Instagram zakazuje! Už nedovolí žádný sebevražedný obsah ani filtry napodobující plastické zákroky

4. listopadu 2019
TWEET SDÍLET
Instagram zakazuje! Už nedovolí žádný sebevražedný obsah ani filtry napodobující plastické zákroky

Instagram brojí proti škodlivému obsahu, který by mohl nabádat snadno ovlivnitelné osoby k sebepoškozování, sebevraždě nebo i jen k plastickému zákroku. Chce tak vytvořit bezpečnou sociální síť pro jakéhokoli uživatele. Samozřejmě to ale má své pro a proti.

Instagram v rámci svého úsilí o vytvoření bezpečnějšího prostředí pro své uživatele (a hlavně pro snadno ovlivnitelné osoby) rozšířil zákaz sdílení příspěvků o ty obsahující sebepoškozování a ty jakkoli se týkající sebevražedného obsahu. Již nyní tedy Instagram zakazuje sdílet kresby, memy, klipy, úryvky filmů a komiksy obsahující tento druh obsahu.

Povoleny nejsou ani takové příspěvky, které sice přímo nevykazují sebepoškozování nebo sebevraždu, ale jsou s tímto nějak spojeny. Toto tedy jen rozšiřuje zákaz, který zástupci sítě sdělili v únoru letošního roku, avšak tehdy se jednalo o přímé zobrazovaní podobného obsahu. Nyní už jde o cokoli, co se ho byť jen trochu týká.

Toto rozhodnutí však má dvě strany mince, jak ostatně přiznává i sám CEO společnosti Instagramu Adam Mosseri. První je ta, že když ovlivnitelná osoba škodlivý obsah spatří, může ji utvrdit v jejím rozhodnutí. Druhá však je ta, že podobné osoby hledají na sociálních sítích i pomoc. Mosseri poznamenal, že Instagram se snaží dosáhnout rovnováhy mezi „umožněním lidem sdílet své rozpoložení ducha a mysli a zároveň chránit ostatní před vystavením potenciálně škodlivému obsahu.“

Sebevražda a sebepoškozování jsou skutečně problematická témata. Mnoho lidí se totiž na sociální média obrací s tím, aby na nich našli podporu v procesu jejich léčení. To zahrnuje jak ty, kteří se potýkají s duševními problémy nebo sebevražednými myšlenkami, tak ty, kteří z důvodu sebevraždy ztratili někoho blízkého.

Existuje tolik nuancí a přitom neexistují žádná jasná pravidla, jak k tomuto tématu v sociálních médiích přistupovat. V květnu letošního roku navíc 16letá dívka z Malajsie udělala na Instagramu průzkum, ve kterém se uživatelů ptala, zda má sebevraždu spáchat. Celkem 69 % hlasujících odpovědělo, že ano, a ona tak na základě tohoto výsledku skutečně učinila.

Klepněte pro větší obrázek
Aplikace Nepanikař je dostupná zdarma a vyjma myšlenek na sebepoškozování a na sebevraždu pomáhá i s depresemi a úzkostí.

Pokud náhodou sklony k sebepoškozování a sebevraždě trpíte, stáhněte si nejdříve aplikaci Nepanikař!!! (zdarma pro Android a iOS). Ta se účinnými cvičeními snaží škodlivým myšlenkám předejít, přičemž poskytuje i kontakty na odpornou pomoc.

V souvislosti s výše uvedeným však Instagram zakazuje i filtry, které napodobují botox rtů a jiné kosmetické zákroky plastických chirurgů. Se srpnovou aktualizací totiž dovolil jednotlivým uživatelům (a samozřejmě i vývojářům) vytvářet jejich vlastní filtry, které lze snadno použít např. v příbězích. Některé jsou poměrně graficky zdařilé, jiné zase vtipné, a samozřejmě další také nějak škodlivé.

Řeč je zejména o těch, které simulují účinky plastické chirurgie, čili aplikace botoxů, různé facelifty a kompletní strukturální změny obličeje. Výzkum totiž ukázal, že když lidé tyto filtry použijí, cítí se poté nedokonalí a mají větší touhu zákrok skutečně podstoupit. Společnost Spark AR Creators, která také tyto filtry vytváří, tak vydala prohlášení, ve kterém informuje o odstranění všech svých efektů právě s plastickou chirurgií spojených.

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

Témata článku: Kultura, Fotomobily, Instagram, Fotoaplikace

Určitě si přečtěte

Akt v těhotenství – ženy, které se nestydí za holé bříško

Akt v těhotenství – ženy, které se nestydí za holé bříško

Gravidita je příznačná silou pocitů, které dokáže hra světel a stínů zachytit lépe, než cokoliv jiného. Následující výběr aktů ukazuje, že tento žánr není cizí ani našim čtenářům.

DIGIarena.cz

Fotografie týdne: Kukačka v temném lese

Fotografie týdne: Kukačka v temném lese

Jan Amos Komenský ve svých spisech opakovaně zdůrazňuje dva podstatné motivy – totiž harmonii světa a pansofii, což jsou ale témata, která spolu úzce souvisí.

Michal Černý

Naučte se fotografovat portrét ve 4 jednoduchých krocích

Naučte se fotografovat portrét ve 4 jednoduchých krocích

Portrétní fotografie je jedním z nejrozšířenějších témat především mezi amatérskými fotografy. V našem okolí je spousta zajímavých osob, které by stály za vyfocení. Vyfotit je ale tak, aby byla fotka dobrá a aby měla atmosféru, nemusí být úplně jednoduché.

3 Petr Březina