Jak běžný dron rychle přestavět na FPV dron?

Reklama 17. září 2021
TWEET SDÍLET
S představením prvního FPV dronu (dronu s First Person View snímáním, tedy pohledem z první osoby) od DJI se strhla doslova FPV mánie.

Domácí bastlíři prodávají své domácí skládačky, aby investovali do DJI FPV, fandové kvadrokoptér DJI odhazují do skříně starší modely a letí si koupit žhavou FPV novinku. Vy už svůj oblíbený dron ale máte a o FPV pohled také nechcete přijít? Přečtěte si, jak si jednoduše přestavět svůj letoun na FPV dron.

Teprve dron vybíráte? Jak poznat, že podporuje FPV

O tom, jak vybrat dron, by se dal sepsat román, ale jelikož nám jde hlavně o FPV, zaměříme se na parametry, které byste, pokud toužíte po FPV dronu, měly sledovat.

První cestou je hledat dron, který sice nemá přímo FPV kameru, ale podporuje propojení klasické kamery na spodku dronu s FPV brýlemi. U nejpopulárnějších FPV brýlí DJI Goggles a jejich nástupce Racing Edition s nimi byly kompatibilní DJI drony Mavic Air, Mavic Pro, Spark, Mavic 2, Phantom 4, Phantom 4 Pro, Phantom 4 Advanced nebo Inspire 2. Můžete tak létat s nohama na zemi a přitom si připadat, jako byste se dívali z vyhlídkové plošiny pod dronem (něco jako kdybyste cestovali hodně rychlou vzducholodí v její pasažérské kabině). Není to to pravé FPV, ale i tak je zážitek úžasný.

Plnohodnotnou cestou je výběr čistokrevného FPV dronu. Poznáte ho tak, že má kameru dá se říct přímo „na čumáku“ nebo „nad čumákem“ – nikoliv pověšenou na gimbalu pod dronem, jako jsme zvyklí. Můžete si vyzkoušet FPV létání a nový pohled jakoby přímo z kokpitu na nějakém malém FPV dronu za pár tisícovek, který se hodí hlavně na závodění s dalšími soupeři a nevadí, když ho rozstřelíte. Takový stroj je ale stavěný spíše na leteckou akrobacii a svižné pohyby po závodní dráze, záběry z něj nebudou stát za moc. High-endem je naopak nákup kompletní FPV platformy, jako je výše zmiňované DJI FPV s FPV dronem, FPV brýlemi, FPV ovladačem a příslušenstvím.

Už máte dron bez FPV? Použijte univerzální adaptér a akční kameru

Střední cestou je doplnění FPV kamery na váš stávající dron. Nepůjde o 100% vychytané řešení, ale rozhodně nejrychlejší a nejlevnější. Využijte svoji stávající akční kameru, nebo si pořiďte novou outdoorovou kamerku typu GoPro nebo Osmo Action, k tomu si přikupte univerzální adaptér pro připevnění akční kamery na dron a tadá – máte dron s 2 kamerami současně. Spodní klasická natáčí, jako jste zvyklí u běžných kvadrokoptér, horní nahrává z FPV pohledu. Bohužel při této variantě přicházíte o FPV náhled v reálném čase z FPV brýlí. Jednou z možností je propojit akční kameru s mobilním telefonem nebo jiným zobrazovacím zařízením mimo brýlí a sledovat FPV pohled tam.

Poslední možností je dokoupení FPV systému, který na svůj stávající dron namontujete. Příkladem takového systému je FPV Digital Systém od DJI, který se skládá z FPV letové jednotky, FPV kamery, inovovaných FPV Goggles a dálkového ovladače. S takovou jednotkou přeměníte svůj dron v plnokrevné FPV.

Témata článku: Reklama, Prezentace klienta


Hráli jsme Battlefield 2042. Moderní bojiště přináší dynamické přestřelky

Hráli jsme Battlefield 2042. Moderní bojiště přináší dynamické přestřelky

Nový Battlefield se opět vrací na moderní, mírně futuristické bojiště. Minulý víkend se konala veřejná beta, kterou jsme si nechtěli nechat ujít. Battlefield 2042 nás tam rozhodně bavil, ale ještě je třeba to trochu doladit.

Vojtěch Matušinský
Battlefield 2042FPSDojmy