor, abyste přední manuálně posuvnou záslepku odkryli až dolů, v opačném případě se vám může stát, že bude částečně překrývat spodní část objektivu. Nevýhodou je, že u námi testovaného přístroje měl ochranný kryt poměrně volnou aretaci. Několikrát se nedopatřením stalo, že se mi v kapse krytka posunula, aktivovala přístroj, a tak se posléze vybil Li-Ion akumulátor.


Zvýšenou pozornost věnujte posuvné krytce objektivu
Max. velikost

Pro všechny případy tedy mohu doporučit dokoupení speciální ochranného pouzdra.


Ke stylovému fotoaparátu neodmyslitelně patří pouzdro
– i když třeba vypadá jak peněženka
Max. velikost

Nebývá právě typické, že výrobce umístí LCD displej na pravou stranu zadní stěny, a ovládací prvky do levé části, jako je tomu u „té sedmičky“. Tohoto rozvržení se však nemusíte obávat, na práci levou rukou si rychle uvyknete, i když jste čistokrevný pravák. Na tomto místě nelze opominout, že displej fotoaparátu patří svým rozlišením 230 tisíc pixelů a vynikajícími antireflexními vrstvami k tomu nejlepšímu, co se v této třídě fotoaparátů na trhu nabízí. Škoda jen, že si jej kvůli nedostatku prostoru pro uchopení při snímání částečně překrýváte pravou rukou.


Displej je trochu netypicky umístěn spíše v pravé části zadní stěny
Max. velikost

Štíhlé stylové tělo digitálu si vyžaduje napájení Li-Ion akumulátorem,
paměťová karta se vkládá ze spodní strany přístroje
Max. velikost

K fotoaparátu je možné připojit redukci na vícefunkční konektor.
Slouží jako slot na A/V výstup, USB kabel a síťový adaptér.
Max. velikost

Ovládání je zcela jednouché.
Na horní stěně přístroje najdete jen zoomovací kolébku a spoušť
Max. velikost

Jen málokterý uživatel by u tohoto typu přístroje využil stativ, výrobce tedy nepovažoval za nezbytně nutné fotoaparát vybavit stativovým závitem. Pokud však přece jen zatoužíte přístroj na „trojnožku“ přimontovat, poslouží vám přídavné zařízení, které je součástí dodávky.

 
Max. velikost

Pokračování 2 / 4

Funkce, vybavení

Sony Cyber-shot DSC-T7 je osazen pětimegapixelovým snímačem a nevysouvacím objektivem Carl Zeiss Vario-Tessar s trojnásobným rozsahem 38–114 mm. Zoomování je v případě tohoto modelu velmi jemně odstupňováno, a to v třinácti krocích. Vzhledem k parametru F3,5–4,4 musíte počítat se zhoršenou světelností optiky, a to zejména na širokém ohnisku. Podporu zaostřování však zajišťuje přídavná autofokusová lampa s poměrně dobrým výkonem.

Fotoaparát je vybaven pouze plnou a programovou automatikou (P), k tomu se v mnoha situacích můžete spolehnout na řádku předdefinovaných scénických režimů.


Vedle automatiky a režimu P máte k dispozici také motivové programy
Max. velikost

V rámci programové automatiky má uživatel volnou ruku, parametrů k vlastnímu nastavení je poměrně dostatek. Předně je to samozřejmě korekce expozice, způsob zaostřování (autofokus i manuální), způsob měření expozice, vyvážení bílé, citlivost ISO, způsob snímání, barevné efekty a (jak je všeobecně pro kompakty od Sony tradiční) ostrost, kontrast a saturace.


Korekci expozice je možné nastavit v rozpětí ±2 EV, v krocích po 1/3 EV
Max. velikost

Vedle multi a centrálního je na výběr také bodový autofokus
Max. velikost

Na výběr jsou všechny tři klasické typy měření expozice
Max. velikost

Podle situace můžete zaostřit i na nekonečno
Max. velikost

Vyrovnání teploty bílé barvy je možné nastavit v sedmi předdefinovaných stupních (bez uživatelské kalibrace)
Max. velikost Max. velikost

Citlivost snímací soustavy lze kromě automatiky nastavit v rozsahu ISO 64–400
Max. velikost

Zdaleka ne u všech stylových ultrakompaktů je možná volba expozičního bracketingu
Max. velikost

Na barevné efekty je tento model poměrně skoupý, v nabídce stojí jen tradiční černobílé a sépiové podání
Max. velikost

Uživatelské nastavení saturace, kontrastu a ostrosti není ničím jiným než výhodou
Max. velikost Max. velikost Max. velikost

Pro úplnost ještě dodejme, že fotoaparát standardně zaostřuje od 50 cm, v režimu makro (scénický program) se můžete přiblížit na 8 cm k objektu. Deklarovaný dosah blesku 2,6 metrů na široké a 2,1 metrů na dlouhé ohnisko je pravdivý. Dobrým spolupracovníkem při komponování scény je velký reálný (a v režimu prohlížení náhledový) histogram, nejste-li si však příliš jistí v kramflecích, využijte raději expoziční bracketing čili sérii tří expozičně odstupňovaných snímků. Fotoaparát samozřejmě dokáže pořídit videosekvence v rozlišení 640 × 480 px při frekvenci 30 snímků za sekundu.

Sony T7 ukládá veškerá data na malé karty MemoryStick Duo/ Duo Pro (kartu 32 MB MS Duo obdržíte v balení), na něž některé čtečky nemají zvláštní slot. Potom vám nezbude nic jiného, než stahovat data přes rozhraní USB, naštěstí vysokorychlostního typu 2.0 Hi-Speed.

Podrobnou technickou specifikaci si můžete prohlédnout zde.

Pokračování 3 / 4

Obrazová kvalita, testy, demosnímky

Objektiv Carl Zeiss Vario-Tessar má na svou třídu poměrně dobré rozlišení linek lph na našem testovacím obrazci. Vykazuje zcela zanedbatelné sférické zkreslení a je ušetřen chromatické vady. Pro firmware je však tak trochu oříškem zpracování šumu, jehož hladina se počíná velmi vysoko a při citlivosti ISO 200 je již šum nadměrný. Další firmwarovou slabinou je příliš silné doostřování.


Max. velikost Max. velikost

Nyní se podívejte na reálné snímky pořízené na všechny stupně citlivosti.Zleva ISO 64, 100, 200, 400
Max. velikost Max. velikost
Max. velikost Max. velikost

Spolehnout se však můžete na práci obrazového procesoru, který podává přirozené barevné tóny (viz oddíl Demosnímky). Velmi spokojeni jsme byli s akumulátorem z rodiny „InfoLithium“, jenž na displeji indikuje přesný zbývající čas provozní schopnosti, která je v případě běžného fotografování více než hodinová.

Naměřili jsme

Sony Cyber-shot T7 je velmi rychlý přístroj. Mnohé napoví, že ve srovnávacím testu ultrakompaktních digitálů v časopisu DIGIfoto 8/2005 získal za rychlostní parametry maximálních 5 bodů a stal se absolutním vítězem v pořizování snímků bez namáčknuté spouště, což mu trvá pouze 0,12 vteřin. Samozřejmostí je také bleskurychlý náběh fotoaparátu, tak jako i exaktně nezměřitelná rychlost u snímání s namáčknutím.

 • první snímek: 1,43 s
 • snímek bez namáčknutí: 0,12 s
 • snímek s namáčknutím: neměřitelné
 • ukládání-připravenost k dalšímu snímku: 0,64 s
 • rychlost sériového snímání: 1,4 sn/s
 • max. počet snímků v sérii: 9

Všechna měření s použitím karty Sony Memory StickDuo MagicGate 32 MB, při rozlišení 2 592 × 1 944 px a nejnižší kompresi JPEG

Demosnímky

Testovací obrazec – nejkratší ohnisko


Max. velikost

Testovací obrazec – nejdelší ohnisko


Max. velikost

Zoom – nejkratší ohnisko


Max. velikost

Zoom – nejdelší ohnisko


Max. velikost

Pleťové odstíny – denní světlo


Max. velikost

Pleťové odstíny – denní světlo + blesk


Max. velikost

Pleťové odstíny s bleskem


Max. velikost

Standardní scéna


Max. velikost

Makro exaktní


Max. velikost

Makro reálné


Max. velikost

Pokračování 4 / 4

Celkové hodnocení

Sony Cyber-shot DSC-T7 vám paradoxně může způsobit malý problém svými ultrakompaktními rozměry. Opatrní musíte být zejména na mechanickou krytku objektivu, pozor si dejte na správný úchop tak, aby vaše prsty nezasahovaly do displeje. Možná vás bude trochu rozčilovat neustálé stahování dat přes kabel USB, tedy pokud vaše čtečka nedisponuje slotem pro příslušnou kartu Memory Stick Duo/Pro.

Překlenete-li se přes organizační problémy, shledáte, že T7 je spolehlivý expoziční automat, s pěkným funkčním vybavením a solidní optikou. A co víc – je ve své třídě takřka nejrychlejším strojem, takže by vám žádný zamýšlený záběr neměl utéct.

Plusy:

 • bez chromatické vady
 • rychlost 
 • výdrž akumulátoru

Mínusy:

 • mechanická krytka objektivu 
 • slot na MemoryStick Duo/ Duo Pro 
 • hladina šumu

Cena:

 • 10 990 Kč vč. DPH

Zdroj:

Sony Czech
tel.: 222 864 199
www.sony.cz

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud