iOS 13 přináší zásadní novinky pro fotografy. Podívejte se, co je nového ve Fotkách a Fotoaparátu

2. října 2019
TWEET SDÍLET

Nejnovější operační systém pro iPhony a iPod touch s označením iOS 13 je již chvíli dostupný pro všechna podporovaná zařízení, přičemž vyjma tmavého režimu zásadně upravil i rozhraní aplikace Fotky. Novinky však přibyly i ve Fotoaparátu. Podívejte se na všechny novinky na jednom místě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
I když je tu s námi iOS 13 teprve chvíli, Apple už jej záplatuje desetinovou aktualizací. Ve fotografii se zde však nic nemění.

Aktualizace je dostupná zdarma. Podporovaná zařízení jsou iPhone SE a novější a iPod touch 7. generace. Všechny funkce však nejsou dostupné na všech zařízeních, např. portrétový režim podporují jen iPhony s teleobjektivem, iPhone XR a iPhone 11. Aktualizaci můžete provést kabelem skrze desktopovou aplikaci iTunes, nebo bezdrátově, když půjdete do Nastavení -> Obecné -> Aktualizace softwaru a zde zvolíte Stáhnout a nainstalovat.

Aplikace Fotky a její novinky

Úplně nový panel Fotografie

Na úplně novém panelu Fotografie si můžete knihovnu fotek procházet v různých dynamicky sestavovaných sbírkách. Snadno tak najdete, připomenete si a nasdílíte své fotky a videa. Všechny snímky najdete v zobrazení Všechny fotografie, jednotlivé fotky si projdete ve Dnech, zážitky si připomenete v Měsících a nejzajímavější záběry znovu objevíte v Rocích.

Klepněte pro větší obrázek
Díky novým funkcím si můžete nechat zobrazit všechny fotky z jednoho dne napříč roky.

Automatické přehrávání Live Photos a videí

Na panelu Fotografie se Live Photos a videa při posouvání automaticky přehrávají bez zvuku. Knihovna fotek tak doslova ožívá před očima.

Kontextové přechody

Animace a přechody zachovávají na panelu Fotografie aktuální místo. Při přecházení mezi jednotlivými zobrazeními, třeba mezi Dny a Všemi fotografiemi, se tak člověk neztratí.

Významné události, názvy událostí

Měsíce prezentují fotky podle událostí, aby člověk hned viděl ty nejlepší zážitky. Na panelu Fotografie se pak jako kontext zobrazuje název místa, svátku nebo třeba jméno účinkujícího na koncertě.

Tento den a Narozeninový režim

Roky jsou kontextové, takže ukazují fotky pořízené v minulých letech kolem aktuálního data. Pokud máte u lidí v albu Lidé zadaná data narození, na panelu Fotografie se v den jejich narozenin zvýrazní fotky s nimi.

Vylepšené hledání

Několik klíčových slov, třeba „pláž“ a „selfie“, můžete při hledání kombinovat bez klepání na jednotlivá slova. Výsledkem pak jsou např. vaše selfie snímky na pláži.

Hudba ke Vzpomínkám

Hudební doprovod k videím Vzpomínek se vybírá podle toho, co posloucháte v aplikaci Hudba.

Prodloužené přehrávání Live Photos

Když podržením spustíte přehrávání Live Photo, aplikace Fotky automaticky spojí videa snímků Live Photo pořízených v rozmezí 1,5 sekundy od sebe.

Náhled intenzity a efektů

Při úpravách fotek se zobrazuje intenzita jednotlivých parametrů. Hned tak vidíte, které efekty přidáváte a které ubíráte. Klepnutím na ikony jednotlivých efektů pak zobrazíte, jak fotka vypadala před a po použití efektu.

Ovládání automatického vylepšení

Nástroj Vylepšení teď umožňuje ovládat intenzitu automatických úprav. Při přidávání nebo ubírání Vylepšení uvidíte, jak se chytře mění další úpravy – Expozice, Odlesky, Světla, Stíny, Kontrast, Jas, Černý bod, Sytost a Živost.

Editace

Podpora úprav videa

Úpravy, filtry a oříznutí fungují i s videem, takže své klipy můžete otáčet, rozjasňovat nebo na ně používat filtry. Pro úpravy videa jsou podporované všechny formáty zaznamenávané iPhonem včetně 4K videa při 60 fps a zpomaleného videa v rozlišení 1080p při 240 fps. Úpravy videa jsou navíc nedestruktivní, takže použitý efekt nebo oříznutí můžete vrátit zpátky a obnovit tak původní video.

Klepněte pro větší obrázek
Video už lze konečně editovat i jinak, než mu jen oříznout začátek a konec.

Úpravy fotografií

Jednotlivé panely byly značně přepracovány a místo textu se zobrazují ikony. Živost zvýrazní tlumené barvy bez vlivu na pleťové tóny a syté barvy. Vyvážení bílé určí vyznění barev na snímku. Zaostření určí ostrost fotek.

Posuvníkem Prokreslení zvýšíte čitelnost snímku. Funkce potlačování šumu potlačí nebo odstraní šum, zrnitost nebo skvrny na fotkách. Vinětace pak zdůrazní dramatický okamžik ztmavením okrajů fotky pomocí parametrů Intenzita, Poloměr a Slábnutí.

Klepněte pro větší obrázek
Editace fotografií v aplikaci Fotky byla kompletně předělána.

Image Capture API

Image Capture API umožňuje vývojářům pomocí sady na připojení fotoaparátu importovat fotky přímo do jejich aplikací.

Aplikace Fotoaparát a její novinky

Doladění intenzity portrétního nasvícení

Polohu a intenzitu virtuálního studiového nasvícení si lze již upravit dle vašeho přání. Zvýšením intenzity jednotlivých efektů portrétního nasvícení, čili přiblížením světla k subjektu, vyhladíte pleť, zaostříte oči a rozjasníte rysy obličeje. Naopak snížením intenzity světla, takže jeho vzdálením od subjektu, dosáhnete jemnějšího vzhledu.

Klepněte pro větší obrázek
Na posuvníku si lze nově určit intenzitu osvětlení. To však až po samotném pořízení portrétové fotografie.

Černobílé high-key světlo

Nový efekt portrétního nasvícení Černobílé high-key světlo vytváří klasický vzhled s monochromatickým subjektem na bílém pozadí.

Klepněte pro větší obrázek
Portrétům přibylo další nasvícení. Samozřejmě se ale hodí spíše jen pro minimalistické záběry.

Aktualizace API pro segmentaci portrétu

API pro segmentaci portrétu teď podporuje segmentaci pokožky, vlasů a zubů, což můžou vývojáři využít v nových efektech pro fotky v portrétním režimu.

Témata článku: Fotografický software, Fotoaparáty, Fotomobily, Fotoaplikace, Apple, iPhone, iOS


Týden Živě: Kuba rozbil drahý nový dron a třetina Čechů neumí zkopírovat soubor

Týden Živě: Kuba rozbil drahý nový dron a třetina Čechů neumí zkopírovat soubor

** Do redakce nám dorazil Mavic 3 a hned jsme ho rozbili ** Statistický úřad zveřejnil data, jak používáme PC a mobil ** NordPass spočítal, jaká hesla používáme nejčastěji

Jakub ČížekMartin Miksa
Týden ŽivěVideo
Jak se šíří covid v Česku: Čerstvá data, účinek očkování, mapy okresů, srovnání se světem. Pravidelně aktualizované grafy

Jak se šíří covid v Česku: Čerstvá data, účinek očkování, mapy okresů, srovnání se světem. Pravidelně aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Pravidelně aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Nejlepší aplikace pro tento týden: Organizátor pracovního dne, sbírky videoher a čtení pro děti

Nejlepší aplikace pro tento týden: Organizátor pracovního dne, sbírky videoher a čtení pro děti

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Očkování po prodělaném covidu výrazně zvýší hladinu protilátek. Důležité je to hlavně u mladších

Očkování po prodělaném covidu výrazně zvýší hladinu protilátek. Důležité je to hlavně u mladších

** Lidé, kteří prodělali nákazu, mají po následném očkování tvorbu protilátek silnější než po prodělané nákaze ** Senioři reagují na virus SARS-CoV-2 silnější tvorbou protilátek než mladší lidé ** Protilátky vytvořené po očkování chránily seniory před variantou delta lépe mladší lidi

Jaroslav Petr
SARS-CoV-2KoronavirusOčkováníMedicínaStárnutí
Podívejte se do zákulisí vývoje akce Far Cry 6 v nejnovějším dokumentu

Podívejte se do zákulisí vývoje akce Far Cry 6 v nejnovějším dokumentu

Jedna z největších her letošního roku se odhaluje v téměř 40ti minutovém videu.

Michal Maliarov
Far Cry 6UbisoftVideo
Battlefield 2042 chystá na začátek prosince obří update. Vrátí se i některé prvky

Battlefield 2042 chystá na začátek prosince obří update. Vrátí se i některé prvky

DICE oznámilo velký seznam změn a oprav, které míří na moderní bojiště.

Michal Maliarov
Battlefield 2042Dice
Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation