Izraelští vědci přišli s efektivní výrobou čoček, která by mohla zlevnit i objektivy

28. prosince 2021
TWEET SDÍLET

Výzkumníci z izraelského technického institutu Technion vyvinuli nový způsob výroby čoček, který využívá polymerový materiál pro rychlejší prototypizovanou výrobu. Použití se předpokládá zejména v oblasti korekčních čoček v optice, zařízení pro virtuální realitu, v medicínském zobrazování a také v astronomii. Uplatnění by však mohla výroba najít i při vývoji a konstrukci objektivů pro fotoaparáty.

Důvodem pro výzkum je fakt, že na světě žije více jak 2,5 miliardy lidí, kteří by potřebovali brýle, ale nemají k nim z různých důvodů přístup. Cílem tedy bylo vyvinout postup, který umožní vyrábět přesné čočky bez nutnosti využití složitých a nákladných strojů pro mechanické opracování.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Při výrobě čoček novou technologií se používá tekutý polymer, který je umístěn do připraveného držáku a následně vytvrzen pomocí UV záření. Podobný princip využívají některé 3D tiskárny. Zde je však zajištěn hladký povrch, a to především díky vytvrzování v směsi kapaliny, která eliminuje vliv gravitace při vytvrzování.

Výzkumníci vedle jednoduchých čoček testovali také výrobu komplexnějších optických prvků (toroid či trefoil) a možnosti technologie, co do velikosti čočky, kdy vyrobili i prvek o průměru 200 mm.

Témata článku: Objektivy, Technologie, Objektivy na Heureka.cz