InstantFlex TL70: První dvouoký instantní fotoaparát

Okamžitá fotografie má stále své kouzlo! Mezi nadšenci je i čínská firma MiNT, která přichází s prvním dvouokým přístrojem pro instantní entuziasty – seznamte se s InstantFlexem TL70.

Zvolání Král je mrtev, ať žije král! platí nejen v politických sférách, nýbrž přeneseně taktéž pro instantní fotografii. V roce 2008 sice společnost Polaroid nadobro ukončila výrobu instantních filmů, „na jejím hrobě“ však vyrostlo několik zajímavých projektů.

Ihned po ukončení výroby filmů značky Polaroid se objevil The Impossible Project zaměřující se primárně na produkci instantních filmů a na servis starších polaroidových zařízení.

Šušká se však, že v půlce tohoto roku by měl být představen nový fotoaparát z jejich dílny. Nicméně to je zatím otázkou budoucnosti, my se raději podíváme na aktuální nabídku.

Klepněte pro větší obrázek

Fuji Instax a Lomo‘Instant

Asi nejznámějším výrobcem instantních fotoaparátů je Fujifilm se svou modelovou řadou Fuji Instax, jejímž vývojem se Fuji zabývá už od půlky devadesátých let. Jedná se o jednoduché aparátky s minimální možností kontroly expozice.

Klepněte pro větší obrázek
Fuji Instax Mini

Světelnost objektivu s fixní hodnotou F14 vyžaduje ve většině fotografických situaci aktivaci blesku, aby bylo na snímku vůbec něco vidět. Nižší modely blýskají dokonce automaticky při každém zmáčknutí spouště. Suma sumárum: takový přístroj není zcela jistě vhodný pro kreativní tvorbu.

Mnohem zajímavější je fotoaparát od společnosti Lomography (*1992), který se začal prodávat na konci minulého roku – Lomo’Instant. Má nastavitelnou clonu (F8, 11, 16, 22, 32) a širší možnosti ovlivnění expozice. Závěrka (s max. rychlostí 1/125 s) pracuje ve dvou režimech: N pro denní a noční focení s bleskem a B s libovolnou dobou otevření závěrky.

Použití blesku je volitelné a pomocí barevných filtrů lze dokonce upravit barvu jeho záblesku. Širokoúhlý objektiv s ohniskem 27 mm je možní prostřednictvím předsádek modifikovat na portrétní objektiv (35 mm) nebo rybí oko se zorným úhlem 107 °.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Lomography Lomo'Instant

Více informací najdete v našem článku a na stránkách produktu

InstantFlex TL70

Čínská firma MiNT, založená v roce 2009, se specializuje zejména na opravu a servis starých Polaroidů, před několika dny však oficiálně oznámila svůj první instantní přístroj. A je to vskutku specialita. Nabídkou ovládacích prvků a možností nastavení se minimálně vyrovná modelu Lomo’Instant, ovšem nabízí bonus navíc – „druhé oko“. Jedná se o první dvouoký, twin-lens (TL) instantní fotoaparát na světě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jak je patrné z názvu, InstantFlex TL70 je ve velké míře inspirován starými dvouokými zrcadlovkami typu Rolleiflex. Horní „oko“ je tedy propojeno s vyklápěcím hledáčkem na vrchní stěně fotoaparátu a určeno k náhledu fotografované scény. Slibuje mnohem lepší kontrolu kompozice než „pidi“ průhledové hledáčky konkurenčních přístrojů. V hledáčkovém komínku je umístěna rovněž LED dioda indikující správné nastavení expozice.

Klepněte pro větší obrázek

Dolní, „opravdový“, objektiv má pevnou ohniskovou vzdálenost 65,4 mm a sestává ze 3 optických členů, z nichž přední je opatřen antireflexní vrstvou. Na rozdíl od primitivních aparátků Fuji Instax disponuje plynule nastavitelnou, pětilamelovou clonou. Nejste tudíž limitováni jedinou, většinou dosti vysokou, hodnotou clony. Clonu lze nastavit v rozmezí od bezkonkurenčních F5,6 po F32. Specialitou je režim efekt bokeh – při maximálně zavřené cloně vytváří na pozadí hvězdicovité útvary. Objektiv ostří už od 48 cm.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

U instantních aparátů je nezbytností zabudovaný blesk, ne až tak samozřejmá je možnost jeho deaktivace. U InstantFlexu TL70 klidně můžete blesk nechat vypnutý. Vzhledem ke světelnosti objektivu F5,6 je velmi pravděpodobné, že bez blesku bude možné dosáhnout uspokojivých výsledků i v horších (rozuměj jiných než za přímého slunečního svitu) světelných podmínkách.

Dle propozic výrobce jsou k dispozici dva fotografické režimy: A čili automatika s možností kompenzace expozice (+/- 1 EV), pracující s časy 1/500 s – 1 s a mód B umožňující nastavit delší časy závěrky (max. 10 s), vhodný např. k malování světlem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ač se jedná o přístroj osazený dvěma objektivy, výrobci se podařilo zachovat menší rozměry. S 141×102×80,2 milimetry a váhou 525 g je InstantFlex o 30 % menší než klasické dvouoké zrcadlovky. Rám je vyroben z leštěného chromu, zepředu potažen černou kůží. Jediné dva ovládací prvky najdete na levé straně krabičky: kruhový volič určený k ostření a šoupátko k volbě kladné/záporné korekce expozice.

Instantní filmy o velikosti 54×86 mm (potištěná plocha má 46×62 mm) se do fotoaparátu vkládají po odklopení zadní stěny, do níž je zabudováno též počítadlo zbývajících snímků. Fotoaparát je poháněn třemi tužkovými bateriemi. Cena byla stanovena na 283 EUR, což odpovídá přibližně 8 000 Kč.

Témata článku: Technika


6 jednoduchých a základních pravidel pro perfektní kompozici

6 jednoduchých a základních pravidel pro perfektní kompozici

Ve fotografii existuje řada kompozičních pravidel, jejichž poznání, či ovládnutí je prvním krokem k tvorbě působivých snímků. Z naší galerie jsme vybrali několik fotek, které s těmito principy pracují a mohou ostatním posloužit jako vodítko či inspirace.

Helena Vyplelová
Fotoškola
František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

Není vůbec jednoduché najít hranici mezi jemným obrazovým humorem a přízemním primitivismem.

Petr Vilgus
Kultura
Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
5 vývojových cest digitální fotografie, které skončily ve slepé uličce

5 vývojových cest digitální fotografie, které skončily ve slepé uličce

Prakticky v každém odvětví lidské činnosti se objeví nápady a vynálezy, které zazáří a poté pomalu a bez většího zájmu veřejnosti utichnou. Nejinak tomu je i v oboru digitální fotografie.

Petr BřezinaJakub Michlovský
Technika