Jak fotí Olympus OM-D E-M1: ostré snímky z terénu

24. září 2013
TWEET SDÍLET
Nový zástupce řady OM-D je charakterizován jako nejlepší bezzrcadlovka na současném trhu. JE tomu ale opravdu tak? A jak vlastně nové „óemdéčko“ fotí?

Počátkem minulého týdne upořádala evropská centrála společnosti Olympus setkání pro fotografy a novináře, kde byl oficiálně představena finální verze fotoaparátu OM-D E-M1 společně s objektivem M.Zuiko Digital 12-40 mm F2,8.

Pro začátek krátké shrnutí, model E-M1 je aktuálně vlajkovou lodí v portfoliu výrobce, řadí se vedle svého kolegy PEN E-P5, který má velmi podobné vlastnosti, avšak chybí mu hledáček a celkově je přístroj menší.

Není velký...

Na mnoha snímcích se zdá fotoaparát relativně velký i ve srovnání s digitální zrcadlovkou. Není to však úplně pravda. Ačkoliv je model E-M1 o něco větší než starší E-M5, není to na škodu, mírně se totiž zvětšila tlačítka a také rozestup mezi nimi. Celkově je ergonomie na velmi dobré úrovni především díky většímu a pohodlnějšímu gripu na pravé straně.

Olympus OM-D E-M1: král je mrtev, ať žije král

Olympus OM-D E-M1: král je mrtev, ať žije král

Olympus dnes oficiálně představil nového zástupce řady OM-D. Nová vlajková loď nese označení E-M1 a měla by být v současné době nejnašláplejší bezzrcadlovkou na trhu.

Díky němu se fotoaparát mnohem lépe drží a také práce je s ním jistější. V průběhu testování jsme měli k dispozici také přídavný grip, který má integrovanou vertikální spoušť a další ovládací prvky. Po několika minutách však šel tento doplňkový grip zpátky do fotobrašny, bez něj je digitál menší, skladnější a opravdu i pohodlnější na fotografování.

Klepněte pro větší obrázek 

Ovládání je intuitivní a díky několika programovatelným tlačítkům je možné si fotoaparát dokonale přizpůsobit. Integrovaný přepínač funkcí dialogových voličů známý z modelu E-P5 je zde umístěn vedle hledáčku, kde jej snadno najdete palcem pravé ruky

Snad jen jednu věc bych vytknul, a sice jednotlivé polohy dialogových voličů by mohly být více aretované anebo by na těle mohlo být něco na obdobu hold tlačítka, které uzamkne funkčnost dialogových ovladačů – poměrně často se mi stávalo, že jsem si nechtěně přenastavil některou z hodnot – nicméně s postupem času si na tuto vlastnost člověk zvykne.

...ale je ostrý

V kombinaci se setovým objektivem M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm F2,8 dostáváte do ruky povedenou sestavu, která zvládne pokrýt většinu fotografických situací. Díky crop faktoru 2× se dostáváte na efektivní ohniska 24–80 mm při stálé světelnosti F2,8, což jsou ideální hodnoty pro každodenní fotografování.

Klepněte pro větší obrázek 

Objektiv je navíc utěsněn proti stříkající vodě a prachu (stejně jako tělo fotoaparátu), takže nemusíte mít obavy o techniku v dešti. Samotné sklo je rozhodně větší než předchozí model M.Zuiko Digital ED 12-50 mm F3,5-6,3 EZ je však také mnohem bytelnější. Olympus i zde zachoval přepínání na manuální ostření v podobě posuvného ostřícího prstence. Zajímavostí je další funkční tlačítko na objektivu, kterému můžete v menu taktéž přiřadit jednu z mnoha funkcí.

Novinky v praxi

Výrobce zvolil pro prezentaci starobylý zámek Castle Leslie, který nabídne mnoho fotograficky vděčných scén a záběrů, bohužel počasí bylo většinu dne typicky irské a důkladně prověřilo voděodolnost fotoaparátu, horší už to bylo s oblohou, která zůstala ocelově šedá. Málem došlo také na testování mrazuvzdornosti.

Pro otestování nových funkcí bylo připraveno několik stanovišť, na nichž se profesionální fotografové snažili předat informace a know-how návštěvníkům. Za zmínku stojí stanoviště pro fotografování módních portrétů a glamour, kde fotograf vyzdvihl především malé rozměry a lehkost fotoaparátu – ve srovnání s digitální zrcadlovkou a objektivem se stejným rozsahem efektivních ohnisek je hmotnost OM-D E-M1 asi o třetinu nižší. Krom setového objektivu můžete vidět fotografie pořízené také pevnou světelnou pětasedmdesátkou M.Zuiko Digital ED 75 mm F1,8 a makroobjektivem M.Zuiko Digital ED 60 mm F2,8.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Fotografováno v režimu Art filtru, originální raw ke stažení zde

Další zastávka měla prověřit vychvalovaný duální autofokus, který pracuje na základě fázové i kontrastní technologie. K dispozici bylo několik starších avšak velmi kvalitních objektivů formátu 4/3 určených primárně pro E-systém.

Jejich nasazení společně s redukčním kroužkem je dílem okamžiku a samotná práce se ve výsledku nijak neliší od objektivů formátu micro 4/3. Ostření je spolehlivé a v kombinaci se sériovým snímáním vám umožní zachytit ostře většinu pohybujících se objektů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Poslední velmi zajímavá zastávka byla u tzv. lightpaintingu, tedy malování světlem. Obvykle se při této technice používá extrémně dlouhá expozice v režimu priority času, kdy se volí čas bulb – závěrka je otevřená po celou dobu stisknutí spouště. Nový E-M1 však má funkci, která se jmenuje Live Time a funguje tak, že se závěrka otevře v okamžiku stisknutí spouště a zavře se v okamžiku druhého stisknutí spouště.

Klepněte pro větší obrázek

To není nic převratného, inovace však spočívá v tom, že v intervalu 4 sekundy (anebo kratším, podle toho jaký si nastavíte v menu) se na displeji postupně zobrazuje vytvářený snímek. I v průběhu fotografování s velmi dlouhým časem tak máte kontrolu nad vznikající fotografií.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Koupit či nekoupit?

Na tuto otázku bohužel nelze jednoznačně odpovědět. Dojem z práce s fotoaparátem je vynikající, stejně tak i jeho zpracování a obrazová kvalita při vysoké citlivosti. V praxi se však bude většina z nás rozhodovat podle ceny a ta je vyšší než bychom chtěli. Pokud bych dostal do ruky částku 60 000 Kč, pravděpodobně bych nezvolil OM-D E-M1, ale některý z plnoformátových modelů. Osobně mi nevadí velikost ani vyšší hmotnost a rád ji přetrpím za „filmový look“, kterého je možné s fullframem dosáhnout.

Navíc mám v oblibě fotografie s minimální hloubkou ostrosti a také široká ohniska – což v obou případech mluví pro využítí plnoformátové zrcadlovky. Chápu však také opačný argument, kterým je váha a velikost fotoaparátu anebo možnost využití špičkových skel určených pro E-systém, která má mnoho fotografů doma ve skříni – nyní přichází jejich druhá šance. Aktuální nabídku setů najdete přímo v e-shopu Olympusu.

Níže najdete několik ukázkových snímků, pokud byste jich chtěli vidět více, zkuste prohledat sociální sítě s pomocí hashtagu #NewOlympusEM1, který je uváděn u fotografií pořízených novým OM-D E-M1.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Témata článku: Technika, Testy, Bezzrcadlovky, Olympus

Určitě si přečtěte

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

28 Petr Březina

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

Ani během pošmourných zimních dní nemusejí fotografové zahálet. Tradiční, osvědčené fotografické postupy si mohou zpestřit několika zajímavými experimenty, aniž by bylo nutné investovat do drahého studiového vybavení…

5 Helena Vyplelová

Fujifilm X-T30: Výkon ve stylovém kompaktním těle [test]

Fujifilm X-T30: Výkon ve stylovém kompaktním těle [test]

V dnešním testu se zaměříme na třetí generaci pokročilých APS-C bezzrcadlovek Fujifilmu. Model X-T30 sdílí podstatné vlastnosti s vlajkovou lodí systému Fujifilmem X-T3. Co vše fotoaparát zvládne a k čemu se hodí?

11 Helena Vyplelová

Vybrali jsme nejlepší mobily pro fotografování a natáčení videa

Vybrali jsme nejlepší mobily pro fotografování a natáčení videa

Proč s sebou nosit mobil a digitál, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

36 Petr Březina