Jak fotí iPhone 7 Plus s dvěma objektivy – není to takový zázrak, jak byste čekali

18. října 2016
TWEET SDÍLET
Apple iPhone 7 Plus není první telefon, který nabízí duální objektiv u vestavěného fotoaparátu. Je ale prvním, který mimo dvojice objektivů zabudoval do tenkého těla také dvojnásobný optický zoom.

A je to také jedno z jeho velkých lákadel. Běžně dostupných mobilních telefonů s optickým přiblížením na trhu totiž moc není. Duální fotoaparáty ale nabízely některé modely telefonu už od roku 2007.

Ten hlavní boom však zažily až v roce 2014, kdy výrobci opustili pokusy s 3D efekty a zaměřili se na rozostření pozadí scény pro simulaci bokehu.

Bohužel se to příliš nepovedlo ani modelu HTC One M8 a ani Honoru 6 Plus potažmo Honoru 8. Nebyl by to však Apple, kdyby k využití druhého objektivu nepřistupoval trochu jiným způsobem. I když totiž použijete 2× přiblížení, ne vždy je taková fotografie pořízena právě teleobjektivem a i když také slouží k rozostření pozadí, zatím tato funkce není přístupná.

Širokoúhlý 28mm objektiv (ekvivalent 35 mm): 12 Mpx, světelnost F1,8

Optiku svých telefonů se Apple snaží vylepšit s každou novou generací. Širokoúhlý objektiv si sice zachoval rozlišení 12 Mpx, jako generace 6s Plus, světelnost se ale změnila z F2,2 na F1,8. Nadále je přítomna optická stabilizace v objektivu, který se skládá z šesti členů, mezi nimiž nechybí ani ten infračervený. Předchozí generace měla o jeden člen méně.

Klepněte pro větší obrázek
Vlevo je objektiv širokoúhlý, vpravo pak teleobjektiv s 2× přiblížením.

Automatické ostření a ostření dotknutím se displeje je známé již z předchozích modelů, stejně jako ovládání expozice, auto HDR fotografie, sekvenční režim, režim samospouště a rozpoznávání obličeje. Nově ale přibylo rozpoznávání i celého těla. Samozřejmě i iPhone 7 Plus umí Live Photos (živé fotografie). Ty ale nově mají široký barevný rozsah, a také jim byla vylepšena stabilizace. V iOS 10 je již můžete i v aplikaci Fotky upravovat.

Teleobjektiv 56mm (ekvivalent 35 mm): 12 Mpx, světelnost F2,8

I teleobjektiv se skládá z šesti členů, i teleobjektiv má rozlišení 12 Mpx. Jeho světelnost už ale má hodnotu F2,8. Hlavní výhoda teleobjektivu tkví v 2× optickém přiblížení a až 10× přiblížení digitálním. V prostředí fotoaparátu se zapíná stiskem symbolu 2× nad spouští, kterou pořizujete záznam.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přepínání mezi objektivy je jednoduché, stačí se jen dotknout symbolu 1× nebo 2×.

Kruhovým pohybem prstu kolem tohoto symbolu ale můžete určit přiblížení ještě jemněji a to na desetiny přesně dle toho, jak jej potřebujete. Přibližovat jde i mezi hodnotou 1 a 2. Ne vždy, když ale teleobjektiv použijete, nebo si to alespoň myslíte, že ho používáte, je výsledná fotografie pořízená právě jím.

Rozporuplné použití

Když fotografujete scénu a na displeji máte zobrazen symbol 1×, můžete si být jistí, že výsledný snímek bude pořízen širokoúhlým fotoaparátem. Když ale fotografujete scénu přiblíženou, už se pořídí fotografie dvě – každá jedním objektivem. Problém je v tom, že ta pořízená objektivem širokoúhlým obsahuje digitální přiblížení.

Klepněte pro větší obrázek
I Apple iPhone 7 Plus má vystouplou čočku fotoaparátů.

Problém je to v tom, že nový procesor A10 Fusion s integrovaným fotografickým procesorem ISP (Image Signal Processor), který iPhone 7 Plus obsahuje, propočítává, která fotografie je lepší. Dle své vůle vám pak předloží jen tu jednu. Když vyhodnotí jako lepší tu z teleobjektivu, je vše v pořádku. Pokud však vyhodnotí jako lepší tu z širokoúhlého objektivu, dostanete neplnohodnotný výsledek.

I když má takový snímek maximální možné rozlišení, které poskytuje 12Mpx snímač (4 032 × 3 024 px), snímek je viditelně špatný, protože je pořízený pomocí digitálního zoomu. Je přeostřený a často se na něm slévají pixely. Zejména pokud scéna obsahuje množství detailů. K tomu, aby vyhodnotil jako lepší snímek ten pořízený teleobjektivem, musí při jeho pořízení panovat ideální světelné podmínky.

Aplikace třetích stran

Fotografujete-li nativní aplikací Fotoaparát, nezbude vám, než doufat, že výsledný snímek bude stát alespoň za něco. V mém případě však stál až příliš často za nic. Protože nyní už nechci nechávat nic náhodě a chci vědět, jakým objektivem fotografuji, používám k pořizování záznamu teleobjektivem aplikací třetích stran.

Oblíbil jsem si titul Manual. Je rychlý, jednoduchý, dostupný i z uzamčené obrazovky telefonu a poskytne vám veškeré nastavení scény dle vašeho přání. Jednoduchým přepínačem se v něm pak mezi oběma objektivy přepínáte.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V aplikaci Manual budete přesně vědět, jaká fotka je z jakého objektivu.

Díky plné integraci haptické odezvy vám navíc dává skvělou zpětnou vazbu o vašem počínání si v aplikaci. Kdyby vám z nějakého důvodu nevyhovoval, s oběma objektivy umí pracovat i aplikace ProCam 4. Jistě ale bude aplikací ještě více a s postupem času budou další přibývat.

Neházejte flintu do žita

Při představování toho, co optika iPhonu 7 Plus dokáže, Apple zmínil, že později tohoto roku uvolní aktualizaci systému iOS, jež přinese aplikaci Fotoaparát rozšíření o režim Portrét. Taková fotografie pořízená v tomto režimu dokáže rozpoznat objekt v popředí a dle toho rozostřit jeho pozadí. Tím se dosáhne hloubky ostrosti jako u DSLR, avšak zde plně softwarově. Telefon k tomu použije opět obou objektivů.

Výsledky zatím nijak oslnivé nejsou, i když funkce funguje relativně pěkně. Systém iOS 10.1 je již ve své třetí betaverzi a dá se očekávat jeho brzké uvolnění široké veřejnosti. Je třeba dodat, že Apple nemá za cíl profesionální technice v oblasti fotografie konkurovat. Chce jen přinést tu nejlepší možnou fotografickou optiku do vaší kapsy.

I když má teleobjektiv a styl pořizování snímků z něho značné limity, s připravovanou aktualizací by mohl získat jisté využití. Zatím je tak rozhodně spíše do počtu ke skvělému širokoúhlému objektivu, kterému je na druhou stranu opravdu málo co vytknout.

Nová FaceTime kamera, staré možnosti videa

Telefon iPhone 7 Plus má ještě třetí kameru, která je z jeho čelní strany. Navíc je konečně i použitelná, alespoň tedy k tomu, k čemu je určená. Její rozlišení oproti předchozí generaci poskočilo z 5 Mpx na 7 Mpx, její světelnost je F2,2 a natočíte s ní i full HD (1080p) video. Stejně jako generace 6/6s a SE obsahuje možnost využití tzv. Retina blesku, který rozsvítí displej natolik, aby dokázal osvítit vaší tvář při pořizování selfie fotografií.

Klepněte pro větší obrázek
Vylepšení FaceTime kamery bylo rozhodně na místě. Mimo 7 Mpx je příjemná i hodnota světelnosti F2,2.

Retina Flash byl ale obsažen i u předchozích generací, i tak se přece jen změna u přisvětlení scény udála a to u diody hlavního fotoaparátu. Tzv. True Tone blesk totiž nově obsahuje namísto dvou diod diody 4. Svítí víc, svítí dál, pořád však má a bude mít své limity. Pro akutní použití ale poslouží dobře.

Hlavní fotoaparát umí 4K video při 30 fps. Full HD video zaznamenává při 30 nebo 60 fps. Zpomalené video pak zvládá v rozlišení full HD při 120 snímcích za sekundu, nebo v kvalitě 720p při 240 snímcích – zde se žádná novinka neodehrála až na to, že vše řečené můžete pořídit i s 2× optickým zoomem.

Stále je přítomna kinematografická stabilizace, kontinuální autofokus, rozpoznávání obličeje a nově i těla, nebo pořizování 8Mpx fotografií při samotném nahrávání videa. Nechybí ani režim časosběrného videa.

Širokoúhlý fotoaparát telefonu iPhone 7 Plus je totožný jako ten u menšího sourozence stejného označení. Pokud tedy nepotřebujete větší displej a nejste hračičkové, kteří jsou ochotní zkoušet nové aplikace a to, co právě ony dokážou s teleobjektivem vymyslet, můžete ušetřit a sáhnout po modelu iPhone 7. Alespoň do té doby, než přijde iOS 10.1 totiž s absencí teleobjektivu o nic nepřijdete.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
První snímek je pořízen širokoúhlým objektivem, druhý teleobjektivem, oba aplikací Fotoaparát. Třetí snímek je pořízený teleobjektivem v aplikaci Manual.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
První snímek je pořízen širokoúhlým objektivem, druhý teleobjektivem, oba aplikací Fotoaparát. Třetí snímek je pořízený teleobjektivem v aplikaci Manual.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
První snímek je pořízen širokoúhlým objektivem, druhý teleobjektivem, oba aplikací Fotoaparát. Třetí snímek je pořízený teleobjektivem v aplikaci Manual. Aplikace Manual nebyla schopna zaostřit z takové blízkosti, proto se musel objektiv od scény vzdálit.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
První snímek je pořízen širokoúhlým objektivem, druhý teleobjektivem, oba aplikací Fotoaparát. Třetí snímek je pořízený teleobjektivem v aplikaci Manual. Ani zde nebyla aplikace Manual schopna zaostřit z takové blízkosti, proto se musel objektiv od scény vzdálit. Zároveň nemá snímek tak živé barvy.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
První snímek je pořízen širokoúhlým objektivem, druhý teleobjektivem, oba aplikací Fotoaparát. Třetí snímek je pořízený teleobjektivem v aplikaci Manual. Druhý snímek je viditelně nepříjemně přeostřený, to ten třetí ideálně zaostřil na listí a zbytek efektně rozostřil.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekPrvní snímek je pořízen širokoúhlým objektivem, druhý teleobjektivem, oba aplikací Fotoaparát. Třetí snímek je pořízený teleobjektivem v aplikaci Manual. Snímek z aplikace Manual má viditelně nižší expozici.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
První panorama je pořízená širokoúhlým objektivem, druhá již teleobjektivem, obojí aplikací fotoaparát. I když obě začínají na zhruba stejném místě, je vidět, že teleobjektiv má samozřejmě menší úhel záběru.

Základní údaje o telefonu iPhone 7 Plus 

Cena: od 24 990 Kč za 32 GB do 31 390 Kč za 256 GB

Parametry: 12 Mpx fotoaparát se světelností F1,8, OIS, šestičlenný objektiv, Live Photos, čtyřdiodový True Tone blesk, 4K video při 30 fps, full HD video při 30 fps nebo 60 fps, zpomalené video v rozlišení full HD při 120 fps nebo 720p při 240 fps, 12 Mpx teleobjektiv se světelností F2,8 a 2× optickým přiblížením; 7 Mpx FaceTime kamera se světelností F2,2 s Retina Flash

Rozměry: výška: 158,2 mm; šířka: 77,9 mm, tloušťka: 7,3 mm; hmotnost: 188 g

Témata článku: Testy, Technika, Příslušenství, Fotoaparáty, Fotomobily, iPhone, iOS, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


ND filtr: Nevíte, co to je? A možná ho potřebujete

ND filtr: Nevíte, co to je? A možná ho potřebujete

Ve fotografii může být světla nejen nedostatek, ale v mnoha situacích také přebytek. V příliš světelných podmínkách, kde už ani clona nestačí, je jediným řešením použití neutrálního šedého filtru.

Tomáš Vrabec
Technika
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Jak pracovat v plně manuálním a poloautomatickém režimu fotoaparátu

Jak pracovat v plně manuálním a poloautomatickém režimu fotoaparátu

Nabídka expozičních režimů u pokročilých digitálních kompaktů, bezzrcadlovek a zrcadlovek je v zásadě velmi podobná – tentokrát se podíváme na plný manuál a programovou automatiku, má smysl je používat?

Petr Březina
Priorita clonyPriorita časuFotoškola
Jak na digitalizaci kinofilmových fotografií

Jak na digitalizaci kinofilmových fotografií

Petr Březina
Analogová fotografieFotoškola
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
Nejlepší fotomobily pod stromeček. Vybírat můžete podle ceny nebo počtu objektivů

Nejlepší fotomobily pod stromeček. Vybírat můžete podle ceny nebo počtu objektivů

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

Petr Březina
Fotomobily
Samyang RF 85mm F1,4 AF – osobitý portréťák (test)

Samyang RF 85mm F1,4 AF – osobitý portréťák (test)

Tomáš Adamec
SamyangObjektivyTesty
Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Různé objektivy nám ukazují svět v různé podobě, některé z něj zachytí větší část, některé zase menší část. Fotografové většinou pracují s konkrétním ohniskem, protože zobrazuje svět trošku jinak.

Petr Březina
Technika
Fujifilm X-T30: Výkon ve stylovém kompaktním těle [test]

Fujifilm X-T30: Výkon ve stylovém kompaktním těle [test]

V dnešním testu se zaměříme na třetí generaci pokročilých APS-C bezzrcadlovek Fujifilmu. Model X-T30 sdílí podstatné vlastnosti s vlajkovou lodí systému Fujifilmem X-T3. Co vše fotoaparát zvládne a k čemu se hodí?

Helena Vyplelová
Testy