Instagram zakazuje! Už nedovolí žádný sebevražedný obsah ani filtry napodobující plastické zákroky

Instagram zakazuje! Už nedovolí žádný sebevražedný obsah ani filtry napodobující plastické zákroky

Instagram brojí proti škodlivému obsahu, který by mohl nabádat snadno ovlivnitelné osoby k sebepoškozování, sebevraždě nebo i jen k plastickému zákroku. Chce tak vytvořit bezpečnou sociální síť pro jakéhokoli uživatele. Samozřejmě to ale má své pro a proti.

Instagram v rámci svého úsilí o vytvoření bezpečnějšího prostředí pro své uživatele (a hlavně pro snadno ovlivnitelné osoby) rozšířil zákaz sdílení příspěvků o ty obsahující sebepoškozování a ty jakkoli se týkající sebevražedného obsahu. Již nyní tedy Instagram zakazuje sdílet kresby, memy, klipy, úryvky filmů a komiksy obsahující tento druh obsahu.

Povoleny nejsou ani takové příspěvky, které sice přímo nevykazují sebepoškozování nebo sebevraždu, ale jsou s tímto nějak spojeny. Toto tedy jen rozšiřuje zákaz, který zástupci sítě sdělili v únoru letošního roku, avšak tehdy se jednalo o přímé zobrazovaní podobného obsahu. Nyní už jde o cokoli, co se ho byť jen trochu týká.

Toto rozhodnutí však má dvě strany mince, jak ostatně přiznává i sám CEO společnosti Instagramu Adam Mosseri. První je ta, že když ovlivnitelná osoba škodlivý obsah spatří, může ji utvrdit v jejím rozhodnutí. Druhá však je ta, že podobné osoby hledají na sociálních sítích i pomoc. Mosseri poznamenal, že Instagram se snaží dosáhnout rovnováhy mezi „umožněním lidem sdílet své rozpoložení ducha a mysli a zároveň chránit ostatní před vystavením potenciálně škodlivému obsahu.“

Sebevražda a sebepoškozování jsou skutečně problematická témata. Mnoho lidí se totiž na sociální média obrací s tím, aby na nich našli podporu v procesu jejich léčení. To zahrnuje jak ty, kteří se potýkají s duševními problémy nebo sebevražednými myšlenkami, tak ty, kteří z důvodu sebevraždy ztratili někoho blízkého.

Existuje tolik nuancí a přitom neexistují žádná jasná pravidla, jak k tomuto tématu v sociálních médiích přistupovat. V květnu letošního roku navíc 16letá dívka z Malajsie udělala na Instagramu průzkum, ve kterém se uživatelů ptala, zda má sebevraždu spáchat. Celkem 69 % hlasujících odpovědělo, že ano, a ona tak na základě tohoto výsledku skutečně učinila.

Obrázek 1.png
Aplikace Nepanikař je dostupná zdarma a vyjma myšlenek na sebepoškozování a na sebevraždu pomáhá i s depresemi a úzkostí.

Pokud náhodou sklony k sebepoškozování a sebevraždě trpíte, stáhněte si nejdříve aplikaci Nepanikař!!! (zdarma pro Android a iOS). Ta se účinnými cvičeními snaží škodlivým myšlenkám předejít, přičemž poskytuje i kontakty na odpornou pomoc.

V souvislosti s výše uvedeným však Instagram zakazuje i filtry, které napodobují botox rtů a jiné kosmetické zákroky plastických chirurgů. Se srpnovou aktualizací totiž dovolil jednotlivým uživatelům (a samozřejmě i vývojářům) vytvářet jejich vlastní filtry, které lze snadno použít např. v příbězích. Některé jsou poměrně graficky zdařilé, jiné zase vtipné, a samozřejmě další také nějak škodlivé.

Řeč je zejména o těch, které simulují účinky plastické chirurgie, čili aplikace botoxů, různé facelifty a kompletní strukturální změny obličeje. Výzkum totiž ukázal, že když lidé tyto filtry použijí, cítí se poté nedokonalí a mají větší touhu zákrok skutečně podstoupit. Společnost Spark AR Creators, která také tyto filtry vytváří, tak vydala prohlášení, ve kterém informuje o odstranění všech svých efektů právě s plastickou chirurgií spojených.

Určitě si přečtěte

Články odjinud