iPhone 11 Pro přináší vyšší rychlost závěrky a vyšší citlivost. Změn je ale více

28. září 2019
TWEET SDÍLET

Sebastian de With, vývojář populární iOS aplikace Halide, využil její funkce k získání přesných specifikací fotoaparátů zařízení, ve kterém je nainstalována a uveřejnil tak nová zjištění, která Apple nikde nezmiňuje. Zároveň fotografické možnosti novinky porovnal s rok starým modelem.

To se samozřejmě týkalo objektivů, které mají modely společné, tedy toho širokoúhlého i teleobjektivu, a dokonce došlo i na čelní TrueDepth kameru. Novinky v podobě telefonů iPhone 11, 11 Pro a 11 Pro Max totiž disponují oproti generaci XS ještě ultraširokoúhlým objektivem (iPhonu 11 však chybí teleobjektiv).

Klepněte pro větší obrázek
Co všechno nové iPhony umí se musíme dozvědět až od vývojářů aplikací třetích stran. Apple nás s nimi nejspíš nechce zatěžovat.

Širokoúhlému objektivu (26mm ekvivalent), kterému zůstává rozlišení 12 Mpx a clona F1,8 se zvýšilo ISO a rychlost závěrky. iPhony XS nabízejí minimální ISO 24, maximální pak ISO 2304. U všech novinek pak ISO startuje na hodnotě 32 a končí na 3072. Zajímavé je to i s rychlostí závěrky. Maximum jedné sekundy zůstalo, minimální čas ale poskočil z 1/22 000 s na 1/125 000 s.

12Mpx teleobjektiv (52mm ekvivalent), který iPhonu 11 chybí, doznal zejména lepší světelnosti. Ta se z F2,4 posunula na F2,0. Při slabém osvětlení by tak měl telefon podávat o něco lepší výsledky nejen při optickém přiblížení, ale i při focení portrétových snímků s bokeh efektem. ISO se zvýšilo i zde, upravena byla i nejdelší možná rychlost závěrky.

Značných změn pak dostála i čelní TrueDepth kamera. Její minimální rychlost závěrky je 1/48 000 s, maximální ISO 2208 a nově nabízí 12 Mpx rozlišení (24mm ekvivalent) oproti původním sedmi. Umí i natáčet 4K video.

Tyto změny jsou sice malé, jsou ale součástí celku, na který má značný vliv i software telefonů. Jak se však předvede Deep Fusion, Smart HDR druhé generace a noční režim, to se teprve uvidí. Redaktoři uznávaného žebříčku hodnocení kvalit fotoaparátů mobilních telefonů DxOMark už novinku v podobě modelu iPhone 11 Pro také patřičně testují.

Zatím hovoří v superlativech, a to co se nového objektivu i funkcí telefonu týče. Protože byla změněna metodika hodnocení, kdy je nově přihlíženo i k nočním režimům a širokoúhlým objektivům (podle toho se také změnilo bodování již hodnocených zařízení, avšak bez jejich změny v pořadí).

Čeká se, že iPhone 11 Pro bude atakovat příčku nejvyšší. Na první ukázkové snímky z testu a videa práce s novým prostředím aplikace Fotoaparát se můžete podívat na stránkách DxO.

Nicméně všechno nemusí být tak skvělé, jak se může na první pohled zdát. Ultraširokoúhlý objektiv totiž má mnohá omezení, která se nemusí všem mobilním fotografům zcela líbit. Předně mu chybí optická stabilizace obrazu, kterou zbývající dvojice nabízí a také možnost fotografovat do souborů RAW. Navíc má tento fotomodul fix focus, takže není možné přeostřovat.

​Tuto informaci uvedl v sociální síti Twitter další vývojář aplikace Halide, tentokrát však Ben Sandofsky. Dle různých reakcí na jeho tweet prý možnost fotografování do RAWu chybí zejména z toho důvodu, že se Apple obává velkého zkreslení obrazu. Pokud to ale společnost softwarově doladí, dá se ale předpokládat, že tuto možnost časem povolí v některé z aktualizací systému.

Témata článku: Technika, Fotomobily, iOS, iPhone

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

29 Petr Březina

Petr Březina
Technika
6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

33 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Software
Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

36 Petr Březina

Petr Březina
Technika