iPhony 11 a 11 Pro se brzy dočkají funkce Deep Fusion. K čemu je a co umí?

4. října 2019
TWEET SDÍLET
iPhony 11 a 11 Pro se brzy dočkají funkce Deep Fusion. K čemu je a co umí?

Funkci Deep Fusion věnoval Apple při představování nových iPhonů 11 poměrně hodně času. I tak ji nicméně nestihl patřičně odladit k tomu, aby s ní byly všechny novinky ihned prodávány. Ty ji totiž budou moci využívat až po aktualizaci na iOS 13.2, jejíž betu Apple aktuálně uvolnil všem vývojářům.

Deep Fusion nicméně budou moci využívat jen novinky, a to z toho důvodu, že funkce potřebuje maximální dostupný výkon zařízení, o který se v těchto případech stará procesor A13 Bionic ve spolupráci s Neural Enginem. Fotografie pořízená s funkcí Deep Fusion se totiž za pomoci strojového učení zpracovává po jednotlivých pixelech, díky čemuž se optimalizují přítomné textury, detaily i šum a to v každé části snímku. Také proto Apple na všech promo fotografiích předkládá fotografované osoby v různě vzorovaných svetrech.

Klepněte pro větší obrázek
Deep Fusion bude přítomno jen v letošních novinkách, čili iPhonu 11, 11 Pro a 11 Pro Max.

Tato funkce nicméně najde uplatnění zejména v interiérech budov, a to za středního osvětlení. Nijak ji přitom nemusíte aktivovat, bude totiž pracovat zcela autonomně – prostě když iPhone uzná za vhodné, použije ji nezávisle na vás. Nebudete ji moci ani nijak vypnout.

Nové iPhony mají objektiv navíc a umí slofie – zcela nový režim videa

Nové iPhony mají objektiv navíc a umí slofie – zcela nový režim videa

Apple představil trio nových iPhonů pro rok 2019. Nesou označení iPhone 11, iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max. První je evolucí iPhonu XR, další dva vycházejí z iPhonů XS a XS Max. Všechny jsou výkonnější a mají o objektiv navíc.

Apple chce zamezit tomu, abyste přemýšleli nad tím, zda daná fotografie s Deep Fusion pořízená je, nebo ne. Musí vám zde stačit takové vysvětlení, že to prostě zařízení vyřeší celé za vás. Žádnou informaci nenajdete ani v EXIF datech pořízených snímků. Zpracování výsledku je pak otázkou sekundy, během které se na pozadí děje veliké množství operací.

Jak pracuje Deep Fusion

Předně je třeba říci, že pokud budete fotografovat sekvencí, tak bude Deep Fusion vypnuto. Může za to právě doba, po jakou se snímek zpracovává. Pokud snímek bude s touto funkcí pořízen, tak ihned po jeho zachycení a přepnutí se do galerie můžete vidět jen náhled, než se finální snímek zpracuje.

Pokud dle aktuálních podmínek na scéně fotoaparát usoudí, že Deep Fusion aktivuje, tak než stisknete tlačítko spouště, zachytí už čtyři snímky, a to s velice krátkou dobou expozice, čímž se pokusí eliminovat možný pohyb a čtyři další standardní snímky. Při stisku spouště pak pořídí ještě jeden snímek s delší expozicí pro zachycení maximální míry detailů.

Klepněte pro větší obrázek
Vtipálci na sociálních sítích již přejmenovávají Deep Fusion na „svetr mód“.

Následně všechny čtyři standardní snímky sloučí do jednoho. Deep Fusion poté vybere jediný snímek s krátkou expozicí, který je z nich nejkvalitnější a spojí jej s již spojenými standardními snímky, zde se tedy spojují již jen dvě fotografie. Tento krok se však skládá z dalších čtyř dílčích, kdy výsledek vzniká pixel po pixelu. Tím se do maximální míry dokážou zvýraznit všechny detaily snímku.

Tři různé režimy

Nejnovější iPhony tak již budou používat tři různé režimy, které použijí dle situace – Smart HDR v jasné scéně (jde vypnout v Nastavení), Deep Fusion ve středních světelných podmínkách (nejde vypnout), a noční režim v noci nebo za slabého osvětlení (jde vypnout v rozhraní fotoaparátu).

Klepněte pro větší obrázek
Míra přítomných detailů je sice unikátní, nicméně zatím jsme neměli možnost vidět běžné snímky pořízené běžnými uživateli.

Všechny tři režimy půjdou použít se standardním širokoúhlým objektivem. Deep Fusion pak najde uplatnění zejména při focení teleobjektivem. Ten však může využít i Smart HDR, noční režim zde však podporován není. Nový ultraširokoúhlý objektiv pak nepodporuje ani jeden z řečených režimů.

Témata článku: Technika, Fotomobily, Fotoaplikace, iPhone, iOS

Určitě si přečtěte

6 tipů pro lepší kompozici fotografií – vylepšete jednoduše své snímky

6 tipů pro lepší kompozici fotografií – vylepšete jednoduše své snímky

Dobrou fotografii poznáte jednoduše podle toho, že vás na první pohled něčím zaujme, to „něco“ však obvykle nejste schopni snadno popsat. Ve valné většině případů se totiž takový snímek vyznačuje povedenou kompozicí.

1 Petr Březina

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

16 Petr Březina

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

30 Petr Březina

Fotografie týdne: Zázrak a jeho různé podoby

Fotografie týdne: Zázrak a jeho různé podoby

Říci, co je to vlastně zázrak, je velice problematické. Zázrak je etymologicky to, co se stane za zrakem.

Michal Černý

5 tipů jak vyfotit novoroční ohňostroj

5 tipů jak vyfotit novoroční ohňostroj

S odchodem starého roku a příchodem nového roku jsou obvykle spojeny bujaré oslavy, vrcholící ohnivou a světelnou show. Víte jak si ohňostroj vyfotit?

5 Petr Březina

Akt v těhotenství – ženy, které se nestydí za holé bříško

Akt v těhotenství – ženy, které se nestydí za holé bříško

Gravidita je příznačná silou pocitů, které dokáže hra světel a stínů zachytit lépe, než cokoliv jiného. Následující výběr aktů ukazuje, že tento žánr není cizí ani našim čtenářům.

DIGIarena.cz