Letní měsíce jsou obdobím, které přímo vybízí k procházkám nejen krajinou, ale také městem a jeho zákoutími. Streetfotografie je přesně tím žánrem, který je pro městské procházky ideální – jak na ni?
Streetfotografie a reportážní fotka jsou velmi podobné žánry, které se od sebe liší především pozicí fotografa vůči dění a také způsobem hledání záběrů. U reportáže jde většinou o dokumentaci nějaké akce, streetfoto je většinou o hledání zajímavé kompozice.
Základním předpokladem pro povedenou streetfotografii je vhodná technika – a ačkoliv zastáváme názor, že na technice nezáleží, tak zrovna u tohoto fotožánru je ideální mít fotoaparát, který je pokud možno nenápadný, má rychlé reakce na stisk spouště i při ostření a je doplněn vhodným objektivem.
Právě na vhodném objektivu a jeho úhlu záběru je obvykle streetfoto založeno – ideální je používat efektivní ohniska v rozsahu 24–50 mm. Delší objektiv už bude mít příliš úzký úhel záběru, širší naopak výrazné zkreslení, což ale nemusí být vždy na škodu. Dobrá světelnost umožní pracovat nejen s menší hloubkou ostrosti, ale také s kratším časem, který je pro streetfoto ideální. Pozor však na velmi slunečné dny, tehdy budete možná muset zapojit do práce i neutrální šedý filtr.
Hlavním cílem streetfotografie je dostat do ní emoce, které pak vyvolají další emoce u diváků. Velmi pěkně shrnul přístup ke streetfotografii Eric Kim – fotograf a učitel z Kalifornie.
Řečeno výčtem v bodech, je podle Kima důležité následující:
- pracujte s gesty a výrazem
- zaměřte se na detaily
- využijte perspektivu širokého záběru
- zkuste navodit tajemnou atmosféru
- pracujte s kontrastem mezi objekty
- oči jsou oknem do duše – zachyťte je na snímku
- dopřejte divákům zajímavého momentu – třešničky na dortu
Aby toho nebylo málo, přidává Kim také další patnáct tipů a triků pro lepší streetfoto, takže se můžete nechat inspirovat a vyrazit do víru města.
Jaký je váš osvědčený postup při fotografování ulice? Máte osvědčené postupy, jak například komunikovat s lidmi, které fotografujete?