iOS 13 přináší zásadní novinky pro fotografy. Podívejte se, co je nového ve Fotkách a Fotoaparátu

2. října 2019
TWEET SDÍLET

Nejnovější operační systém pro iPhony a iPod touch s označením iOS 13 je již chvíli dostupný pro všechna podporovaná zařízení, přičemž vyjma tmavého režimu zásadně upravil i rozhraní aplikace Fotky. Novinky však přibyly i ve Fotoaparátu. Podívejte se na všechny novinky na jednom místě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
I když je tu s námi iOS 13 teprve chvíli, Apple už jej záplatuje desetinovou aktualizací. Ve fotografii se zde však nic nemění.

Aktualizace je dostupná zdarma. Podporovaná zařízení jsou iPhone SE a novější a iPod touch 7. generace. Všechny funkce však nejsou dostupné na všech zařízeních, např. portrétový režim podporují jen iPhony s teleobjektivem, iPhone XR a iPhone 11. Aktualizaci můžete provést kabelem skrze desktopovou aplikaci iTunes, nebo bezdrátově, když půjdete do Nastavení -> Obecné -> Aktualizace softwaru a zde zvolíte Stáhnout a nainstalovat.

Aplikace Fotky a její novinky

Úplně nový panel Fotografie

Na úplně novém panelu Fotografie si můžete knihovnu fotek procházet v různých dynamicky sestavovaných sbírkách. Snadno tak najdete, připomenete si a nasdílíte své fotky a videa. Všechny snímky najdete v zobrazení Všechny fotografie, jednotlivé fotky si projdete ve Dnech, zážitky si připomenete v Měsících a nejzajímavější záběry znovu objevíte v Rocích.

Klepněte pro větší obrázek
Díky novým funkcím si můžete nechat zobrazit všechny fotky z jednoho dne napříč roky.

Automatické přehrávání Live Photos a videí

Na panelu Fotografie se Live Photos a videa při posouvání automaticky přehrávají bez zvuku. Knihovna fotek tak doslova ožívá před očima.

Kontextové přechody

Animace a přechody zachovávají na panelu Fotografie aktuální místo. Při přecházení mezi jednotlivými zobrazeními, třeba mezi Dny a Všemi fotografiemi, se tak člověk neztratí.

Významné události, názvy událostí

Měsíce prezentují fotky podle událostí, aby člověk hned viděl ty nejlepší zážitky. Na panelu Fotografie se pak jako kontext zobrazuje název místa, svátku nebo třeba jméno účinkujícího na koncertě.

Tento den a Narozeninový režim

Roky jsou kontextové, takže ukazují fotky pořízené v minulých letech kolem aktuálního data. Pokud máte u lidí v albu Lidé zadaná data narození, na panelu Fotografie se v den jejich narozenin zvýrazní fotky s nimi.

Vylepšené hledání

Několik klíčových slov, třeba „pláž“ a „selfie“, můžete při hledání kombinovat bez klepání na jednotlivá slova. Výsledkem pak jsou např. vaše selfie snímky na pláži.

Hudba ke Vzpomínkám

Hudební doprovod k videím Vzpomínek se vybírá podle toho, co posloucháte v aplikaci Hudba.

Prodloužené přehrávání Live Photos

Když podržením spustíte přehrávání Live Photo, aplikace Fotky automaticky spojí videa snímků Live Photo pořízených v rozmezí 1,5 sekundy od sebe.

Náhled intenzity a efektů

Při úpravách fotek se zobrazuje intenzita jednotlivých parametrů. Hned tak vidíte, které efekty přidáváte a které ubíráte. Klepnutím na ikony jednotlivých efektů pak zobrazíte, jak fotka vypadala před a po použití efektu.

Ovládání automatického vylepšení

Nástroj Vylepšení teď umožňuje ovládat intenzitu automatických úprav. Při přidávání nebo ubírání Vylepšení uvidíte, jak se chytře mění další úpravy – Expozice, Odlesky, Světla, Stíny, Kontrast, Jas, Černý bod, Sytost a Živost.

Editace

Podpora úprav videa

Úpravy, filtry a oříznutí fungují i s videem, takže své klipy můžete otáčet, rozjasňovat nebo na ně používat filtry. Pro úpravy videa jsou podporované všechny formáty zaznamenávané iPhonem včetně 4K videa při 60 fps a zpomaleného videa v rozlišení 1080p při 240 fps. Úpravy videa jsou navíc nedestruktivní, takže použitý efekt nebo oříznutí můžete vrátit zpátky a obnovit tak původní video.

Klepněte pro větší obrázek
Video už lze konečně editovat i jinak, než mu jen oříznout začátek a konec.

Úpravy fotografií

Jednotlivé panely byly značně přepracovány a místo textu se zobrazují ikony. Živost zvýrazní tlumené barvy bez vlivu na pleťové tóny a syté barvy. Vyvážení bílé určí vyznění barev na snímku. Zaostření určí ostrost fotek.

Posuvníkem Prokreslení zvýšíte čitelnost snímku. Funkce potlačování šumu potlačí nebo odstraní šum, zrnitost nebo skvrny na fotkách. Vinětace pak zdůrazní dramatický okamžik ztmavením okrajů fotky pomocí parametrů Intenzita, Poloměr a Slábnutí.

Klepněte pro větší obrázek
Editace fotografií v aplikaci Fotky byla kompletně předělána.

Image Capture API

Image Capture API umožňuje vývojářům pomocí sady na připojení fotoaparátu importovat fotky přímo do jejich aplikací.

Aplikace Fotoaparát a její novinky

Doladění intenzity portrétního nasvícení

Polohu a intenzitu virtuálního studiového nasvícení si lze již upravit dle vašeho přání. Zvýšením intenzity jednotlivých efektů portrétního nasvícení, čili přiblížením světla k subjektu, vyhladíte pleť, zaostříte oči a rozjasníte rysy obličeje. Naopak snížením intenzity světla, takže jeho vzdálením od subjektu, dosáhnete jemnějšího vzhledu.

Klepněte pro větší obrázek
Na posuvníku si lze nově určit intenzitu osvětlení. To však až po samotném pořízení portrétové fotografie.

Černobílé high-key světlo

Nový efekt portrétního nasvícení Černobílé high-key světlo vytváří klasický vzhled s monochromatickým subjektem na bílém pozadí.

Klepněte pro větší obrázek
Portrétům přibylo další nasvícení. Samozřejmě se ale hodí spíše jen pro minimalistické záběry.

Aktualizace API pro segmentaci portrétu

API pro segmentaci portrétu teď podporuje segmentaci pokožky, vlasů a zubů, což můžou vývojáři využít v nových efektech pro fotky v portrétním režimu.

Témata článku: Fotografický software, Fotoaparáty, Fotomobily, Fotoaplikace, iPhone, iOS, Apple, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Recenze hry Goat Simulator 3. Nezbedné kozy se vracejí

Recenze hry Goat Simulator 3. Nezbedné kozy se vracejí

Kozy opět útočí a terorizují tentokráte celý ostrov jménem San Angora. Zaslouží si vaši pozornost i podruhé, nebo jde o zbytečné pokračování již tak dost pochybné původní hry?

Jindřich Landa
Goat Simulator 3Recenze
Jak fotí Huawei Mate 50 Pro. Ani jeden z nejlepších fotomobilů se nevyhnul pár přešlapům

Jak fotí Huawei Mate 50 Pro. Ani jeden z nejlepších fotomobilů se nevyhnul pár přešlapům

** Huawei Mate 50 Pro je podle Dxomarku nejlepší současný fotomobil ** Za slunného dne vykouzlí nádherné ostré snímky ** Trpí na šum, špatné vyvážení bílé nebo odlesky v protisvětle

Jan Pánek
Jak fotíFotomobilyFocení mobilem
Čínské značky hromadně odsouvají premiéry svých novinek. A to kvůli náhlému úmrtí bývalého prezidenta

Čínské značky hromadně odsouvají premiéry svých novinek. A to kvůli náhlému úmrtí bývalého prezidenta

** Čínské značky odsouvají premiéry svých novinek ** A to kvůli úmrtí bývalého prezidenta ** Druhotně to posouvá i jejich budoucí dostupnost v Evropě

Martin Chroust
ČínaSmartphony
Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

** Sony opět zvládlo dát maximum funkcí do kompaktního těla ** Povedly se foťáky s přirozeným zobrazením scény ** Cena může být až příliš sebevědomá

Jan Pánek
Vlajková loďRecenze
Vznikne nová konkurence pro Android a iOS? Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu

Vznikne nová konkurence pro Android a iOS? Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu

** Amazonu a Facebooku vývoj vlastních telefonů nic nepřinesl ** Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu ** Pokud zmizí Twitter z mobilních obchodů, nebude mít jinou možnost

Martin Chroust
Elon MuskTwitterSmartphony
Omezte závislost na sociálních sítích. Tyhle aplikace a doplňky vám s tím pomohou

Omezte závislost na sociálních sítích. Tyhle aplikace a doplňky vám s tím pomohou

Užitečné aplikace i doplňky pro webové prohlížeče pomohou v případě, že vám sociální sítě ukrajují nebezpečné množství pracovního času. Pomohou stanovit tvrdé limity, ale jít i efektivnější motivační cestou.

Stanislav Janů
TipySociální sítěSoftware
Unikát, univerzál a výkonný dříč. Test tabletu a počítače Microsoft Surface Pro 9

Unikát, univerzál a výkonný dříč. Test tabletu a počítače Microsoft Surface Pro 9

Tablet Surface dotahuje Microsoft pomalu k dokonalosti. Jeho devátá generace využívající nejnovější procesory Intel Alder Lake je toho důkazem.

Antonín Trčálek
Surface ProTestyMicrosoft