Irix uvádí světelný objektiv pro středoformáty Fuji

21. ledna 2021
TWEET SDÍLET

Společnost Irix, která stojí za celou řadou objektivů zejména pro záznam videa, vypustila před několika dny do světa videoteaser, ve kterém odhalovala náznaky nového světelného objektivu.

Ačkoli bylo avizováno oficiální představení objektivu v průběhu ledna, došlo k němu o den později. Novinka má ohnisko 45 mm a světelnost F1,4, což jsou velmi dobré parametry, nejsvětelnější však není, tím nadále zůstává objektiv Mitakon Speedmaster 85mm F1,2. Efektivní ohnisko objektivu je přibližně 36 mm.

Objektiv je zkonstruován z jedenácti čoček, uspořádaných do devíti skupin, použita je jedna asférická čočka, jedna čočka s extranízkým rozptylem a čtveřice čoček z HR (high-refractive) skla. Optice pak sekunduje devítilmaleová clona s pracovním rozsahem F1,4–F22, její nastavení pomocí prstence je tiché. Filtrový závit má průměr 77 mm.

Základem objektivu je magneziový tubus s utěsněním proti prachu a vlhkosti na nejvíce exponovaných místech. Ostřicí prstenec je velmi široký s prohlubní pro oporu prstu a orientaci, dráha otáčení je 170°, v přední části je zámek zaostření v podobě úzkého prstence. Nejkratší zaostřitelná vzdálenost je 40 cm.

Objektiv Irix 45 mm F1,4 GFX Dragonfly je dlouhý 144 mm při průměru tubusu 87 mm, hmotnost dosáhla 1120 gramů. Objektiv je možné předobjednávat u vybraných prodejců za cenu 795 USD.

Témata článku: Technika, Objektivy, Fujifilm, Irix

Určitě si přečtěte

Jak na digitalizaci kinofilmových fotografií

Jak na digitalizaci kinofilmových fotografií

9 Petr Březina

Petr Březina
Analogová fotografieFotoškola
Tip: Jak do Zoner Photo Studia nahrát desítky barevných filtrů

Tip: Jak do Zoner Photo Studia nahrát desítky barevných filtrů

6 Jakub Čížek

Jakub Čížek
Zoner Photo Studio
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola