iPad 8. generace a nový iPad Air posouvají editaci fotek na tabletu zase o kus dál

iPad 8. generace a nový iPad Air posouvají editaci fotek na tabletu zase o kus dál

V úterý 15. září pořádal Apple událost, na které představil Apple Watch Series 6, Apple Watch SE a duo tabletů iPad. Osmá generace zrychluje a pořád zachovává na Apple nízkou cenovku, zajímavější je jistě iPad Air, který má potenciál konkurovat i silnějším jedincům z vlastní stáje – iPadům Pro.

iPad 8. generace vylepšil jen procesor 

iPad 8. generace dostal přímočarou a jednoduchou generační aktualizaci, ve které se dočkal především výkonnějšího procesoru. A12 Bionic tak zvládá veškeré složité procesy v těle klasického designu se zachováním 10,2“ displeje s tlačítkem plochy na přední straně. Podpora Apple Pencil je zde přítomna jen v podobě 1. generace. Zachovány zůstaly specifikace fotoaparátů a ostatně i ceny.

iPad 8 1.jpeg
Podpora Apple Pencil, i když jen první generace, je zde stěžejní. 

Hlavní fotoaparát je tedy 8Mpx s F2,4. Nechybí HDR a natáčení 1080p HD videa při 30 fps. Přední fotoaparát se pak hodí sotva na videohovory, protože jeho rozlišení je mrzkých 1,2 MPx a video natáčí v kvalitě 720p. Apple iPad 8. generace je již v prodeji ve třech barevných provedeních, kdy jeho cena v základní 32GB paměťové variantě startuje na částce 9 990 Kč.

iPad 8 2.jpeg
Od kamery iPadu 8. generace nelze čekat zázraky. Kvůli ní si ale tento tablet určitě nekupujete.

iPad Air změnil design a dostal podporu Apple Pencil 2 

Podoba nového iPadu Air značně vychází z profesionální řady tabletů společnosti Apple. Má hranaté tvary, a především velký displej, který se rozprostírá po celé jeho čelní ploše. Není sice přítomno Face ID, Touch ID v podobě tlačítka plochy ale ustoupilo a schovalo se do toho, které rozsvěcí a zhasíná displej. Díky tomu má zařízení 10,9“ Liquid Retina displej s rozlišením 2360 × 1640, na kterém se budou upravovat fotografie jedna radost. A to i díky podpoře Apple Pencil ve své 2. generaci. Přítomna je i podpora pro Magic Keyboard.

O výkon se stará A14 Bionic čip s Neural Enginem, který budou mít i nové iPhony 12. Loňské telefony totiž mají A13 Bionic, iPady Pro A12Z Bionic. Aktuálně se tak jedná o nejvyspělejší čip v mobilním zařízení společnosti Apple. Aby iPad Air zvládl celodenní zápřah, nabízí vestavěnou 28,6Wh dobíjecí lithium-polymerovou baterii, která mu zajistí chod na 10 hodin. Jako u iPadů Pro se dobíjí USB-C konektorem. Snadno tak němu připojíte fotoaparát a přímo importujete fotografie.

iPad Air 2.jpeg
Oproti modelům Pro vypadá kamera nového Airu skutečně chudě. Chybí nejen ultraširokoúhlý objektiv, ale i LiDAR skener a přisvícení LED. Vadí to ale?

Hlavní fotoaparát disponuje rozlišením 12 MPx a clonou F1,8. Nechybí mu technologie Foxus Pixels ani Smart HDR. Videa zvládne nahrávat v kvalitě 4K při 24 fps, 30 fps nebo 60 fps. Čelní kamera není True Depth jako v řadě Pro, takže se musíte spokojit se 7MPx fotoaparátem s clonou F2,0. Video zvládá v 1080p při 60 fps.

Nový iPad Air (4. generace) se začne prodávat až v průběhu října, a to za cenu 16 990 Kč za 64GB variantu. 256 GB vás vyjde na 21 490 Kč. K dispozici je 5 barevných variant i možnost Cellular verze, která je o 3 500Kč dražší. Tímto strojem si Apple nicméně pěkně zavařil v portfoliu profesionálních tabletů.

iPad Air 3.jpeg
Určitě ale vadí vystouplá kamera. Při práci na stole se vám tak bude celé zařízení nepříjemně kolébat. Pokud jej tedy nebudete mít v krytu.

11“ iPad Pro totiž začíná na částce 22 990 Kč, a i když nabízí hned v základu 128GB paměť, moc navíc toho nepřinese. True Depth kamera totiž zázraky rozhodně neumí a 10MPx ultrašikorokúhlý objektiv u tabletu snadno oželíte. Chybět tak může spíše jen LiDAR skener, pokud rádi využíváte rozšířenou realitu.

Určitě si přečtěte

Články odjinud