30
Fotogalerie

Jak fotí Olympus OM-D E-M1: ostré snímky z terénu

Nový zástupce řady OM-D je charakterizován jako nejlepší bezzrcadlovka na současném trhu. JE tomu ale opravdu tak? A jak vlastně nové „óemdéčko“ fotí?

Počátkem minulého týdne upořádala evropská centrála společnosti Olympus setkání pro fotografy a novináře, kde byl oficiálně představena finální verze fotoaparátu OM-D E-M1 společně s objektivem M.Zuiko Digital 12-40 mm F2,8.

Pro začátek krátké shrnutí, model E-M1 je aktuálně vlajkovou lodí v portfoliu výrobce, řadí se vedle svého kolegy PEN E-P5, který má velmi podobné vlastnosti, avšak chybí mu hledáček a celkově je přístroj menší.

Není velký...

Na mnoha snímcích se zdá fotoaparát relativně velký i ve srovnání s digitální zrcadlovkou. Není to však úplně pravda. Ačkoliv je model E-M1 o něco větší než starší E-M5, není to na škodu, mírně se totiž zvětšila tlačítka a také rozestup mezi nimi. Celkově je ergonomie na velmi dobré úrovni především díky většímu a pohodlnějšímu gripu na pravé straně.

Díky němu se fotoaparát mnohem lépe drží a také práce je s ním jistější. V průběhu testování jsme měli k dispozici také přídavný grip, který má integrovanou vertikální spoušť a další ovládací prvky. Po několika minutách však šel tento doplňkový grip zpátky do fotobrašny, bez něj je digitál menší, skladnější a opravdu i pohodlnější na fotografování.

olympus-EM1-LCD-tilt.jpg 

Ovládání je intuitivní a díky několika programovatelným tlačítkům je možné si fotoaparát dokonale přizpůsobit. Integrovaný přepínač funkcí dialogových voličů známý z modelu E-P5 je zde umístěn vedle hledáčku, kde jej snadno najdete palcem pravé ruky

Snad jen jednu věc bych vytknul, a sice jednotlivé polohy dialogových voličů by mohly být více aretované anebo by na těle mohlo být něco na obdobu hold tlačítka, které uzamkne funkčnost dialogových ovladačů – poměrně často se mi stávalo, že jsem si nechtěně přenastavil některou z hodnot – nicméně s postupem času si na tuto vlastnost člověk zvykne.

...ale je ostrý

V kombinaci se setovým objektivem M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm F2,8 dostáváte do ruky povedenou sestavu, která zvládne pokrýt většinu fotografických situací. Díky crop faktoru 2× se dostáváte na efektivní ohniska 24–80 mm při stálé světelnosti F2,8, což jsou ideální hodnoty pro každodenní fotografování.

olympus-omd-em1-12-40-schnitt.jpg 

Objektiv je navíc utěsněn proti stříkající vodě a prachu (stejně jako tělo fotoaparátu), takže nemusíte mít obavy o techniku v dešti. Samotné sklo je rozhodně větší než předchozí model M.Zuiko Digital ED 12-50 mm F3,5-6,3 EZ je však také mnohem bytelnější. Olympus i zde zachoval přepínání na manuální ostření v podobě posuvného ostřícího prstence. Zajímavostí je další funkční tlačítko na objektivu, kterému můžete v menu taktéž přiřadit jednu z mnoha funkcí.

Novinky v praxi

Výrobce zvolil pro prezentaci starobylý zámek Castle Leslie, který nabídne mnoho fotograficky vděčných scén a záběrů, bohužel počasí bylo většinu dne typicky irské a důkladně prověřilo voděodolnost fotoaparátu, horší už to bylo s oblohou, která zůstala ocelově šedá. Málem došlo také na testování mrazuvzdornosti.

Pro otestování nových funkcí bylo připraveno několik stanovišť, na nichž se profesionální fotografové snažili předat informace a know-how návštěvníkům. Za zmínku stojí stanoviště pro fotografování módních portrétů a glamour, kde fotograf vyzdvihl především malé rozměry a lehkost fotoaparátu – ve srovnání s digitální zrcadlovkou a objektivem se stejným rozsahem efektivních ohnisek je hmotnost OM-D E-M1 asi o třetinu nižší. Krom setového objektivu můžete vidět fotografie pořízené také pevnou světelnou pětasedmdesátkou M.Zuiko Digital ED 75 mm F1,8 a makroobjektivem M.Zuiko Digital ED 60 mm F2,8.

OMD60008.JPG OMD60009.JPGOMD60011.JPG
Fotografováno v režimu Art filtru, originální raw ke stažení zde

Další zastávka měla prověřit vychvalovaný duální autofokus, který pracuje na základě fázové i kontrastní technologie. K dispozici bylo několik starších avšak velmi kvalitních objektivů formátu 4/3 určených primárně pro E-systém.

Jejich nasazení společně s redukčním kroužkem je dílem okamžiku a samotná práce se ve výsledku nijak neliší od objektivů formátu micro 4/3. Ostření je spolehlivé a v kombinaci se sériovým snímáním vám umožní zachytit ostře většinu pohybujících se objektů.

OMD60133.JPG OMD60134.JPG
OMD60135.JPG OMD60137.JPG

Poslední velmi zajímavá zastávka byla u tzv. lightpaintingu, tedy malování světlem. Obvykle se při této technice používá extrémně dlouhá expozice v režimu priority času, kdy se volí čas bulb – závěrka je otevřená po celou dobu stisknutí spouště. Nový E-M1 však má funkci, která se jmenuje Live Time a funguje tak, že se závěrka otevře v okamžiku stisknutí spouště a zavře se v okamžiku druhého stisknutí spouště.

OMD60240.JPG

To není nic převratného, inovace však spočívá v tom, že v intervalu 4 sekundy (anebo kratším, podle toho jaký si nastavíte v menu) se na displeji postupně zobrazuje vytvářený snímek. I v průběhu fotografování s velmi dlouhým časem tak máte kontrolu nad vznikající fotografií.

OMD60184.JPG OMD60239.JPG 

Koupit či nekoupit?

Na tuto otázku bohužel nelze jednoznačně odpovědět. Dojem z práce s fotoaparátem je vynikající, stejně tak i jeho zpracování a obrazová kvalita při vysoké citlivosti. V praxi se však bude většina z nás rozhodovat podle ceny a ta je vyšší než bychom chtěli. Pokud bych dostal do ruky částku 60 000 Kč, pravděpodobně bych nezvolil OM-D E-M1, ale některý z plnoformátových modelů. Osobně mi nevadí velikost ani vyšší hmotnost a rád ji přetrpím za „filmový look“, kterého je možné s fullframem dosáhnout.

Navíc mám v oblibě fotografie s minimální hloubkou ostrosti a také široká ohniska – což v obou případech mluví pro využítí plnoformátové zrcadlovky. Chápu však také opačný argument, kterým je váha a velikost fotoaparátu anebo možnost využití špičkových skel určených pro E-systém, která má mnoho fotografů doma ve skříni – nyní přichází jejich druhá šance. Aktuální nabídku setů najdete přímo v e-shopu Olympusu.

Níže najdete několik ukázkových snímků, pokud byste jich chtěli vidět více, zkuste prohledat sociální sítě s pomocí hashtagu #NewOlympusEM1, který je uváděn u fotografií pořízených novým OM-D E-M1.

OMD60017.JPG OMD60022.JPG OMD60024.JPG OMD60029.JPG
OMD60035.JPG OMD60036.JPG
OMD60037.JPG OMD60040.JPG
OMD60049.JPG OMD60052.JPG
OMD60168.JPG OMD60169.JPG
OMD60216.JPG OMD60217.JPG
OMD60222.JPG OMD60231.JPG
OMD60232.JPG OMD60234.JPG
 

Určitě si přečtěte

Články odjinud