11
Fotogalerie

iPhone XR umí portrétovým režimem vyfotit cokoli – potřebujete jen Halide

iPhone XR, letošní novinka společnosti Apple, jistě patří mezi kvalitní mobilní telefony. Nicméně oproti svým sourozencům s přídomkem Xs má nějaká ta omezení. Vývojáři mobilních aplikací však i ta dokážou obejít.

Po fotografické stránce je iPhone XR ochuzen o teleobjektiv. To by až tak ničemu nevadilo, protože dvojnásobné optické přiblížení a clona F2,4 nejsou až tak výjimečné parametry. Telefony iPhone si ale tímto teleobjektivem pomáhají k vytváření portrétových snímků. Kombinací dat z obou čoček dokáže software rozeznat hloubku ostrosti a pozadí patřičně rozostřit.

Obrázek 1.PNG
Chcete-li s telefonem iPhone XR v aplikaci Fotoaparát fotit v portrétovém režimu zvířata či objekty, máte smůlu.

iPhone XR portrétový režim má, i když nabízí jen širokoúhlý objektiv a 12megapixelový snímač. Může za to pokrok v rozpoznávání obličeje, kdy telefon najde na scéně tvář, na kterou ostří, přičemž na zbytku scény vykouzlí líbivý bokeh efekt (čistě softwarově). K tomu nabízí i různá nasvícení, jen na to jevištní se nedostalo. Pokud ale chcete portrétovým režimem fotografovat objekty nebo zvířata, máte smůlu. Nebo alespoň pokud si nenainstalujete aplikaci Halide.

Obrázek 2_1.PNGObrázek 2_2.PNG
Mapa hloubky jasně ukazuje, který telefon zachytí více dat. Vlevo je iPhone XR, vpravo iPhone 7 Plus.

Její vývojáři totiž přišli s aktualizací, která toto omezení telefonu odbourává. Pokud není na scéně v nativní aplikaci Fotoaparát nějaká osoba, portrétový režim se neaktivuje. V Halide vám postačí stisknout tlačítko Depth a už v portrétovém režimu fotografujete, ať se na scéně nachází kdokoli, nebo cokoli.

Aplikace však nedokáže s takto rozostřeným pozadím zobrazovat živý náhled scény. To je aplikováno až po pořízení snímku. Na druhou stranu, rozostření není natolik bijící do očí, takže ve finále může focení aplikací Halide předkládat líbivější snímky (a to i v jiných iPhonech). To i díky lepší cloně, která je u širokoúhlého objektivu F1,8. U ostatních modelů je totiž portrétový snímek pořízen vždy teleobjektivem, který má clonu F2,4 u modelů X a F2,8 u modelů Plus.

Obrázek 3_1.PNGObrázek 3_2.PNG
U prohlížení mapy hloubky snímku v rozšířené realitě, je vidět, kolik dat pořídí iPhone 7 Plus (vpravo) díky jeho teleobjektivu a kolik iPhone XR (vlevo).

Díky iOS 12 už ale můžete dosáhnout líbivějších výsledků i s telefony iPhone Xs, které dostaly možnost clonu dodatečně měnit. S aktualizací na iOS 12.1 ji lze měnit dokonce ještě před samotným pořízením záběru a tím předejít mnohdy spíše nevzhlednému rozostření.

Obrázek 4_1.jpgObrázek 4_2.jpgObrázek 4_3.jpg
Snímky jsou pořízeny iPhonem XR v aplikaci Halide s určením hloubky ostrosti. Ta je na nich patrná, i když není nikterak křiklavá.
Obrázek 5_1.jpgObrázek 5_2.jpgObrázek 5_3.jpg
Snímky jsou pořízeny iPhonem 7 Plus v nativní aplikaci Fotoaparát v režimu Portrét. Je vidět, že se srstí má určení hloubky opravdu problémy.

Aplikace Halide vás vyjde na 149 Kč, stahovat ji můžete pro zařízení s iOS 11 a vyšším skrze obchod App Store. Více o celé problematice portrétů najdete na blogu vývojářů.

Určitě si přečtěte

Články odjinud