iPhone X vs Samsung Galaxy Note – fotoparametry

21. září 2017
TWEET SDÍLET
Oba jsou top modelem výrobce, oba mají duální objektivy a oba mají závratnou cenovku. Který z nich však poskytne lepší technické parametry hlavně s ohledem na jejich fotoaparáty?

Podoba Samsungu Galaxy Note 8 je už známa relativně dlouho, ale o iPhonu X jsme se oficiálně dozvěděli teprve 12. září. Koupit jej ještě nemůžete a dostalo se k němu jen pár novinářů. Jaké ale poskytuje parametry, již víme, a proto můžeme oba telefony mezi sebou poměřit.

Klepněte pro větší obrázek
Samsung Galaxy Note 8 a iPhone X. Oba mají své příznivce a oba i své odpůrce

Dva objektivy

Mít dva objektivy už není doménou jen top modelu od dané značky, ale mají je i levnější telefony. Apple u svých iPhonů stále razí cestu toho, že malým 4,7“ verzím stačí jeden objektiv, Plus verze pak už od generace iPhonu 7 mají duální fotoaparát. Tím je nově osazen i iPhone X. Pozadu nezůstává ani Samsung, který jej v Galaxy Note 8 také nabízí.

V obou případech se jedná o 12Mpx snímače. Jak širokoúhlý objektiv, tak teleobjektiv, jsou však nově v obou zařízeních opticky stabilizovány. Např. iPhone 7 Plus měl stabilizovaný jen širokoúhlý objektiv.

Klepněte pro větší obrázek
Duální objektivy tu byly už dlouho před tím, než si jich všiml Apple a osadil jím svůj iPhone 7 Plus

Note 8 nabízí 26 a 52 mm ekvivalentní ohniskovou vzdálenost, jestliže pak má iPhone X stejnou optiku jako model 7 Plus, nabízí 28 a 56 milimetrů. Note má světelnost širokoúhlého objektivu F1,7, iPhone X pak F1,8. U teleobjektivu je hodnota v obou případech stejná a činí F2,4.

Velikost 12Mpx snímače v Notu 8 je 1/2,55 palce v širokoúhlém objektivu a 1/3 palce v teleobjektivu. Apple tyto hodnoty neuvádí a říká jen, že do nových strojů implementoval tzv. Deep Pixels, čímž chce naznačit, že je jeho optika hlavně opět o něco rychlejší.

Fotografické funkce

Kam by se mohl fotografický směr v mobilních telefonech ubírat jinam, než k „modernímu bokehu“. Díky implementaci dvou objektivů dokáže telefon rozpoznat hloubku ostrosti a softwarově ji vytvořit i tam, kde to jeho hardware nezvládá. Výsledkem pak mohou být poutavé, zejména portrétní, snímky.

Klepněte pro větší obrázek
Fotit snímky s rozostřeným pozadím už je moderní, ať se vám to líbí nebo ne

U Applu se tato funkce jmenuje Portrét, u Samsungu jde o Live focus. Druhý jmenovaný však poskytuje volnější ruce v možnostech určení samotného rozostření, jehož míru si můžete zvolit. Apple má buď jen normální fotografii, nebo tu s rozostřeným pozadím. Nic mezi tím. Note 8 při pořízení snímku Live focus může uložit i fotografii, kterou pořídil pouze širokoúhlým objektivem. U Applu si můžete zvolit jen to, zda chcete uložit zdrojový snímek, který je bez efektu rozostření.

iPhone X však přijde s novou editací portrétů, které se nazývá Portrétní nasvícení. To uživatelům umožní portrétovému snímku aplikovat různé světelné efekty. Tato editace však zatím bude jen ve fázi beta.

Autofokus

Apple svůj autofokus nazývá Focus Pixels, Samsung zase dual pixel. V obou novinkách je tato technologie opět o něco rychlejší a kvalitnější, než tomu bylo v předchůdcích. Bližší informace však ani jeden nesděluje.

Čelní kamera

Ať už fanoušci portrétů pořízených předními kamerami chytrých telefonů jste, nebo ne, rozhodně fajn je, že i tato kamera se generaci od generace zlepšuje. Samsung Galaxy Note 8 nabízí v jeho čelní kameře 8 megapixelů s tím, že její světelnost je úžasných F1,7. iPhone X nabídne „jen“ 7 megapixelů a F2,2. Na rozdíl od Samsungu ale umožní využití režimu Portrét pro dosažení rozostření pozadí i právě v jeho čelní kameře.

Klepněte pro větší obrázek
Portrétní režim bude zvládat už i čelní kamera iPhonu X

Video

Telefon iPhone X dokáže nahrávat video v kvalitě 4K při 60 fps, zpomalený záznam natočí v kvalitě 1080p při 240 fps. To Note 8 zvládá 4K jen s 30 fps a zpomalený záznam točí v kvalitě 720p při 240 fps. Na druhou stranu, pokud při pořizování záznamu ve 4K pořídíte fotografii, bude mít 9 megapixelů. Pokud to samé, když provedete u iPhonu, získáte snímek, který bude mít jen 8 megapixelů.

Displej

Někteří uživatelé chtějí a potřebují veliký telefon, který jim poskytne co největší úhlopříčku displeje. Pro ně je Note 8 jako stvořený, protože jeho 6,3“ AMOLED displej je jednoduše obrovský. iPhone X však poskytuje největší displej, který byl do telefonů Applu osazen. Jeho úhlopříčka je ale i tak stále menší, než ta u Notu. Má totiž 5,8“. Menší je i jeho rozlišení, které je 458 ppi oproti 521 ppi v Samsungu.

Klepněte pro větší obrázek
Tzv. „bezrámečkový“ displej je trendy. Je ale praktický na použití?

Apple však vede v podání barevného spektra a v tom, že jeho displej zvládá technologii HDR. Editace snímků pomocí aplikací je na obou takto velikých úhlopříčkách maximálně pohodlná.

Jenže ta cena

Pro někoho může hrát významnou roli i krytí telefonu, aby věděl, kde všude a jakým způsobem s ním pořizovat snímky. Apple iPhone X má krytí IP67, takže je prachotěsný a měl by bez problému vydržet 30 minut v metrové hloubce pod hladinou vody. Samsung Galaxy Note 8 má ale krytí ještě vyšší a to IP68, takže je také prachotěsný a po 30 minut vydrží v 1,5metrové hloubce.

Co se baterie týče, iPhone slibuje 21 hodin hovoru a 12 hodin surfování na internetu. S Notem pak můžete telefonovat až 22 hodin a 12 hodin surfovat na internetu vydrží také. Ať už jsou statistiky obou telefonů jakékoli, pokud nenadržujete jedné či druhé značce, můžete se také chtít rozhodnou dle ceny. A ta moc příjemná není.

Samsung Galaxy Note 8 stojí v jeho 64GB variantě 26 990 Kč. Chcete-li větší paměť, musíte ji rozšířit paměťovými kartami. Apple iPhone X v jeho 64GB variantě pak stojí 29 990 Kč. Pokud však vyžadujete kapacitu paměti 256 GB, tak si připravte neuvěřitelných 34 490 Kč. Zatímco Note 8 už koupit můžete, iPhone X u nás bude v prodeji až od 27. října.

Témata článku: Technika, Fotoaparáty, Fotomobily, Samsung, iPhone, iOS, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software
20 tipů pro lepší fotografování svateb

20 tipů pro lepší fotografování svateb

Ačkoli běžnému životu stále brání nejrůznější omezení související s koronavirovou epidemií, svatby a pohřby tu s námi budou stále.

Jan Pánek
FotografovéFotoškola