IrfanView 4.0 – netušené možnosti

29. srpna 2007
TWEET SDÍLET
Tento program umí možná víc, než byste čekali. Tvorba webové galerie, spořič obrazovky či screenshoty? Žádný problém.

Jak jsme již naznačili minule, tento velikostí malý program dokáže i velké věci. V následujícím článku se tedy pokusíme podívat na některé tipy a triky, které by vám jeho používání měli zpříjemnit.

Klávesové zkratky

Možná jedna z největších předností programu je možnost užívat klávesových zkratek (ty jsou skutečně dobře řešeny). Jsou rychlé, pohodlné a umožní snazší ovládání programu. Zde je seznam těch nejdůležitějších a nejatraktivnější:

Ctrl+R – převzorkovat a změnit velikost. Na výběr máte u změny velikosti nejen ruční nastavení v bodech, centimetrech či palcích, ale také procentuální změnu, některé standardní rozměry (jako například 640 × 480 či 1 600 × 1 200 bodů), ale také možnost výběru převzorkovávacího filtru. Velice užitečné jsou funkce zachovat poměr stran a po převzorkování doostřit (změna velikosti pak nebude mít za následek dramatickou ztrátu ostrosti obrázku).

Shift + C – vytvořit výběr ořezu. Kromě možnosti ručního výřezu je k dispozici i tato volba. Velikost výřezu můžete opět nastavit třemi způsoby (viz výše), zvolit ze standardních rozměrů, poměru stran obrázku, či zadat souřadnice umístění výběru.

Ctrl + T – do vybrané oblasti vloží text. S diakritikou program problém nemá. K dispozici jsou stejná písma, jako v počítači ve složce Font v adresáři Windows. Menší je již paleta barev, která čítá přibližně 16 položek. Nutno říci, že při větší než doporučené velikosti (každý font má své doporučené velikosti) je kvalita písma velmi nízká. Kromě prostého textu můžete vložit i copyright, datum, čas, název souboru a adresáře. K dispozici je i volba zarovnání textu.

Shift + U – automatické nastavení barev. Program se pokusí automaticky zkalibrovat barevnost obrázků. Výhodou je rychlost a v některých případech i dobrý výsledek. Nevýhodou je automatizace (není možno nic nastavit, pokud nejste spokojeni z výsledkem, musíte užít ruční vyvážení barev, kontrastu a jasu.)

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Automatické nastavení barev – vlevo před filtrem a vpravo po jeho aplikaci

Shift + S – doostřit. Tato funkce je zcela automatická a nelze ji nijak nastavit. Jedinou možností je využít správce efektů a zde zvolit a nastavit příslušný filtr (na což se nevztahuje již uvedená klávesová zkratka)

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Doostřit (někdy je vhodné tento efekt kombinovat i s efektem rozmazat) – vlevo původní snímek, vpravo doostřený

R, L – otočení obrázku o 90˚ doprava, doleva

+,- – lupa

Enter – spuštění prezentace

Mezerník – posun na další obrázek

E – zobrazení EXIF informací

Na rozdíl od některých pokročilých editorů, kde je možné nadefinovat si vlastní klávesové zkratky, v IrfanView tuto možnost nenajdete, což je škoda.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Převzorkování a změna velikosti obrázku

Spořič obrazovky

Už vás někdy napadlo vytvořit si vlastní spořič obrazovky, třeba z fotografií z dovolené? Pokud ano tak tato funkce IrfanView pro vás jistě bude zajímavá. V editoru zvolíme soubor – prezentace (klávesovázkratka W). Pak stačí již jen jednoduše v pravé horní části okna vybrat soubory, které mají být užity pro vytvoření prezentace či spořiče obrazovky a stisknout tlačítko přidat.

Následovně vše uspořádat do patřičného pořadí, nastavit „startovací“ fotografii a vlastnosti přehrávání (doba zobrazení jednotlivých snímků, zda se mají obrázky opakovat, přehrávat mp3 či skrýt kurzor myši). Výsledek potom můžete exportovat do souboru .scr (pro spořič obrazovky) či do .exe (pro spustitelnou prezentaci). K dispozici je také možnost vypálit soubory na CD/DVD. Pokud se vám zalíbila prezentace, tak nezapomeňte ještě nastavit, jestli se má přehrávat v okně či přes celou obrazovku.

Na celé funkci je potřeba vyzdvihnout jednoduchost a rychlost (o to konec konců celému programu jde). Na druhou stranu zamrzí absence přechodových efektů. Velikosti souborů jsou poměrně přijatelné (pro pět čtyřmegapixelových fotografií asi 7,28 MB, dojde tedy ke zmenšení formátů fotek, což ale na monitoru poznáte jen stěží).

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Tvorba spořiče obrazovky či presentace

Screenshot

Je další zajímavou a praktickou funkcí programu, která umožňuje zachytit celou obrazovku či jen aktivní okno. V menu volby, zvolte zachytit obrazovku (nebo můžete využit klávesy C). K dispozici máte ruční (pomocí horké klávesy, standardně Ctrl+ F11) či automatický režim (po vámi zvolené době dojde k zachycení obrazovky). Zvolit si můžete také, zdali bude či nebude vidět kurzor. Při výběru zobrazení můžete volit mezi celou obrazovkou, aktivním oknem, nebo aktivním oknem vlastní oblast (to znamená bez panelu Start a horní lišty s tlačítky zavřít, minimalizovat apod.).

Obrázek můžete rovnou uložit či zvolit možnost návratu do editoru. Zde již stačí obrázek jen snadno ořezat, zmenšit či doostřit a nakonec uložit v libovolném formátu.

Celkově na mě tato funkce působila velice příjemně a myslím, že jí není co vytknout. Pokud tuto činnost využíváte, tak máte rozhodně dobrý důvod k využití programu (obrázky v tomto článku i v předchozím díle jsou právě z IrfanView).

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Snímání obrazovky aneb obraz v obraze

HTML fotogalerie

Export fotografií na internet je oblíbenou činností. Za tímto účelem má IrfanView 4.0 připraveno několik základních možností. Buď můžete využít služeb FTP klienta a přenést fotografie do nějaké úschovny či na FTP server, nebo můžete nechat program aby za vás vygeneroval HTML stránku. Musíte užít aplikace IrfanView Thumbnails.

Zde vyberete (označením) fotografie, které mají vytvořit webové album. Pomocí menu soubor, uložit vybrané soubory jako soubor HTML spustíte průvodce vytvořením galerie. Následující dialogové okno nabízí jen nepříliš velkou nabídku pro nastavení. Můžete zvolit cílovou složku (i podložky pro fotografie a jejich náhledy, což je příjemné a ne úplně běžné), názvy náhledů (pomocí přidání přípon či předpon k názvu) a několik málo dalších věcí (zdali obrázky kopírovat do složky s HTML soubory či nikoli apod.).

Základní verze IrfanView thumbnails má poměrně málo šablon pro tvorbu webové galerie, pro zkušenější uživatele však nebude obtížné vytvořit si vlastní (jediná možnost pro HTML neznalé je, nějakou šablonu na internetu najít. Zde trochu zamrzí to, že generované stránky nemají externí .ccs soubor (ten by umožňoval rychlé a přehledné měnění vzhledových parametrů všech stránek současně (nejen velikost či typ písma, barvu pozadí apod., ale také třeba rozestupy fotografií)).

IrfanView není zrovna nejlepším nástrojem na tvorbu webových galerií, pokud použijete téměř libovolný specializovaný program, dosáhnete lepších výsledků.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Tvorba HTML galerií – strohé, jednoduché

Rychlost zadarmo

Program nemalých možností je ve znamení rychlosti, jednoduchosti a hardwarové nenáročnosti, což je sice velká výhoda oproti konkurenci (například Picasa 2 je nesrovnatelně náročnější i pomalejší), avšak v některých oblastech již narazíte na jistá omezení. Celý program umí příjemně překvapit a pro tvorbu screenshotů či prezentací je téměř ideální. Přihlédneme-li k nulovým pořizovacím nákladům, nabízí se otázka: Proč ho nezkusit?

Témata článku: Fotografický software, Fotoškola, Testy


Recenze hry Goat Simulator 3. Nezbedné kozy se vracejí

Recenze hry Goat Simulator 3. Nezbedné kozy se vracejí

Kozy opět útočí a terorizují tentokráte celý ostrov jménem San Angora. Zaslouží si vaši pozornost i podruhé, nebo jde o zbytečné pokračování již tak dost pochybné původní hry?

Jindřich Landa
Goat Simulator 3Recenze
Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

** Na updaty systému Android jsme si už zvyklí ** Aktualizace zabezpečení však uživatelé stále dost často ignorují ** K čemu slouží, a proč na nás v liště vyskakují každý měsíc?

Martin Chroust
AktualizaceZabezpečeníAndroid
Radioteleskopy vystopovaly zárodky plynných obrů v protoplanetárním disku

Radioteleskopy vystopovaly zárodky plynných obrů v protoplanetárním disku

** Astronomové studovali protoplanetární disk označovaný jako L1527 IRS ** Ukázalo se, že je nestabilní a že se v oblasti asi 20 AU od protohvězdy hroutí ** V této oblasti se nacházejí shluky hmoty, které podle vědců představují zárodky plynných obrů

Stanislav Mihulka
Astronomie
Jak vypadá zeď na Facebooku? Většina zobrazených příspěvků je od přátel a bez odkazů

Jak vypadá zeď na Facebooku? Většina zobrazených příspěvků je od přátel a bez odkazů

**Na běžné facebookové zdi výrazně převažují příspěvky od přátel a ze skupin. **Většina zobrazených příspěvků na zdech nemá odkazy vedoucí mimo platformu. **Nejčastěji se zobrazují odkazy vedoucí na YouTube.

Petr Urban
FacebookSociální sítě
Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily. Většina umí jen SMS a volání. Právě v tom je jejich síla

Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily. Většina umí jen SMS a volání. Právě v tom je jejich síla

** Klasické tlačítkové mobily se staly okrajovou záležitostí ** Někomu ale k používání stále bohatě postačují ** Z nabídky prodávaných modelů vybíráme 16 nejlepších

Jan Láska
Nákup a ceny
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na LEGO hry a nástroje na tvorbu vlastního RPG zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na LEGO hry a nástroje na tvorbu vlastního RPG zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Omezte závislost na sociálních sítích. Tyhle aplikace a doplňky vám s tím pomohou

Omezte závislost na sociálních sítích. Tyhle aplikace a doplňky vám s tím pomohou

Užitečné aplikace i doplňky pro webové prohlížeče pomohou v případě, že vám sociální sítě ukrajují nebezpečné množství pracovního času. Pomohou stanovit tvrdé limity, ale jít i efektivnější motivační cestou.

Stanislav Janů
TipySociální sítěSoftware