iOS 14 je tady. Jak změní rozhraní fotoaparátu a co přináší nového?

20. září 2020
TWEET SDÍLET

Operační systém iOS 14 už je k dispozici široké veřejnosti. Nainstalujete jej na stejná zařízení, jako iOS 13, tedy na iPhony SE a 6S a novější. Přináší nejen widgety, kdy si můžete oblíbené fotografie dát i na plochu zařízení, především ale mění rozhraní fotoaparátu všem, kteří nemají iPhony 11 a 11 Pro.

S loňským příchodem telefonů iPhone 11 a 11 Pro Apple předělal rozhraní aplikace Fotoaparát, aby ji lépe odladil zejména třem objektivům, kterými disponují modely Pro. Toto prostředí s iOS 14 dostávají i všechny starší modely. Výhra to ale bohužel není, protože pro mnohé může být zbytečně složitější.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vlevo je prostředí Fotoaparátu na iPhone XS Max s iOS 13, vpravo už to s iOS 14.

iOS 14 přidává při focení na šířku při pravé straně displeje šipku, po jejímž rozjetí se vám u spouště změní zobrazené fotografické režimy na nabídku možností. Najdete zde zapnutí/vypnutí blesku a Live Photos, volbu poměru stran, která v původním prostředí nebyla, časovač spouště a filtry. Lze si i všimnou změny ikony pro přepnutí na přední kameru a mírné upravení zobrazení spouště.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Změnilo se i rozhraní pro video. Vlevo stará podoba, vpravo už ta nová.

V iOS 14 se u videa přesunulo zobrazení kvality a počtu snímků za sekundu u videozáznamu. Ty jsou aktivní, takže kliknutím na ně jednotlivé hodnoty měníte. Fotografii jste při nahrávání také dříve pořídili ikonou vpravo dole, nově se nachází vpravo nahoře.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nový operační systém přináší funkci QuickTake i na starší zařízení.

Vizuálně se změnil i ukazatel přiblížení, který nově zobrazuje podrobnější stupnici i s ekvivalentem. Z loňských modelů se na iPhony XS a XR podívá i funkce QuickTake. Aby vám neutekl žádný důležitý moment, nemusíte se přepínat mezi režimy. Delším podržením spouště automaticky zahájíte nahrávání videa, pokud spoušť posunete dolů, pořizujete sekvenci fotografií.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přiblížení nově ukazuje detailnější hodnoty.

Mezi další novinky patří zlepšení výkonu při pořizování snímků, které zkracuje čas potřebný na pořízení prvního záběru, čím se ještě více urychluje samotné focení. Na iPhonech 11 a 11 Pro byl aktualizovaný noční režim, který poradí, jak pořizovat stabilní záběry a už umožňuje focení kdykoli přerušit. Ovladač kompenzace expozice také umožňuje zamknout hodnotu expozice na jak dlouho chcete.

Díky zrcadlení předního fotoaparátu můžete pořizovat selfie fotografie tak, jak je vidíte v náhledu předního fotoaparátu. Vylepšené načítání QR kódů pak usnadňuje skenování malých kódů a i těch, které jsou např. na nerovném povrchu, standardně tričkách atd.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hledáte-li konkrétní fotografii, gestem sevření nebo rozevření prstů to bude v albech o to snazší.

Změny se odehrály i v aplikaci Fotky. Sbírky můžete filtrovat a řadit tak, abyste mohli snáze najít a uspořádat fotky a videa. Zmenšení sevřením nebo zvětšení rozevřením prstů umožňuje rychle najít fotky a videa na více místech, např. v Oblíbených a Sdílených albech. Zajímavou funkcí je i přidávání kontextových titulků k fotkám a videím.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Kontextové titulky přidáte posunutím fotografie směrem nahoru. Pole se nachází hned pod snímkem.

Vylepšení doznalo i přehrávání Live fotek v Rocích, Měsících a Dnech, kdy je u nich vylepšená stabilizace obrazu. Vzpomínky pak poskytují lepší výběr fotek a širší výběr hudby. Aktualizaci na iOS 14 provedete skrze počítač nebo bezdrátově v nabídce Nastavení, Obecné a Aktualizace softwaru.

Témata článku: Fotoaplikace, iOS, iPhone, Apple, Telefony s iOS na Heureka.cz