Instagram zakazuje! Už nedovolí žádný sebevražedný obsah ani filtry napodobující plastické zákroky

4. listopadu 2019
TWEET SDÍLET

Instagram brojí proti škodlivému obsahu, který by mohl nabádat snadno ovlivnitelné osoby k sebepoškozování, sebevraždě nebo i jen k plastickému zákroku. Chce tak vytvořit bezpečnou sociální síť pro jakéhokoli uživatele. Samozřejmě to ale má své pro a proti.

Instagram v rámci svého úsilí o vytvoření bezpečnějšího prostředí pro své uživatele (a hlavně pro snadno ovlivnitelné osoby) rozšířil zákaz sdílení příspěvků o ty obsahující sebepoškozování a ty jakkoli se týkající sebevražedného obsahu. Již nyní tedy Instagram zakazuje sdílet kresby, memy, klipy, úryvky filmů a komiksy obsahující tento druh obsahu.

Povoleny nejsou ani takové příspěvky, které sice přímo nevykazují sebepoškozování nebo sebevraždu, ale jsou s tímto nějak spojeny. Toto tedy jen rozšiřuje zákaz, který zástupci sítě sdělili v únoru letošního roku, avšak tehdy se jednalo o přímé zobrazovaní podobného obsahu. Nyní už jde o cokoli, co se ho byť jen trochu týká.

Toto rozhodnutí však má dvě strany mince, jak ostatně přiznává i sám CEO společnosti Instagramu Adam Mosseri. První je ta, že když ovlivnitelná osoba škodlivý obsah spatří, může ji utvrdit v jejím rozhodnutí. Druhá však je ta, že podobné osoby hledají na sociálních sítích i pomoc. Mosseri poznamenal, že Instagram se snaží dosáhnout rovnováhy mezi „umožněním lidem sdílet své rozpoložení ducha a mysli a zároveň chránit ostatní před vystavením potenciálně škodlivému obsahu.“

Sebevražda a sebepoškozování jsou skutečně problematická témata. Mnoho lidí se totiž na sociální média obrací s tím, aby na nich našli podporu v procesu jejich léčení. To zahrnuje jak ty, kteří se potýkají s duševními problémy nebo sebevražednými myšlenkami, tak ty, kteří z důvodu sebevraždy ztratili někoho blízkého.

Existuje tolik nuancí a přitom neexistují žádná jasná pravidla, jak k tomuto tématu v sociálních médiích přistupovat. V květnu letošního roku navíc 16letá dívka z Malajsie udělala na Instagramu průzkum, ve kterém se uživatelů ptala, zda má sebevraždu spáchat. Celkem 69 % hlasujících odpovědělo, že ano, a ona tak na základě tohoto výsledku skutečně učinila.

Klepněte pro větší obrázek
Aplikace Nepanikař je dostupná zdarma a vyjma myšlenek na sebepoškozování a na sebevraždu pomáhá i s depresemi a úzkostí.

Pokud náhodou sklony k sebepoškozování a sebevraždě trpíte, stáhněte si nejdříve aplikaci Nepanikař!!! (zdarma pro Android a iOS). Ta se účinnými cvičeními snaží škodlivým myšlenkám předejít, přičemž poskytuje i kontakty na odpornou pomoc.

V souvislosti s výše uvedeným však Instagram zakazuje i filtry, které napodobují botox rtů a jiné kosmetické zákroky plastických chirurgů. Se srpnovou aktualizací totiž dovolil jednotlivým uživatelům (a samozřejmě i vývojářům) vytvářet jejich vlastní filtry, které lze snadno použít např. v příbězích. Některé jsou poměrně graficky zdařilé, jiné zase vtipné, a samozřejmě další také nějak škodlivé.

Řeč je zejména o těch, které simulují účinky plastické chirurgie, čili aplikace botoxů, různé facelifty a kompletní strukturální změny obličeje. Výzkum totiž ukázal, že když lidé tyto filtry použijí, cítí se poté nedokonalí a mají větší touhu zákrok skutečně podstoupit. Společnost Spark AR Creators, která také tyto filtry vytváří, tak vydala prohlášení, ve kterém informuje o odstranění všech svých efektů právě s plastickou chirurgií spojených.

Témata článku: Kultura, Fotoaparáty, Fotomobily, Fotoaplikace, Instagram, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz