Dvanáctá verze Adobe Photoshop CS5 přináší krom jiného dva špičkové nástroje, které s nevídanou lehkostí pomohou odstraňovat ze snímků nežádoucí prvky.
V předešlých verzích Photoshopu jsme byli zvyklí odstraňovat z fotografií nežádoucí prvky – respektive obraz doplňovat – pomocí klonovacího razítka, záplaty, či retušovacího štětce. Princip spočíval v manuálním přenesení části obrázku na jeho jinou část se všemi nedokonalostmi tohoto postupu.
Předposlední verze Photoshopu (CS4) odkryla předzvěst, kudy povede další cesta. Byl jí „Bodový retušovací štětec“, který stačil na automatické nahrazení menších částí obrazu, zejména skvrn od nečistot na snímači.
V nejnovější verzi (CS5) je již k dispozici mocný nástroj „Výplň s ohledem na obsah“, který zvládne efektivně zpracovat i rozsáhlejší plochy fotografie a vylepšený „Bodový retušovací štětec“ na menší části snímku, kterému přibyla volba nastavení typu vzorkování zdroje „Podle obsahu“.
Efekt těchto nástrojů je dech beroucí – po vybrání patřičné plochy obrazu s nežádoucím objektem totiž Photoshop tuto oblast velmi inteligentně nahradí se zohledněním okolního kontextu. Můžete tak velmi rychle ze záběru odstranit například celou lidskou postavu, strom, nebo naopak doplnit zubaté okraje čerstvě poskládaného panoramatu.

Podzimní fotografie z průhonického parku

Hrubý obdélníkový výběr objektu, který bude odstraněn

Výsledná fotografie s automaticky doplněnou oblastí
Princip spočívá v analýze pixelů obrázku, porovnání struktur, opakujících se prvků a poté dopočítání těch „správných“ obrazových bodů. Cílem algoritmu je najít vhodné segmenty obrazu, které jsou při každé aplikaci vybírány náhodně a z těchto segmentů poskládat výplň.
Jelikož se jedná o náhodný výběr, je každý vygenerovaný výsledek poněkud odlišný. Výhodou je, že můžete poslední krok vrátit (Ctrl+Z) a znovu aplikovat. Rozdílné výstupy pak porovnáte a jeden vyberete. Občas algoritmus výpočtu selže, ale i tak je v současné době tento nástroj jedničkou ve své kategorii.
Výplň podle obsahu
Jak již bylo napsáno, zkouší nástroj „Výplň podle obsahu“ vyplňovat vybrané oblasti podle zbytku fotografie. Vyberete část fotografie (například list v trávě), načež jej Photoshop „vymaže“ a nahradí předpokládaným nejvhodnějším obsahem (tj. v daném případě stébly trávy). Navíc sladí světlo, barevný tón, zašumění a další parametry tak, aby náhrada co nejvěrněji splynula s okolím. Výsledky jsou obvykle velmi působivé.
Jak na to…
- Otevřete fotografii a vyberte tu část, kterou chcete nahradit nebo doplnit. Výběr může být hrubý např. lasem nebo obdélníkovým výběrem.
- Z horní nabídky zvolte Úpravy > Vyplnit (Shift+F5).
- Objeví se dialogové okno „Výplň“, ve kterém v nabídce „Použít“ vyberete „Podle obsahu“.
- Potvrďte tlačítkem „OK“. Photoshop vygeneruje požadovanou část fotografie. Pokud jste na vrstvě „Pozadí“, stačí po výběru stisknout Delete (nebo Backspace) a potvrdit klávesou Enter.

Původní fotografie
Rychlý nástroj mnohoúhelníkové laso posloužil
k hrubému výběru objektu i s jeho stínem

Po stisknutí kláves Shift+F5 se objeví dialogové okno Výplň,
kde vyberete volu Podle obsahu.

Po aplikaci funkce Výplň podle obsahu je pozoruhodně doplněn
stín levého sloupu a přesné navázání horizontu

Výsledná fotografie po zrušení výběru
(celý proces netrval ani půl minuty)
Jednou z možných variant je také doplnění zcela prázdné části obrázku, kde funkce nenahrazuje již existující obrazové body, ale zaplňuje zcela volné místo. Tato situace může nastat např. při dopočítání chybějících částí po složení panoramatu z několika fotografií.
Pokud překročíte schopnosti této funkce, bude vás Photoshop informovat zprávou. K této situaci ale dochází velmi zřídka.

Varování o nedostatku údajů pro vyplnění výběru podle obsahu
Výsledek úprav je velmi reálný na nepravidelných strukturách, nejlépe přírodních. Méně úspěšně algoritmus funkce pracuje na přesně definovaných tvarech, pravidelných strukturách, dobře ohraničených objektech a zcela rovných liniích. Pak je nutné zapojit opravdové přemýšlení a výsledek opravit klasickými nástroji pro retuš, případně uplatnit popisovanou funkci opakovaně na chybné výplně s jiným typem výběru.