Instax Wide 210 – fotografie opravdu snadno a rychle

17. listopadu 2015
TWEET SDÍLET
Slavná éra Polaroidu již má to nejlepší za sebou, to ale neznamená, že byste si instantní fotografii nemohli užít i dnes. Fujifilm totiž nabízí řadu fotoaparátů, které pracují velmi podobně, jako Polaroid.

Mladší generace si instantní fotografii spojuje s Instagramem, ten s ní má společného ale velmi málo. Instantní fotografie totiž vznikla už v polovině minulého století a největší boom zažívala v sedmdesátých a osmdesátých letech.

Vyznačovala se hlavně čtvercovým formátem a bílým rámečkem – to v novodobých dějinách zpopularizoval ve svých začátcích právě Instagram, který však i od tohoto již upustil.

Instantní fotoaparát Instax Wide 210 je fotoaparát vhodný pro běžné uživatele, a to díky jednoduchému ovládání a velké mechanické odolnosti. Téměř celý je vyveden z plastových komponent a jeho cena je na hranici 2 000 Kč. Proto je také dostupný téměř každému. Více než fotoaparát vás však bude stát jeho provoz, čímž nemyslím čtyři tužkové baterie nutné pro jeho napájení. Ty vám totiž vydrží na vyfotografování až sta snímků.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
FujiFilm Instax Wide 210 klame tělem, jedná se však o docela robustní zařízení

To, co vás vyjde draho, jsou samotné fotky. Kouzlo instantní fotografie je totiž v tom, že vyfotografovaná scéna se vám ihned vytiskne. Do zařízení nedáváte žádný film, zařízení nemá ani žádnou digitální paměť. Dáváte do něho kazety s fotopapírem, jehož světlocitlivá vrstva ihned zaznamenává obraz, procházející objektivem.

Má to své kouzlo, kdy vám během pár sekund vyjede z fotoaparátu hotový snímek. Ten se následně zhruba tři minuty vybarvuje, po dalších pěti minutách pak má už finální podobu. Záleží na světle a okolní teplotě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výměna kazet je otázkou několika málo vteřin

Negativum celého konceptu je pak jasné. V dnešní době, kdy je člověk zvyklý mít vše archivované, nedrží v ruce nic jiného, než jediný originál. Scénu nelze opakovat, nelze ji opětovně vyvolat, nelze ji zálohovat. Stejně tak jako před érou digitálních fotoaparátů musíte rozvažovat, co budete fotit, i když zde nemáte ani ten negativ. Přitom musíte ještě uvažovat, zda se scéna na podobný styl fotografie vůbec hodí, protože specifické barvy a bílý rámeček dob minulých zůstal (naštěstí?) zachován.

Velikosti fotografií z Instaxu Wide 200 jsou o rozměru 62×99 mm co se obrazu týče, celkový snímek i s rámečkem je pak o velikosti 86×108 mm. Velkou oblíbenost tento aparát získal na svatebních oslavách, rodinných sešlostech, firemních party a třeba růžných reklamních kampaních. Na uměleckou notu vám příliš nezahraje, pokud přesně nevíte, co od něho chcete.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Z drážky nahoře přístroje vám ihned po stisku spouště vyjede snímek

Pokud vám zařízení dle produktových fotografií přijde kompaktní, pak vězte, že se jedná o řádně robustní kousek, který se pronese. Rozměry 95×178×117 mm se dají rovnat mnohým zrcadlovkám a váhu 650 g bez baterií rozhodně pocítíte. Na těle fotoaparátu najdete jen minimální množství ovládacích prvků, což jej právě umožňuje používat všem, i dětem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ovládacích prvků je na fotoaparátu pomálu. A je to dobře.

Na zadní straně najdete pouze dvířka na vkládání kazety s deseti snímky. Špatně ji rozhodně nedáte – jak ve fotoaparátu, tak na kazetě je symbol, který značí správné polohování. Vlevo se pak nachází hodně vyosený hledáček, který může scénu trochu zkreslovat. Párkrát se mi stalo, že ač jsem koukal přímo, ne vše se na snímek vešlo.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Veškeré nastavení je otázkou třech tlačítek. To aktuální vidíte na displeji nad nimi.

Fotografie po exponování vyjíždějí z horní drážky. Na pravé straně se nachází prostor pro tužkové baterie AA, otvor pro popruh a vepředu spoušť. Na straně levé jsou vyjma druhé části nutné k upevnění popruhu veškeré ovládací prvky a miniaturní displej. Vidíte na něm počet zbývajících snímků, jaký režim máte aktivní (makro, normální) a také informace o nastavení expozice (světlá, normální, tmavá). Vše se ovládá tlačítky pod ním. Spodní strana neobsahuje zhola nic, stativový závit chybí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Takto vypadají snímky z fotoaparátu FujiFilm Instax Wide 210

Pokud si nejste jisti, zda potenciálu instantní fotografie využijete, můžete si zařízení jen půjčit a zaplatíte pouze za vyfocené kazety se snímky. Na stránkách HOMOBOT navíc můžete vybírat i mezi více typy fotoaparátů a nakoupíte zde jak samotné kazety, tak i případné žertovné rekvizity či alba na snímky. Této služby jsem při pořádání svatebního večírku využil osobně a mohu ji doporučit stejně tak, jako všichni ostatní přítomní. Kazety se snímky jsou sice dražší, ta zábava a vzpomínky jsou ale k nezaplacení.

Plusy

 • Jednoduchost ovládání
 • Cena aparátu

Mínusy

 • Rozměry a váha
 • Cena kazet se snímky

Technické parametry:

 • Ostření: blízko 0,9–3 m; normální 3 m – nekonečno
 • Automaticky nastavitelná rychlost závěrky: 1/64–1/200 sec.
 • Možnost nastavení: světlejší / tmavší foto +/- 2/3EV
 • Dosah blesku: 0,9 až 3 m
 • Napájení: 4× AA/cca 10 balíčků filmů
 • Rozměry: 95 × 178 × 117 mm (v × š × h)
 • Hmotnost: 650 g bez baterií

Cena:

Témata článku: Technika, Testy, Fujifilm, Instantní fotografie


Recenze hry Evil West. Originálně pojatá akční řežba s kovboji a upíry

Recenze hry Evil West. Originálně pojatá akční řežba s kovboji a upíry

Vývojáři z polského studia Flying wild hog moc dobře vědí, že akční adventury umí. Podaří se jim výpravou po divokém západě navázat na úspěch jejich předešlého díla Shadow Warrior 3? Musím přiznat, že odpověď nemůže být úplně jednoznačná.

Michal Drmla
Evil WestRecenzePC
Devět nejlepších novinek ve Windows 11. Můžeme se soustředit, kochat i lépe komunikovat

Devět nejlepších novinek ve Windows 11. Můžeme se soustředit, kochat i lépe komunikovat

**Windows 11 nám dílem komplikují život, současně ale řeší řadu nedostatků. **Inovace, která nám usnadňují práci, jsou většinou malé, ale citelné. **Baví nás režim pro soustředění, správa perferií pro Bluetooth nebo integrace s Teams.

Petr Urban
Windows 11SoftwareMicrosoft
Vyzkoušeli jsme zbrusu novou skládačku od Honoru. Je štíhlá a lehká, něco ale musela obětovat

Vyzkoušeli jsme zbrusu novou skládačku od Honoru. Je štíhlá a lehká, něco ale musela obětovat

** Honor vylepšil svoji loňskou skládačku, je lehčí a tenčí ** Má sestavu fotoaparátů a výkonnější procesor ** Na voděodolnost a bezdrátové dobíjení se ale znovu nedostalo

Jan Láska
Skládací konstrukceVideo
Apple měl tablet už v roce 1979. Ale trochu jiný, než myslíte

Apple měl tablet už v roce 1979. Ale trochu jiný, než myslíte

** Apple uvedl vlastní tablet už v roce 1979 ** Jednalo se o příslušenství k počítači, které usnadňovalo kreslení ** Na trhu byl několik let před první myší

Karel Javůrek
TabletyHistorieApple
Superodolný tank má na zádech displej z hodinek a baterii, ze které se rázem stane powerbanka

Superodolný tank má na zádech displej z hodinek a baterii, ze které se rázem stane powerbanka

** Výrobci odolných telefonů se stále snaží přijít s něčím novým ** Tentokrát více mysleli na výkon telefonu i na jeho nabíjení ** Druhý displej na zádech se pomalu stává standardem...

Martin Chroust
OukitelDruhý displejZvýšená odolnost
Recenze hry Bayonetta 3. Sexy čarodějnice rozjela další parádní show plnou akce

Recenze hry Bayonetta 3. Sexy čarodějnice rozjela další parádní show plnou akce

Třetí Bayonetta po 8 letech vývoje konečně dorazila na Switch a pořád to umí pořádně rozjet. Zároveň opět potvrzuje fakt, že Nintendo nevydává jen rodinné hry.  

Martin Nahodil
Bayonetta 3Nintendo SwitchRecenze