Intrepid Enlarger – univerzální zvětšovák v moderním provedení poslouží i pro skenování

25. března 2021
TWEET SDÍLET

I když to tak mnohdy nevypadá, filmová fotografie má stále mnoho příznivců, a to nejen v podobě fotografování na film, ale také v mokrém procesu, kdy z negativu vznikají finální zvětšeniny.

Pro samotné zvětšování snímků v temné komoře je nezbytnou součástí zvětšovací přístroj, umožňující prosvítit negativ na fotopapír. Zvětšovací přístroje bylo možné rozdělit podle toho, jakou měly „hlavu“ – základní typ sloužil pouze pro tvorbu černobílých zvětšenin, pokročilejší typy se sadou barevných filtrů bylo možné využít i pro barevné zvětšeniny.

Zvětšovací přístroj Intrepid Enlarger, na jehož podporu společnost Intrepid spustila crowdfundingovou kampaň na Kickstarteru, je jakousi moderní verzí barevného zvětšováku s modulárním uchycením. Ve výsledku tak poslouží pro zvětšování černobílých i barevných negativů a samotnou hlavu je možné využít jako prosvětlovací podstavec pro přefocování filmového pásu digitálním fotoaparátem.

Ve zvětšováku Intrepid je možné používat jak kinofilmový pás s políčkem 36×24 mm, tak i svitek do velikosti políčka 6×9 cm. Zásadní změnou oproti starým zvětšovákům je v tomto případě využití LED zdroje světla a samostatného ovládacího panelu – s jeho pomocí je možné upravovat intenzitu (kontrast) i barvu osvětlení a samozřejmě také expoziční čas.

Klepněte pro větší obrázek

Základní princip práce je shodný, jako u tradičních zvětšováků – tedy ostření a zvětšení. U barevných zvětšenin je práce značně usnadněna otočnými voliči na ovládání, které reprezentují jednotlivé barvy – CMY. Ovládání má integrované bezpečné (červené) světlo a také USB rozhraní pro možnou aktualizaci firmwaru.

Klepněte pro větší obrázek

V případě požadavku na digitalizaci negativů stačí hlavu zvětšováku umístit na podložku vzhůru nohama a použít ji k prosvětlení založeného filmového pásu pro následné fotografování. Výhodou je nejen vyrovnání plochy filmu díky použití rámečku, ale také kalibrované osvětlení pro jednodušší postprodukci.

Zvětšovák je dodáván bez objektivu, ten si musí každý zájemce zajistit svépomocí. Intrepid doporučuje pro zvětšování kinofilmu objektiv s ohniskem 50 mm, v případě zvětšování svitků je pak vhodnější sáhnout po objektivu v rozmezí 70 až 90 mm. Osazen je na zvětšováku rozšířený bajonet M39.

V rámci kampaně je možné zvětšovák Intrepid pořídit za necelých 350 USD s držákem na kinofilm i svitek, předpokládaný termín dodání je v průběhu srpna letošního roku. Pro samotnou realizaci výroby si stanovila společnost jako limit částku necelých 30 000 dolarů, necelý týden po spuštění kampaně však měla přislíbenou částku přibližně pětkrát vyšší.

Témata článku: Technika, Analogová fotografie, Kickstarter

Určitě si přečtěte

Sony A7C – nejmenší z velkých bezzrcadlovek (test)

Sony A7C – nejmenší z velkých bezzrcadlovek (test)

25 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
BezzrcadlovkySonyTesty
18 výhodných fotoaparátů nejen na cesty. Kompakty i bezzrcadlovky

18 výhodných fotoaparátů nejen na cesty. Kompakty i bezzrcadlovky

17 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Průvodce nákupem
Miroslav Tichý: osobnost stvořena náhodou

Miroslav Tichý: osobnost stvořena náhodou

Jedni o něm mluví jako o géniovi, v jiných vyvolává otázku, kdo z nás je blázen. Není jednoduché odpovědět. Jedno je ale jisté. Miroslav Tichý je nejuznávanějším českým fotografem ve světě.

39 Andrea Karlíková

Andrea Karlíková
Kultura
Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Různé objektivy nám ukazují svět v různé podobě, některé z něj zachytí větší část, některé zase menší část. Fotografové většinou pracují s konkrétním ohniskem, protože zobrazuje svět trošku jinak.

15 Petr Březina

Petr Březina
Technika
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola