iPhone X vs Samsung Galaxy Note – fotoparametry

21. září 2017
TWEET SDÍLET
Oba jsou top modelem výrobce, oba mají duální objektivy a oba mají závratnou cenovku. Který z nich však poskytne lepší technické parametry hlavně s ohledem na jejich fotoaparáty?

Podoba Samsungu Galaxy Note 8 je už známa relativně dlouho, ale o iPhonu X jsme se oficiálně dozvěděli teprve 12. září. Koupit jej ještě nemůžete a dostalo se k němu jen pár novinářů. Jaké ale poskytuje parametry, již víme, a proto můžeme oba telefony mezi sebou poměřit.

Klepněte pro větší obrázek
Samsung Galaxy Note 8 a iPhone X. Oba mají své příznivce a oba i své odpůrce

Dva objektivy

Mít dva objektivy už není doménou jen top modelu od dané značky, ale mají je i levnější telefony. Apple u svých iPhonů stále razí cestu toho, že malým 4,7“ verzím stačí jeden objektiv, Plus verze pak už od generace iPhonu 7 mají duální fotoaparát. Tím je nově osazen i iPhone X. Pozadu nezůstává ani Samsung, který jej v Galaxy Note 8 také nabízí.

Fotoaparáty telefonů iPhone 7 v ostrých testech

Fotoaparáty telefonů iPhone 7 v ostrých testech

Na začátku září Apple představil dvojici telefonů iPhone 7 a iPhone 7 Plus, které chtějí být nejlepšími fotomobily na trhu. Již byly podrobený četným testům především v zahraničí, kde je Apple začal prodávat nejdříve. Jak obstály?

V obou případech se jedná o 12Mpx snímače. Jak širokoúhlý objektiv, tak teleobjektiv, jsou však nově v obou zařízeních opticky stabilizovány. Např. iPhone 7 Plus měl stabilizovaný jen širokoúhlý objektiv.

Klepněte pro větší obrázek
Duální objektivy tu byly už dlouho před tím, než si jich všiml Apple a osadil jím svůj iPhone 7 Plus

Note 8 nabízí 26 a 52 mm ekvivalentní ohniskovou vzdálenost, jestliže pak má iPhone X stejnou optiku jako model 7 Plus, nabízí 28 a 56 milimetrů. Note má světelnost širokoúhlého objektivu F1,7, iPhone X pak F1,8. U teleobjektivu je hodnota v obou případech stejná a činí F2,4.

Velikost 12Mpx snímače v Notu 8 je 1/2,55 palce v širokoúhlém objektivu a 1/3 palce v teleobjektivu. Apple tyto hodnoty neuvádí a říká jen, že do nových strojů implementoval tzv. Deep Pixels, čímž chce naznačit, že je jeho optika hlavně opět o něco rychlejší.

Fotografické funkce

Kam by se mohl fotografický směr v mobilních telefonech ubírat jinam, než k „modernímu bokehu“. Díky implementaci dvou objektivů dokáže telefon rozpoznat hloubku ostrosti a softwarově ji vytvořit i tam, kde to jeho hardware nezvládá. Výsledkem pak mohou být poutavé, zejména portrétní, snímky.

Klepněte pro větší obrázek
Fotit snímky s rozostřeným pozadím už je moderní, ať se vám to líbí nebo ne

U Applu se tato funkce jmenuje Portrét, u Samsungu jde o Live focus. Druhý jmenovaný však poskytuje volnější ruce v možnostech určení samotného rozostření, jehož míru si můžete zvolit. Apple má buď jen normální fotografii, nebo tu s rozostřeným pozadím. Nic mezi tím. Note 8 při pořízení snímku Live focus může uložit i fotografii, kterou pořídil pouze širokoúhlým objektivem. U Applu si můžete zvolit jen to, zda chcete uložit zdrojový snímek, který je bez efektu rozostření.

iPhone X však přijde s novou editací portrétů, které se nazývá Portrétní nasvícení. To uživatelům umožní portrétovému snímku aplikovat různé světelné efekty. Tato editace však zatím bude jen ve fázi beta.

Schyluje se k velkému souboji, bude lepší fotoaparát Samsungu Galaxy S8 nebo iPhonu 7 Plus?

Schyluje se k velkému souboji, bude lepší fotoaparát Samsungu Galaxy S8 nebo iPhonu 7 Plus?

V zahraničí se Samsung Galaxy S8 již prodává, u nás se k prvním šťastlivcům dostane v pátek 28. dubna. Jak si dle prvních zpráv vede jeho fotoaparát?

Autofokus

Apple svůj autofokus nazývá Focus Pixels, Samsung zase dual pixel. V obou novinkách je tato technologie opět o něco rychlejší a kvalitnější, než tomu bylo v předchůdcích. Bližší informace však ani jeden nesděluje.

Čelní kamera

Ať už fanoušci portrétů pořízených předními kamerami chytrých telefonů jste, nebo ne, rozhodně fajn je, že i tato kamera se generaci od generace zlepšuje. Samsung Galaxy Note 8 nabízí v jeho čelní kameře 8 megapixelů s tím, že její světelnost je úžasných F1,7. iPhone X nabídne „jen“ 7 megapixelů a F2,2. Na rozdíl od Samsungu ale umožní využití režimu Portrét pro dosažení rozostření pozadí i právě v jeho čelní kameře.

Klepněte pro větší obrázek
Portrétní režim bude zvládat už i čelní kamera iPhonu X

Video

Telefon iPhone X dokáže nahrávat video v kvalitě 4K při 60 fps, zpomalený záznam natočí v kvalitě 1080p při 240 fps. To Note 8 zvládá 4K jen s 30 fps a zpomalený záznam točí v kvalitě 720p při 240 fps. Na druhou stranu, pokud při pořizování záznamu ve 4K pořídíte fotografii, bude mít 9 megapixelů. Pokud to samé, když provedete u iPhonu, získáte snímek, který bude mít jen 8 megapixelů.

Displej

Někteří uživatelé chtějí a potřebují veliký telefon, který jim poskytne co největší úhlopříčku displeje. Pro ně je Note 8 jako stvořený, protože jeho 6,3“ AMOLED displej je jednoduše obrovský. iPhone X však poskytuje největší displej, který byl do telefonů Applu osazen. Jeho úhlopříčka je ale i tak stále menší, než ta u Notu. Má totiž 5,8“. Menší je i jeho rozlišení, které je 458 ppi oproti 521 ppi v Samsungu.

Klepněte pro větší obrázek
Tzv. „bezrámečkový“ displej je trendy. Je ale praktický na použití?

Apple však vede v podání barevného spektra a v tom, že jeho displej zvládá technologii HDR. Editace snímků pomocí aplikací je na obou takto velikých úhlopříčkách maximálně pohodlná.

Jenže ta cena

Pro někoho může hrát významnou roli i krytí telefonu, aby věděl, kde všude a jakým způsobem s ním pořizovat snímky. Apple iPhone X má krytí IP67, takže je prachotěsný a měl by bez problému vydržet 30 minut v metrové hloubce pod hladinou vody. Samsung Galaxy Note 8 má ale krytí ještě vyšší a to IP68, takže je také prachotěsný a po 30 minut vydrží v 1,5metrové hloubce.

Co se baterie týče, iPhone slibuje 21 hodin hovoru a 12 hodin surfování na internetu. S Notem pak můžete telefonovat až 22 hodin a 12 hodin surfovat na internetu vydrží také. Ať už jsou statistiky obou telefonů jakékoli, pokud nenadržujete jedné či druhé značce, můžete se také chtít rozhodnou dle ceny. A ta moc příjemná není.

Apple iPhone 8 a iPhone X – jaké jsou novinky ve fotoaparátech?

Apple iPhone 8 a iPhone X – jaké jsou novinky ve fotoaparátech?

Apple v úterý 12. září pořádal Special Event, na kterém představil řadu nových produktů. Mezi ně patří i iPhone 8, 8 Plus a iPhone X, které přinášejí nemálo novinek. Z hlediska fotografování jsou však inovace rozporuplné.

Samsung Galaxy Note 8 stojí v jeho 64GB variantě 26 990 Kč. Chcete-li větší paměť, musíte ji rozšířit paměťovými kartami. Apple iPhone X v jeho 64GB variantě pak stojí 29 990 Kč. Pokud však vyžadujete kapacitu paměti 256 GB, tak si připravte neuvěřitelných 34 490 Kč. Zatímco Note 8 už koupit můžete, iPhone X u nás bude v prodeji až od 27. října.

Témata článku: Technika, Fotomobily, iOS, Samsung, iPhone

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

14 Petr Březina

Instagramisté, přestaňte se fotit v našem toxickém odpadu!

Instagramisté, přestaňte se fotit v našem toxickém odpadu!

Uživatelé Instagramu udělají pro lajky cokoli, nehledě na to, jak je to nebezpečné nebo hloupé.

Petr Březina