11
Fotogalerie

iOS aplikace Manual pro profi fotografy

V aplikačních obchodech mobilních platforem je spousta titulů, které dokáží fotografovat lépe a s více možnostmi než nativní fotografické aplikace obsažené v základní nabídce telefonu.

Osmá verze systému iOS přinesla mnoho vylepšení nejen do samotné aplikace Fotoaparát. To hlavní se totiž událo v přístupu k API (rozhraní pro programování aplikací) a díky tomu nyní mohou vývojáři lépe využívat potenciálu fotoaparátu iPhonu.

Proto v App Storu přibývá množství více či méně povedených fotografických aplikací. Právě mezi ty více povedené se řadí i titul Manual.

Obrázek 1.jpgObrázek 2.jpg
Aplikace tak jednoduchá, jak jen může být

Jak už sám název napovídá, tady to bude hlavně o vás a o vaší schopnosti si s fotografií vyhrát. Ne ale za pomoci filtrů, odlesků, efektů, textur a dokonce ani za použití základní úpravy. K tomu vám poslouží jakékoli jiné aplikace. Manual je totiž jen o tom jednom – o fotografování. Je zde sice přítomen i automatický režim, ale kvůli němu aplikaci chtít využívat určitě nebudete.

Rozhraní je jednoduché a intuitivní a po chvíli se v něm snadno zorientujete. Ikony jsou stále na stejném místě, ať telefon přetáčíte jakkoli, jen se přizpůsobí svým natočením. Vždy tak víte, kde je najdete. Všemu dominuje oranžová spoušť, kolem které jsou soustředěné ty nejzásadnější nabídky.

Obrázek 3.pngObrázek 4.png
Nabídky jsou přehledně uspořádané, na výběr máte ze dvou barevných schémat

Řádek AF jasně odkazuje k ostření. Symbol květiny a hory vám znázorňuje, na kterou stranu posunovat tečkami tak, aby se scéna doostřila. S čím jsem se zatím v žádné jiné aplikaci nesetkal, je Focus Zoom. Jedná se o čtverec, který se vám zobrazí uprostřed displeje a lépe vám tak řekne o ostrosti samotné scény. Bohužel ale ukazuje vždy jen střed scény. Přesunout si jej nemůžete.

Obrázek 5.pngObrázek 6.png
Focus Zoom je při manuálním ostření rozhodně užitečná věc

Zapnete jej volbou schovanou pod ikonou ozubeného kola. V této nabídce si můžete zapnout i mřížku, či zvolit ořez do čtverce. Můžete si zde přepínat barevná schémata, ale také zapnout zpoždění spouště. To z důvodu, abyste si po jejím stisku nerozechvěli scénu. Po napočítání do tří se následně vyfotí. Jiný čas si nastavit nelze.

Obrázek 7.png
Nastavení toho sice příliš nenabízí, ono ale také víc není třeba

Symbol „A“ značí, že máte zapnutou automatiku. Nad spouští se nachází volba ISO s nastavenou hodnotou v rozpětí od 34 do 1500. Určujete ji pouhým sunutím prstu po této nabídce. Stejně se ovládá i volba času S (0“5 až 1/2000).

Obrázek 8.png
Ovládání je tak snadné, jako aplikace sama

Je zde i náhled na poslední fotografii pořízenou v aplikaci. Po jejím zobrazení tak vidíte GPS polohu, kde byl snímek pořízen i s veškerými informacemi o nastavení při fotografování. Nechybí ani datum a čas. Zde jde klasicky listovat jako v galerii a můžete si tím zobrazit informace o libovolné vaší fotografii v Obrázcích, nehledě na to, zda byla v aplikaci pořízena.

Obrázek 9.png
Všechny důležité informace o snímku na jednom místě

Na displeji se vám ještě zobrazuje velice decentní histogram. O nějaký zázrak se sice nejedná, ale odpíchnout se od něho dá. Posuvníkem po jeho pravé straně pak můžete vyvažovat expozici scény (-4 EV až +4 EV). Tři kruhové ikony umožňují zapnutí blesku, přetočení kamery na použití té přední a konečně vyvážení bílé s klasickou nabídkou, ve které nechybí žárovka, zářivka, slunečno a ani zamračeno.

Obrázek 10.pngObrázek 11.png
Vyvážení bílé nabízí pod symbolem K i ruční volbu

To je vše. Víc v aplikaci nehledejte a víc od ní nechtějte. Já jsem s ní naprosto spokojen. Aplikace Manual si totiž na nic nehraje. Co slibuje, do puntíku plní, a pro mobilní fotografy, kteří se s automatikou nativní fotografické iOS aplikace nespokojí, tak přináší to nejpodstatnější.

Vše je přitom zabaleno do úhledného Flat designu o minimální velikosti aplikace, což zaručuje její rychlé spuštění a bezproblémový chod. Ani mě nenapadá, co by případné budoucí aktualizace měly zlepšit či přidat. Manual nic víc nepotřebuje. Až na vyšší cenu, kterou musíte zaplatit za prakticky standardní možnosti, není aplikaci co vytknout.

Plusy:

  • Focus Zoom
  • rychlé spuštění aplikace
  • množství nastavení

Mínusy:

  • cena

Základní informace:

Určitě si přečtěte

Články odjinud