Írán pravděpodobně používá rozpoznávání obličeje k identifikaci žen bez hidžábů

Írán pravděpodobně používá rozpoznávání obličeje k identifikaci žen bez hidžábů

Je to hodně ožehavé a stále propírané téma, kde prostě platí jiný kraj, jiný mrav. Možná jste slyšeli o protestech v Íránu, které začaly, když tamní mravnostní policie zatkla jednu ženu jen za údajné porušení zákonů o hidžábu. Později ve vazbě zemřela, a to údajně na následky surového bití.

Tento konkrétní příběh začal, když se na sociálních sítích objevila fotografie mladé Íránky bez hidžábu. Šla do práce v teheránském zábavním parku Sarzamineh Shadi (Země štěstí), aniž by měla na sobě charakteristický šátek zakrývající vlasy, uši a krk, ale nechávající odhalený obličej. Někdo ji vyfotil a snímek zveřejnil na sociálních sítích. Teheránští prokurátoři pak proti ženě zahájili vyšetřování kvůli nedodržování zákonu.

Íránská vládní agentura na toto konto uvedla, že země bude používat rozpoznávání obličejů, aby se mimo jiné zaměřila na ženy, které „nedodržují zákony o hidžábu“, a identifikovala je. Íránští zákonodárci ještě loni navrhli, aby mravnostní policie používala rozpoznávání obličejů k identifikaci žen, které nedodržují patřičný zákon.

Šéf íránské vládní agentury, která prosazuje zákon o morálce, uvedl, že tato technologie by se používala „k identifikaci nevhodných a neobvyklých pohybů“, včetně právě „nedodržování zákonů o hidžábu“. Zmínil, že osoby by mohly být identifikovány porovnáním obličejů s národní databází totožnosti za účelem ukládání pokut a zatýkání. Jenže o pouhé dva týdny později zatčená žena zemřela a začaly historické protesty, které vedly k tisícům zatčení a stovkám mrtvých. 

Íránská mravnostní policie měla být poté rozpuštěna, i když některé zdroje poznamenávají, že tomu tak ve skutečnosti není, a jiné naopak tvrdí, že jen tento úkol přebírá jiná „skupina“. Íránská vláda údajně strávila roky budováním digitálního sledovacího aparátu, kdy už nyní národní databáze totožnosti, která vznikla v roce 2015, obsahuje biometrické údaje, jako je sken obličeje, a používá se třeba pro průkazy totožnosti ale také k identifikaci osob, které úřady považují za disidenty.

Výzkumná analytička organizace Freedom House Cathryn Grotheová říká, že má informace od lidí, kteří byli tímto systémem údajně identifikováni a nepříjemně se o ně nyní úřady zajímají. Dodává, že v posledních letech zaznamenala v Íránu posun od spoléhání se na fyzické informátory k formám automatizovaného digitálního dohledu. 

Závěrem je třeba poznamenat, že íránská vláda již má přístup k rozpoznávání obličejů a využívá jej, protože podle serveru WIRED jej íránští dopravní úředníci začali používat někdy v roce 2020 k udělování pokut za dopravní přestupky. To ale ne v případě překročení rychlosti, ale posílá SMS s upozorněním na nošení hidžábu i uvnitř vozidla.

Via diyphotogrphy.net

Určitě si přečtěte

Články odjinud