Jak autorský zákon chrání vaše fotografie

Jak autorský zákon chrání vaše fotografie

Focení je zábava, ale pokud jej berete vážněji, hodí se vědět, jak vlastně vaše fotky a vás jako fotografy chrání právo. S námi se mezi paragrafy neztratíte.

Fotografie je autorským dílem: jde o jedinečný tvůrčí výsledek činnosti autora, vyjádřený v objektivně vnímatelné podobě (včetně elektronické) a také je fotografické dílo přímo v autorském zákoně uvedeno jako příklad autorského díla.

Nezáleží přitom na objektivních ani subjektivních kvalitách díla; zjednodušeně řečeno, jakmile stisknete spoušť fotoaparátu a snímek se uloží na paměťovou kartu přístroje, stali jste se autorem díla, jímž je právě vytvořená fotka.

Takové dílo je chráněno již okamžikem svého vzniku, a to bez nutnosti splnit nějaké další formality. Není nutné fotografii tisknou, zveřejnit, opatřit známým symbolem © ani nic jiného. Přesto v případě, že nechcete, aby se vaše snímky volně šířily, stojí za zvážení fotky copyrightem označit, obvykle v podobě symbolu © s připojením roku vzniku fotografie a jména autora, případně i s notičkou „Všechna práva vyhrazena.“

Ne že by snad právní ochrana pak byla silnější, ale dáte tím najevo, že si nepřejete, aby někdo s fotkou nakládal bez vašeho souhlasu.

pravo.jpg
Fotografie je chráněna autorským zákonem už ve chvíli svého vzniku.

Osobnostní a majetková práva

Autorské právo má dvě složky: osobnostní a majetkovou. Osobnostní práva zahrnují právo rozhodnout o zveřejnění díla, osobovat si autorství a právo na nedotknutelnost díla (tedy právo udělit svolení k změně díla nebo jinému zásahu, povinnost jiných osob při užití díla nesnižovat jeho hodnotu).

Tato práva jsou nepřevoditelná, mohou se jich dovolávat autorovy osoby blízké a zanikají smrtí autora. Nicméně i poté mohou autorovy osoby blízké např. požadovat uvedení jména autora u díla, případně bránit takovému užití díla, které snižuje jeho hodnotu, třeba když bude umělecká fotografie použita k propagaci nějakých pochybných služeb apod.

Majetková autorská práva pak především zahrnují právo dílo užít. Užití díla je termín, pod který se vejde v podstatě jakékoli nakládání s dílem, např. jeho rozmnožování, rozšiřování, sdělování veřejnosti (tj. třeba zveřejnění fotky na internetových stránkách), vystavování a další. Právo dílo užít má pouze autor.

Zjistíte-li, že je vaše dílo použito bez vašeho souhlasu, máte několik možností, jak se bránit.

Ani majetková práva nejsou převoditelná, na rozdíl od osobnostních práv jsou ovšem předmětem dědictví. Vlastník majetkových práv má možnost převést výkon těchto práv na jinou osobu licenční smlouvou.

Licenční smlouvou může vlastník práv dovolit užití fotky např. na deset tisíc obalů sušenek prodávaných na území České republiky, na tisíc plakátů propagujících dětskou šmoulimpiádu nebo třeba na vystavování od prvního do posledního září ve foyer určitého divadla. Licence se obvykle poskytuje za úplatu.

Majetková práva trvají 70 let od smrti autora. Po uplynutí této doby může dané dílo kdokoliv užít, přičemž se požaduje uvedení jména autora, je-li to možné a obvyklé při daném způsobu užití díla, a dílo nesmí být užito způsobem snižujícím jeho hodnotu. To je vlastně projevem osobnostní složky autorského práva, která trvá i po skončení majetkových autorských práv.

Užití fotky bez svolení autora

Obecně je právní ochrana autorských děl, a tedy i fotek, nastavena tak, aby autor mohl se svým dílem libovolně nakládat, zatímco ostatní subjekty bez svolení autora nemohou téměř nic. Mimosmluvní užití díla, tedy užití díla, k němuž vlastník autorských práv nedal souhlas, je možné v zákonem daných případech, které jsou konstruovány jako výjimky z autorskoprávní ochrany.

Jedná se zejména o užití zveřejněného díla pro vlastní nekomerční potřebu fyzické osoby. Je v pořádku fotku, kterou najdete na internetu, stáhnout do počítače a použít třeba jako pozadí pracovní plochy. Stejně tak si umím představit použití takové fotky např. jako ilustračního obrázku na pozvánce na narozeninovou oslavu pro úzký okruh přátel.

Nepochybně jde o nekomerční užití (nebudete-li na oslavě vybírat vstupné) a adresování pozvánek konkrétním osobám se při jejich rozumném množství ještě vejde do užití pro osobní potřebu. Není však možné bez svolení autora fotku použít třeba na plakát lákající na kurzy zumby, na pozadí jídelního lístku v restauraci, pro grafiku firemních webových stránek atd.

Majetková práva trvají 70 let od smrti autora. Po uplynutí této doby může dané dílo kdokoliv užít.

Zjistíte-li, že je vaše dílo použito bez vašeho souhlasu a mimo situace, na něž pamatují zmíněné výjimky ze zákona, máte několik možností, jak se bránit. Na prvním místě je kontaktování porušitele vašich práv s žádostí o ukončení jednání, které porušuje vaše práva. Nedocílíte-li tímto svého, stojí za to zkusit stejný kontakt prostřednictvím právníka, čehož se porušitel vašich práv může zaleknout.

Pokud to nepomůže, naneštěstí nezbude než se obrátit na soud. U toho se však můžete domáhat náhrady ušlého zisku ve výši odměny, která by byla obvyklá za získání licence k takovému užití díla, jakého se porušitel dopouštěl. Dále můžete požadovat vydání bezdůvodného obohacení, které činí dvojnásobek ceny obvyklé licence za dané užití díla.

 

ulozit_pro_osobni_potrebu.png
Stáhnout a uložit ano, ale pouze pro osobní potřebu

Určitě si přečtěte

Články odjinud