Vzhledem k tomu, že se Instagram zabývá pouze vizuálním obsahem, nebyl pro zrakově postižené uživatele nijak zajímavým. Právě toto však aktuálně mění a představuje dvě jeho nové funkce, které takovým handicapovaným pomohou s používáním titulu.
Jak zástupci společnosti uvedli na blogu, je na světě více jako 285 milionů zrakově postižených lidí. A právě jim chce Instagram více zpřístupnit jejich aplikaci tím, aby i oni měli prospěch z procházení publikovaných fotografií, videí a příběhů.
Pro běžného uživatele jsou dodatečné informace zbytečné, ten je vyčte z obrazu. Nevidomému ale dopomohou k pochopení, co je v příspěvku zobrazeno.
První funkce, automatický alternativní text, tak využívá technologii na rozpoznávání objektů. Ta generuje popis fotografií, který půjde uživateli jednoduše přehrát. Každý, nehledě na jeho postižení, tak může slyšet, co se v příspěvku nachází. A to napříč domovskou obrazovkou, procházením i profily uživatelů v síti, pokud má ovšem zapnutou čtečku obrazovky.
Druhou novou funkcí pak je vlastní alternativní text. Ten umožňuje každému, kdo do sítě přidává nějaký obsah, podrobně popsat, co se v takovém příspěvku nachází. Tuto možnost najdete pod nabídkou Pokročilá nastavení. Handicapovaní tak získají informace přímo od uživatele, aniž by se museli spoléhat na inteligentní algoritmus.
Jak je u aplikace zvykem, veškeré novinky přidává postupně, nikoli za pomoci jednorázové aktualizace. Novinky se vám tak mohou zobrazit až v brzké době. Instagram je čtvrtou největší sociální sítí světa a měsíčně jej používá miliarda uživatelů. Proto je vývojářům ke cti, že myslí i na ty, kteří si jeho možností nemohou užívat naplno. Navíc slibují ještě další novinky, které by měli jakkoli handicapovaným lidem s používáním aplikace ještě více pomáhat.