13
Fotogalerie

InstantFlex TL70: První dvouoký instantní fotoaparát

Okamžitá fotografie má stále své kouzlo! Mezi nadšenci je i čínská firma MiNT, která přichází s prvním dvouokým přístrojem pro instantní entuziasty – seznamte se s InstantFlexem TL70.

Zvolání Král je mrtev, ať žije král! platí nejen v politických sférách, nýbrž přeneseně taktéž pro instantní fotografii. V roce 2008 sice společnost Polaroid nadobro ukončila výrobu instantních filmů, „na jejím hrobě“ však vyrostlo několik zajímavých projektů.

Ihned po ukončení výroby filmů značky Polaroid se objevil The Impossible Project zaměřující se primárně na produkci instantních filmů a na servis starších polaroidových zařízení.

Šušká se však, že v půlce tohoto roku by měl být představen nový fotoaparát z jejich dílny. Nicméně to je zatím otázkou budoucnosti, my se raději podíváme na aktuální nabídku.

Image 6.jpg

Fuji Instax a Lomo‘Instant

Asi nejznámějším výrobcem instantních fotoaparátů je Fujifilm se svou modelovou řadou Fuji Instax, jejímž vývojem se Fuji zabývá už od půlky devadesátých let. Jedná se o jednoduché aparátky s minimální možností kontroly expozice.

instax-mini-50s-camera-3fa6_600.0000001299168221.jpg
Fuji Instax Mini

Světelnost objektivu s fixní hodnotou F14 vyžaduje ve většině fotografických situaci aktivaci blesku, aby bylo na snímku vůbec něco vidět. Nižší modely blýskají dokonce automaticky při každém zmáčknutí spouště. Suma sumárum: takový přístroj není zcela jistě vhodný pro kreativní tvorbu.

Mnohem zajímavější je fotoaparát od společnosti Lomography (*1992), který se začal prodávat na konci minulého roku – Lomo’Instant. Má nastavitelnou clonu (F8, 11, 16, 22, 32) a širší možnosti ovlivnění expozice. Závěrka (s max. rychlostí 1/125 s) pracuje ve dvou režimech: N pro denní a noční focení s bleskem a B s libovolnou dobou otevření závěrky.

Použití blesku je volitelné a pomocí barevných filtrů lze dokonce upravit barvu jeho záblesku. Širokoúhlý objektiv s ohniskem 27 mm je možní prostřednictvím předsádek modifikovat na portrétní objektiv (35 mm) nebo rybí oko se zorným úhlem 107 °.

boston_lens_kit_contents.jpglomo instant.jpg
Lomography Lomo'Instant

Více informací najdete v našem článku a na stránkách produktu

InstantFlex TL70

Čínská firma MiNT, založená v roce 2009, se specializuje zejména na opravu a servis starých Polaroidů, před několika dny však oficiálně oznámila svůj první instantní přístroj. A je to vskutku specialita. Nabídkou ovládacích prvků a možností nastavení se minimálně vyrovná modelu Lomo’Instant, ovšem nabízí bonus navíc – „druhé oko“. Jedná se o první dvouoký, twin-lens (TL) instantní fotoaparát na světě.

Image 5.jpgImage 10.jpgImage 14.jpg

Jak je patrné z názvu, InstantFlex TL70 je ve velké míře inspirován starými dvouokými zrcadlovkami typu Rolleiflex. Horní „oko“ je tedy propojeno s vyklápěcím hledáčkem na vrchní stěně fotoaparátu a určeno k náhledu fotografované scény. Slibuje mnohem lepší kontrolu kompozice než „pidi“ průhledové hledáčky konkurenčních přístrojů. V hledáčkovém komínku je umístěna rovněž LED dioda indikující správné nastavení expozice.

Image 1.jpg

Dolní, „opravdový“, objektiv má pevnou ohniskovou vzdálenost 65,4 mm a sestává ze 3 optických členů, z nichž přední je opatřen antireflexní vrstvou. Na rozdíl od primitivních aparátků Fuji Instax disponuje plynule nastavitelnou, pětilamelovou clonou. Nejste tudíž limitováni jedinou, většinou dosti vysokou, hodnotou clony. Clonu lze nastavit v rozmezí od bezkonkurenčních F5,6 po F32. Specialitou je režim efekt bokeh – při maximálně zavřené cloně vytváří na pozadí hvězdicovité útvary. Objektiv ostří už od 48 cm.

Image 4.jpgImage 3.jpg

U instantních aparátů je nezbytností zabudovaný blesk, ne až tak samozřejmá je možnost jeho deaktivace. U InstantFlexu TL70 klidně můžete blesk nechat vypnutý. Vzhledem ke světelnosti objektivu F5,6 je velmi pravděpodobné, že bez blesku bude možné dosáhnout uspokojivých výsledků i v horších (rozuměj jiných než za přímého slunečního svitu) světelných podmínkách.

Dle propozic výrobce jsou k dispozici dva fotografické režimy: A čili automatika s možností kompenzace expozice (+/- 1 EV), pracující s časy 1/500 s – 1 s a mód B umožňující nastavit delší časy závěrky (max. 10 s), vhodný např. k malování světlem.

Image 11.jpgImage 12.jpgImage 13.jpg

Ač se jedná o přístroj osazený dvěma objektivy, výrobci se podařilo zachovat menší rozměry. S 141×102×80,2 milimetry a váhou 525 g je InstantFlex o 30 % menší než klasické dvouoké zrcadlovky. Rám je vyroben z leštěného chromu, zepředu potažen černou kůží. Jediné dva ovládací prvky najdete na levé straně krabičky: kruhový volič určený k ostření a šoupátko k volbě kladné/záporné korekce expozice.

Instantní filmy o velikosti 54×86 mm (potištěná plocha má 46×62 mm) se do fotoaparátu vkládají po odklopení zadní stěny, do níž je zabudováno též počítadlo zbývajících snímků. Fotoaparát je poháněn třemi tužkovými bateriemi. Cena byla stanovena na 283 EUR, což odpovídá přibližně 8 000 Kč.

Určitě si přečtěte

Články odjinud