Jak by vypadala největší světová města v noci bez jakéhokoliv osvětlení? To si lze jen těžko představit. Série snímků od francouzského fotografa se takovou situaci pokouší ztvárnit.
Co by se stalo, kdyby najednou v noci vypadla elektřina? Kdyby fotografování hvězdné oblohy nebránilo světelné znečištění? Právě tyto otázky si položil Thierry Cohen a vydal se fotit. Výsledkem je série fotografií Darkened Cities („ztmavlá města“), na které jsou zachycena města v noci bez osvětlení za jasného počasí.

New York | Rio de Janeiro
Vytvořit takovéto snímky není jednoduché. Francouz se nejdříve vydal do opuštěných oblastí bez světelného znečištění, aby zachytil hvězdnou oblohu. Cestoval do míst se stejnou zeměpisnou šířkou a fotografie zachytil pod takovým úhlem, aby odpovídaly stejné noční obloze, jakou by bylo možné spatřit v daných městech. Navštívil například Mohavskou poušť, Atacamu či severní pustiny Mongolska.

San Francisco | Sao Paulo
Když měl zachycenu Mléčnou dráhu, bylo nutné pořídit ještě snímky samotných měst. Jak to ale udělat, aby města vypadala jako v noci? Ve skutečnosti to není tak složité, jak by se mohlo zdát. Stačilo metropole vyfotografovat běhen dne a poté na vzniklé obrázky aplikovat trochu magie ve Photoshopu. Pak už jen stačilo přidat hvězdnou oblohu a výsledek byl na světě. Mezi zachycenými městy najdeme Rio de Janeiro, New York, Shanghai, Los Angeles, Hong Kong, Sao Paulo, Tokyo, San Francisco či Paříž.

Šanghaj | Tokio
Pokud vám připadá, že není možné, aby člověk takto hvězdnou oblohu viděl pouhým okem, pak vězte, že to možné je. V oblastech vzdálených daleko od civilizace a za ideálních atmosférických podmínek to není problém. Během asi půl hodiny dojde u lidského oka k přizpůsobení a zvládá vidět scénu jako fotoaparát při citlivosti ISO 800. Jedno místo v zorném poli lze přitom sledovat až 15 sekund.
Vytvořit kompletní sérii trvalo fotografovi okolo dvou let. Celou ji najdete na jeho stránkách thierrycohen.com.