Jak budete zaznamenávat vlastní dovolenou?

8. července 2008
TWEET SDÍLET
Způsobů jak pořídit fotografie z dovolené je spousta, který je ten pravý pro vaše potřeby?

Ceny digitálních fotoaparátů jsou v současné době na velmi nízké hladině, pokud tedy plánujete dovolenou a chcete si přivézt pěkné fotografie, zahrňte do svého rozpočtu klidně i nákup nového digitálu.

Existuje samozřejmě i více způsobů jak si přivézt z dovolené digitální fotografie, přímo se nabízí použít fotoaparát v mobilu anebo fotoaparát ve videokameře, oba dva způsoby záznamu však mají svá ALE.

Volat a fotit

Pokud budete zvažovat dokumentaci dovolené fotoaparátem v mobilu, pak počítejte s tím, že výsledné snímky budou s největší pravděpodobností použitelné pouze do rodinného alba, a to o maximální velikosti 10 × 15 cm. Mobilní telefony, jakkoliv jde jejich vývoj kupředu, zatím stále ještě nedosahují kvalit i toho nejlevnějšího digitálního fotoaparátu. Pokud budete navíc chtít dělat výřezy anebo tisknout fotografie větších rozměrů (např. A4), pak je třeba minimální rozlišení 3 Mpx, lepší je však rozlišení 5 Mpx.

Zmíněných parametrů dosahuje prozatím velmi málo fotomobilů, ty které je splňují navíc patří do vyšší třídy v ceně přes deset tisíc korun. Málokde pak najdete optický zoom, použitelnost digitálního zoomu je v praxi nulová a raději se této funkci obloukem vyhněte. To jsou důvody proč raději zvolit digitální kompakt než fotomobil.

Klepněte pro větší obrázek

Chcete-li fotky z dovolené posílat pouze emailem, sdílet je na internetu anebo potěšit rodinu MMSkou, pak si jistě vystačíte i s fotomobilem střední třídy. V takovém případě, však nezapomínejte na pevné a stabilní držení fotomobilu, aby nebyly všechny snímky neostré. Před fotografováním je také vhodné ověřit správné vyvážení bílé, v opačném případě budete mít nehezky fialové a fialovomodré snímky, což je neduh většiny levných fotomobilů.

Videofotografie

Pokud patříte mezi nadšené videoamatéry, pravděpodobně se chystáte na dovolenou i s videokamerou. Většina digitálních videokamer již dnes disponuje také funkcí záznamu statických snímků. Navíc bývá toto řešení natolik sofistikované, že můžete fotografovat v průběhu natáčení, bez nežádoucího přerušení záznamu či ztráty kvality snímku.

Aby však byly fotografie z videokamery použitelné, je třeba aby jejich rozlišení bylo opět minimálně 3 Mpx – stejně jako v případě mobilu. Videokamery s vyšším rozlišením již jsou dnes dostupnější než před několika lety, opět však platí, že rozlišení kolem 3–5 Mpx je výsadou vyšších produktových řad výrobců. Velkou výhodou oproti mobilu je však v tomto případě také kvalitní optický zoom obvykle s velkým rozsahem.

Klepněte pro větší obrázek 

Malý, velký nebo univerzální?

Nejlepších výsledků při fotografování samozřejmě dosáhnete při používání digitálního fotoaparátu. Na trhu je v současné době digitálů obrovské množství rozličných značek, funkcí a vybavení. Zvažte tedy ještě před samotným nákupem, co všechno by měl váš budoucí fotoaparát splňovat. Již při této úvaze se pravděpodobně rozhodnete pro jednu z čtveřice možných variant nákupu – v první řadě je to jednoduchý a malý automat, poté digitální kompakt střední či vyšší třídy, ultrazoom anebo digitální zrcadlovka.

Každý typ fotoaparátu má svá pro a proti. V případě malého ultrakompaktu jistě oceníte opravdu kapesní rozměry a jednoduchost ovládání, naopak neduhem těchto modelů bývá slabší objektiv a vyšší cena vzhledem k vybavenosti. Fotoaparáty tohoto typu pořídíte v ceně od 4 000 až do 9 000 Kč.

Klepněte pro větší obrázek

Digitální kompakt základní řady anebo o stupeň či dva vyšší je ideální volbou vzhledemk poměru cena/výkon, za částku od 3 000 do 7 000 dostanete kompakt relativně malých rozměrů avšak dobré obrazové kvality i optické soustavy. Překážkou mohou být pro někoho větší rozměry a také obyčejnost takového fotoaparátu, vše co u něj najdete, je obvykle standardem napříč všemi výrobci bez větších zajímavostí či technických lahůdek, zkrátka digitál-pracant.

Univerzálním typem fotoaparátu je ultrazoomový komapkt, ten obyvkle nabídne shodné funkční vybavení jako předchozí skupina digitálů. Hlavní rozdíl je však v použitém objektivu. Zatímco běžné kompakty mají 3× až 5× optický zoom, v případě ultrzoomů je tato hodnota minimálně dvojnásobná. Ultrazoomy jsou obvykle vybaveny desetinásobným či dvanáctinásobným optickým zoomem. Boomem posledního roku jsou pak 18× ultrazoomy.

Klepněte pro větší obrázek

Výhody těchto modelů jsou zřejmé, je topředevším univerzální použití díky velkému rozsahu ohnisek a vcelku dobrý poměr cena výkon – fotoaparáty koupíte v ceně od 6 000 Kč. Nevýhodou jsou větší rozměry fotoaparátu a bohužel také kompromisní objektiv, který dosahuje horších výsledků, než u kompaktů s menším rozsahem zoomu.

Poslední volbou, po které můžte sáhnout je digitální zrcadlovka, která poskytuje nejlepší obrazovou kvalitu a dnes již za přijatelnou pořizovací cenu. Hlavní výhodou je v případě zrcadlovek jejich maximální přizpůsobení potřebám uživatele, vynikající obrazová kvalita a také možnost doplnění o další objektivy či blesky. Nevýhodou zrcadlovek jsou samozřejmě větší rozměry a hmotnost a v neposlední řadě také vyšší pořizovací cena, která začíná na desti tisících korunách.

Klepněte pro větší obrázek

Ideálním nástrojem pro záznam vzpomínek bude pro každého něco jiného, ačkoliv nejlepší obrazovou kvalitu nabízejí digitální zrcadlovky, ne každý chce mít na rameni neskladný černý kvádřík s objektivem. Naopak malý ultrakompakt s kovovým pláštěm v růžové barvě pravděpodobně nebude obíbeným nástrojem pro technické hračičky. Poslední radou na závěr snad jen to, abyste se drželi při nákupu osvědčených fotografických značek.

Jak jste případný nákup či upgrade vyřešili právě vy? Už se vám stalo, že vysněná zrcadlovka dorazila domů a po prvním měsící zahálí doma na stole a vy s radostí všude nosíte starý a malý kompakt? Podělte se s námi o zkušenosti, ocení je především ti kdo o nákupu nového digitálu v těchto dnech a týdnech uvažují.

Témata článku: Technika, Technologie


František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

Není vůbec jednoduché najít hranici mezi jemným obrazovým humorem a přízemním primitivismem.

Petr Vilgus
Kultura
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software
6 jednoduchých a základních pravidel pro perfektní kompozici

6 jednoduchých a základních pravidel pro perfektní kompozici

Ve fotografii existuje řada kompozičních pravidel, jejichž poznání, či ovládnutí je prvním krokem k tvorbě působivých snímků. Z naší galerie jsme vybrali několik fotek, které s těmito principy pracují a mohou ostatním posloužit jako vodítko či inspirace.

Helena Vyplelová
Fotoškola
5 tipů pro snadné a efektivní čištění objektivů

5 tipů pro snadné a efektivní čištění objektivů

Moderní objektivy jsou jemná optická zařízení, kterým je třeba věnovat patřičnou péči. Hromadění nečistot může vést k problémům, které vyřeší pouze odborný servis. Jak takovým situacím předcházet?

Helena Vyplelová
Technika
Jak na digitalizaci kinofilmových fotografií

Jak na digitalizaci kinofilmových fotografií

Petr Březina
Analogová fotografieFotoškola