iPhone 12 Pro Max v prvních fototestech. Revoluce se nekoná

iPhone 12 Pro Max v prvních fototestech. Revoluce se nekoná

iPhone 12 Pro Max, tedy největší a nejvýkonnější telefon společnosti Apple, je již oficiálně v prodeji a první recenzenti se vrhli do testování kvalit jeho fotoaparátů. Papírově má totiž největší model nejlepší optiku ze všech iPhonů vůbec. V porovnání s výsledky z telefonů celé 12. generace ale nijak výrazně nevyniká.

Oproti ostatním modelům řady má iPhone 12 Pro Max větší velikost pixelu na širokoúhlém snímači, který má zároveň stabilizaci obrazu, což mu mělo značně hrát do karet. Vyjma toho má teleobjektiv ohniskovou vzdálenost 65 mm, což znamená větší přiblížení oproti modelu 12 Pro. iPhony 12 a 12 mini teleobjektivem nedisponují.

Specifikace fotoaparátů iPhone 12 Pro Max: 

  • 12Mpx širokoúhlý fotoaparát s ohniskovou vzdáleností 26 mm (7 členů), OIS s posuvem snímače, velikostí pixelu 1,7µm a F1,6 
  • 12Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát s ohniskovou vzdáleností 13 mm (5 členů), 120° zorným polem a F2,4 
  • 12Mpx teleobjektiv s ohniskovou vzdáleností 65 mm (6 členů), OIS a F2,2 
  • LiDAR skener

Fotograf Austin Mann již vyzkoušel iPhone 12 Pro, nyní se mu do rukou dostal i model 12 Pro Max. Na test jej vzal do Národního parku Zion v Utahu a pořídil v něm skutečně působivé snímky. I tak se Mann ale se svým hodnocením a zejména porovnáváním s menším modelem držel při zemi. Rozdíly totiž tak markantní nejsou. Max boduje zejména v horších světelných podmínkách při focení širokoúhlým fotoaparátem, protože jednoduše zachytí více světla.

iphone_12_2.jpgiphone_12_1.jpgiphone_12.jpg

Pokud tedy fotografujete stejnou scénu modelem iPhone 12 Pro a 12 Pro Max, potřebuje menší model expoziční čas 2 s, většímu však stačí sekunda jedna. Menší čas = menší rozechvění obrazu a ostřejší snímky. Líbilo se mu i větší přiblížení, které 12 Pro Max nabízí. Příliš velký rozdíl mezi oběma modely ale neshledal, navíc s tím větším se mu hůře manipulovalo a fotilo jednou rukou.

Magazín The Verge v titulku recenze telefonu hlásá, že je iPhone 12 Pro Max nejlepším fotomobilem, který si můžete pořídit. V článku jej srovnává i s modely Google Pixel 5 a Samsung Galaxy Note 20 Ultra, přičemž iPhone z něho vyšel vítězně. Opět je zde ale řečeno, že za ideálních podmínek rozdíl nepoznáte, ten přichází až se zhoršujícími se světelnými podmínkami.

I když pak má teleobjektiv modelu 12 Pro Max o něco delší dosah než 12 Pro, je výsledek fotografie pořízené při slabém osvětlení o poznání zrnitější. iPhone 12 Pro má totiž teleobjektiv s F2,0, 12 Pro Max s F2,2. I zde je nicméně zmíněna problematická velikost a nezapomnělo se ani na 60Hz displej, který by si už určitě zasloužil vyšší obnovovací frekvenci.

Ať už se pak podíváte na články webů Engadget nebo CNET, oba se shodují na tom, že se sice jedná o skvělý fotoaparát, rozdíly oproti menším modelům jsou však minimální a rozhodně se nejedná o telefon, který by měl v mobilním focení způsobit revoluci. Z hlediska kvality obrazu je tedy na každém uživateli, zda bude ochoten investovat vyšší částku za telefon s prakticky shodným obrazovým výstupem.

V DXOMARK už byl otestován iPhone 12 Pro, který si v něm vysloužil 128 bodů a obsadil tak 4. místo v žebříčku. To první náleží fotomobilu Huawei Mate 40 Pro, který má ale bodů 136. Na hodnocení modelu 12 Pro Max si sice budeme muset ještě chvíli počkat, ale jestli je rozdíl mezi modely tak malý, horko těžko dosáhne na úplnou špičku.

Určitě si přečtěte

Články odjinud